SPIN

Unia może obciąć województwu mazowieckiemu dofinansowanie

Beata Głozak wtorek, 22 marca 2011, 21:56 Aktualnie, Wydarzenia

Województwo mazowieckie przekroczyło już 75 proc. unijnego PKB, co zgodnie z unijnymi wytycznymi może pozbawić je wparcia finansowego na dotychczasowym poziomie. W tej sytuacji władze Mazowsza postanowiły zewrzeć szyki m.in. z niemieckimi regionami, które są w podobnej sytuacji i wspólnie prowadzić batalię o utrzymanie jak najwyższej pomocy finansowej.

Sytuacja wydaje się jednak poważniejsza w relacji wiceministra rozwoju regionalnego Waldemara Sługockiego. – Analizujemy sytuację w kontekście ewentualnego „wypadnięcia” woj. mazowieckiego z interwencji w ramach celu 1 polityki spójności – powiedział podczas czwartkowego posiedzenia połączonych sejmowych komisji ds. Unii Europejskiej i samorządu terytorialnego. Przyznał też, że resort przygotowuje scenariusze na wypadek przekroczenia przez woj. mazowieckie poziomu 75 proc. średniego PKB na mieszkańca w krajach UE. Pierwsze to wyłączeniu Warszawy z obszaru województwa mazowieckiego. – Według drugiego rozwiązania, Warszawa mogłaby zostać objęta interwencją w ramach celu 1 przy zastosowaniu okres przejściowego.

opr. bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?