SPIN

„Nie zrobiliśmy błędu przekształcając szpital”

Aneta Borkowska piątek, 15 kwietnia 2011, 21:18 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj 15 kwietnia Adam Struzik, marszałek oraz Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek odwiedzili Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach. Spotkali się z pracownikami oraz podsumowali pierwsze miesiące działalności szpitala jako spółki prawa handlowego.

– Pierwsze nasze doświadczenia po przekształceniu są obiecujące – powiedział marszałek Adam Struzik. – Rozmawialiśmy z załogą i nie zgłaszają pretensji czy obaw. Nie było głosów, że popełniliśmy błąd – dodał.

– W pierwszym kwartale byliśmy nastawieni wyłącznie na dwa elementy – poinformował Wojciech Kaszyński, prezes MSW w Siedlcach. – Po pierwsze na jak największej realizacji kontraktu w ramach NFZ, by pokazać że jesteśmy w stanie wypracować większy kontrakt. Po drugie, przygotowanie do rozpoczęcia działalności komercyjnej bez żadnych szkód dla tych pacjentów z NFZ – dodał.

Usługi komercyjne ruszą w maju. Teraz powoli kończy się proces likwidacyjny szpitala. Mieszkańcy często zadawali pytania co dzieje się z pieniędzmi, które trafiają do likwidatora i co będzie z tymi, które spółka zarobi na komercyjnych usługach.

– Wszystkie pieniądze zostaną u nas, w naszej aparaturze czy w samych murach, bo będziemy je inwestować na przykład w remonty – wyjaśnił prezes. –  Nie ma więc ucieczki pieniądza z placówki, wszystko zostaje w ramach naszej jednostki.

Władze województwa oraz kierownictwo wiążą z przekształceniem szpitala nadzieję na zyski. Nie mówią o wielkich kwotach, ale każde zarobione pieniądze podniosą jeszcze bardziej prestiż placówki.

– Komercja to tak naprawdę tylko brzmi dumnie, ale tak naprawdę wielkie zyski to teoria – przyznał Struzik. – Jeżeli szpitalowi uda się pozyskać pięć procent z tych świadczeń to będzie to naprawę bardzo dobrze – dodaje.
Dobrze, bo jak przekonywano podczas konferencji, skorzystają na tym nie tylko pacjenci, ale i sam personel. Wszystkie zyski będą kierowane na dwa elementy: w rozwój bazy lokalnej i podnoszenie kwalifikacji personelu.

– Załoga nie zgłaszała zastrzeżeń – przekonywał marszałek. – Jeśli chodzi o płace, to niektórzy lekarze zarabiają tu dwa razy więcej niż marszałek, więc moim odczuciu są zadowoleni – dodał.

*** Uruchomione zostaną nowe przychodnie świadczące usługi zarówno komercyjne jak i w ramach NFZ: program profilaktyki przedwczesnej miażdżycy i nagłej śmierci serca a także (komercyjna) a także endokrynologiczna (komercyjna i NFZ). Otwarte zostaną poradnie komercyjne: kardiologiczna, chirurgiczna, ortopedyczna, neurologiczna, okulistyczna, laryngologiczna.

ab

8 komentarzy

 1. obserwator dodano 10 lat temu

  PANIE MARSZAŁKU
  ZAŁOGA…… TO NIE TYLKO LEKARZE …. .CHCIAŁBY PAN ZARABIAĆ 15OO ZŁ? TO ILE RAZY MNIEJ NIŻ MARSZAŁEK CZY LEKARZ?
  ALE CO TAM….. RESZTA TO ROBOLE….NA TWOJE MIEJSCE JEST TYSIĄC CHĘTNYCH…ŻENADA..

 2. ojciec dodano 10 lat temu

  Pacjent komercyjny da sobie radę , ale co ma zrobić pacjent ,który nie ma pieniędzy na komercję?

 3. Anonim dodano 10 lat temu

  A ja wiem ,ze nie wygląda to dobrze w tym szpitalu…Było oh i ach swego czasu…Wkrótce wszyscy się przekonają, że jest tragicznie…kwestia czasu:d zresztą nawet na tym zdjęciu mina pana prezesa mówi wiele.

 4. Panie Struzik, dodano 10 lat temu

  polityk powien robić coś dobrego dla społeczeństwa, a nie uznawać za sukces nie popełnianie błędów.

 5. sonia dodano 10 lat temu

  Propagandowe przechwałki. Prawda jest taka, że w tym szpitalu dobrze jest tylko lekarzom i pielęgniarkom. Pacjent jest zbytecznym balastem. Oczywiście wyjątki od reguły są, jak wszędzie, ale nieliczne. Szkoda słów.
  Pozdrawiam

 6. stara pacjentka dodano 10 lat temu

  W tym szpitalu naprawdę dobra opieka nad pacjentem była w latach 2003-2007. Leżałam w tym czasie na kardiologii. W natępnych latach mój kontakt z tym szpitalem napawał mnie przerażeniem. Nieprzyjemni lekarze(nie wszyscy) ,brak opieki po zabiegach, wypisywanie do domu nieważne lepiej czy gorzej, byle z oczu. Obawiam się dalszej komercji szpitala ,nasze całe składki pochłoną pensje personelu. Całą energię zużyją na prywatę, a pacjentów z ubezpieczenia traktować będą po macoszemu.

 7. tylko rehabilitacja dodano 10 lat temu

  Byłem wczoraj na rehabilitacji w tym przekształconym szpitalu,żenada.Najpierw trzeba czekać na zabiegi dwa miesiące,gdy się doczekałem-zabiegi są skracane,niektóre trzeba wykonywać samodzielnie np.utradźwięki choć w tym czasie rehabilitant odpoczywa, zabiegi wykonywane są byle jak.W tym czasie zespół rehabilitantów tłoczy sie się przy biurku i zpycha pracę jeden na drugiego,szok,szok,szok.Na oko widać brak chęci do pracy i złą organizację.

 8. potrzebujaca pomocy dodano 10 lat temu

  Zadzwoniłam dzisiaj do A…, czuje się gorzej i chciałam skorzystać z pomocy specjalisty. Dalej mogę sobie sama nie poradzić. Pani odpowiedziała mi, że dopiero najwcześniej za miesiąc, albo trzeba szukać w innych poradniach. Weź tu i szukaj, jak nie dajesz rady. Pani w rejestracji tłumaczy mi, że to krótko bo do alergologa jeszcze dłużej. Zupełnie kobieta nie pojmuje, że za miesiąc w niektórych przypadkach to już musztarada po obiedzie. Poradnia doktora Adrianka jest przecież z serii "prywatnych". W Polsce nieudolność leży w mentalności ludzi, nie w formach własności. Rejestratorka fachowiec odpowiedziałaby choremu pacjentowi " przyjdź kobieto natychmiast coś poradzimy" skoro nie możesz czekać.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?