SPIN

Siedlce gościły najlepszych

Beata Głozak niedziela, 10 kwietnia 2011, 20:56 Siedlce, Wydarzenia
Uczestnicy Olimpiady podczas rozwiązywania problemu technicznego. Fot. BG

Uczestnicy Olimpiady podczas rozwiązywania problemu technicznego. Fot. BG

Nad tymi problemami i zadaniami zmagali się studenci Politechniki Warszawskiej a wczoraj i dzisiaj robili to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – finaliści XXXVII Olimpiady Wiedzy Technicznej.

Olimpiada Wiedzy Technicznej to jeden z najbardziej prestiżowych i najstarszych tego typu konkursów w Polsce. Sam udział w jej finale otwiera drzwi wszystkich uczelni technicznych w kraju. W tym roku zawody centralne odbyły się w Siedlcach. Nasze miasto gościło wybitnych naukowców – inżynierów i najlepsze młode ścisłe umysły. Niestety wśród 34 zawodników nie było żadnego siedlczanina. Więcej, nie było żadnego reprezentanta województwa mazowieckiego. – Może za rok – mówią organizatorzy z Collegium Mazovia.

MOŻE ZA ROK…

– Czasami tak się dzieje, że organizatorzy nie mają swoich przedstawicieli. Ale jeśli będziemy pamiętać, że w pierwszym etapie Olimpiady wzięło udział ponad 10 tysięcy osób to rozczarowanie nie powinno być duże – powiedział nam Mirosław Symanowicz, dziekan Wydziału Nauk Technicznych Collegium Mazovia. – Nie mniej jednak mamy nadzieję, że ostatni raz w etapie centralnym nie było uczniów naszych techników i liceów. Pociesza nas to, że z roku na rok liczba uczniów zainteresowanych tym konkursem jest coraz większa, bo nie od dzisiaj wiadomo, że potrzeba nam inżynierów, specjalistów – dodał.

Olimpiada odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Podczas pierwszego uczestnicy musieli zmierzyć się z testem. Etap okręgowy obejmował zadania. Trwająca dwa dni centralna część to cztery godziny rozwiązywania zadań tematycznych w sobotę i 3 godziny rozwiązywania problemu technicznego dzisiaj.

PYTANIA ODPOWIEDNIE

Włocławek, Chełm, Łódź, Białystok, Toruń, Kraków i Nowy Sącz, Szczecin to część miejscowości, z których do naszego miasta przyjechali olimpijczycy. OWT, która szczyci się niemal 40 letnią tradycją angażuje w kolejnych etapach zmagań kilkanaście tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku wśród finalistów podzielonych na dwie grupy: elektryczno – elektroniczną i mechaniczno – budowlaną, były dwie licealistki: Tanita Aszyk z I LO w Chełmie i Maria Paszkiewicz z I LO w Łodzi.

– Pytania nie były ani za łatwe, ani za trudne. Takie w sam raz jak na zawody finałowe olimpiady tej rangi być powinny. Nie powiem, że jako jury dołożymy wszelkich starań, żeby tych laureatów było jak najwięcej. Możemy jednak obiecać, że jeśli będą przedstawione dobre myśli, idee a będzie drobny błąd rachunkowy, podejdziemy do niego z należytą tolerancją – obiecał prof. Wojciech Radomski, przewodniczący Komitetu Głównego OWT.

– Jesteśmy zadowoleni, że w Siedlcach, które od niedawna są w komitecie organizacyjnym został zorganizowany etap centralny – przyznał nam Leszek Gadomski, rektor Collegium Mazovia. – Liczymy na to, że w kolejnych edycjach konkursu będą też nasi uczniowie.

bg

*** Organizatorami OWT etapu centralnego były: Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych w Siedlcach i Collegium Mazovia, Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach. Patronat honorowy sprawowali: Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec, Zygmunt Wielogórski, starosta siedlecki a także Leszek Gadomski, rektor Collegium Mazovia.

Problem techniczny dla grupy elektryczno – elektrycznej (autor Henryk Supronowicz):

„W hali produkcyjnej pewnej firmy zainstalowano energooszczędne oprawy oświetleniowe, które są zasilane z jednofazowej sieci prądu przemiennego 230 V/ 50Hz z prądem o natężeniu nie przekraczającym wartości 15 A. W trakcie eksploatacji tych opraw okazało się jednak, że pobierają one z sieci znaczną moc bierną. Aby oszacować wartość tej mocy postanowiono wyznaczyć współczynnik cos φ obwodu oświetleniowego, ale niestety do pomiarów można było wykorzystać jedynie kilka uniwersalnych przyrządów pomiarowych, tzw. multimetrów cyfrowych, umożliwiających pomiary napięć i prądów przemiennych w zakresie od 1000 V i 20 A oraz specjalnie do tego celu przygotowanego rezystora wodnego o rezystancji równej kilku omów.

Zaproponować schemat układu pomiarowego, sposób wykonania pomiarów oraz przyjmując, że znane są wskazania przyrządów (dowolna liczba pomiarów prądów i napięć) zaproponować metodę obliczenia współczynnika mocy cos φ obwodu oświetleniowego.”

Komentarze (1)

  1. hubson dodano 11 lat temu

    Tylko jedna osoba z władz Siedlec gorąco popierała szkolnictwo zawodowe i techniczne. To była prezydent Sosnowska. Teraz nowa prezydent woli się tlyko pokazaywać na wszystkich uroczystościach.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?