SPIN

NEWS: Od września 6 godzina w siedleckim przedszkolu będzie płatna

Beata Głozak środa, 20 kwietnia 2011, 11:00 Siedlce, Wydarzenia

Podczas najbliższej sesji miejskiej radni będą głosować projekt uchwały „w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola prowadzone przez Miasto Siedlce”. Od września 2011 roku zniknie stała opłata za przedszkole a opieka w nim będzie bezpłatna w wymiarze 5 godzin. Za kolejne rodzic będzie musiał zapłacić.

Uchwała jaką mają z końcem kwietnia podjąć radni to konsekwencja znowelizowanych przepisów w ustawie o systemie oświaty. Za co i ile trzeba będzie zapłacić?

„Opłacie podlegają usługi opiekuńczo-wychowawcze wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego realizowane w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie” – czytamy w projekcie uchwały. Zgodnie z materiałami przedstawionymi przez UM Siedlce każda godzina powyżej bezpłatnej podstawy kosztuje od 3 do nawet 25 zł. Oto cennik:

3 zł rodzice zapłacą za:

 • zapewnienie bezpiecznych warunków funkcjonowania dziecka podczas pobytu w przedszkolu,
 • przygotowywanie miejsca zabaw, miejsca wypoczynku i snu dziecka oraz opiekę i nadzór nad dzieckiem podczas wypoczynku,
 • nadzór nad dzieckiem w czasie jego samodzielnych, indywidualnych i grupowych zabaw w pomieszczeniach przedszkolnych oraz na placu zabaw,
 • zajęcia przygotowujące dzieci do udziału w przedszkolnych oraz środowiskowych imprezach artystycznych i okolicznościowych,
 • zajęcia terapeutyczne, w tym terapię pedagogiczną i zajęcia logopedyczne, realizowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami dzieci,
 • gry i zabawy dostosowane do wieku i możliwości dziecka,
 • zajęcia relaksacyjno-wyciszające,

4 zł rodzice zapłacą za:

 • nauki języka obcego,
 • inne zajęcia rozwijające zainteresowania i umiejętności,

5 zł rodzice zapłacą za:

 • rytmiki,
 • gimnastykę ogólnorozwojową z elementami gimnastyki korekcyjnej,

6 zł rodzie zapłacą za:

 • naukę tańca,

25 zł rodzice zapłacą za:

 • zajęcia logopedyczne.

ZOBACZ PROJEKT UCHWAŁY, KTÓRY BĘDĄ GŁOSOWAĆ RADNI: PRZEDSZKOLA

Do tematu wrócimy w najbliższym czasie w szerszej formie.

bg

11 komentarzy

 1. Znów wymysły dodano 11 lat temu

  Zacznie sie bałagan, bo rodzice będą robić wszystko by nie płacić. Przyprowadzać będą dzieci później ,zabierać wcześniej. A co z kadrą pedagogiczną?

 2. Alpy dodano 11 lat temu

  Może i niektórzy rodzice zaczną wcześniej zabierać swoje dziecko z przedszkola, by nie płacić za jego pobyt i oszczędzić w budżecie domowym. Większość rodziców np. pracujących, jeśli nie mają babci (za nianię trzeba będzie pewnie zapłacić więcej niż za przedszkole), raczej będzie korzystać z przedszkola – tak jak dotychczas. Dziś to właśnie na budżecie miasta – czyli nas podatnikach – spoczywa największy ciężar finansowania – kosztów funkcjonowania przedszkoli. To ponad 90% wszystkich kosztów. Wpłaty rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola to niewielka część utrzymania przedszkoli. I jak widac gołym okiem te proporcje mogą ulec tylko drobnym zmianom. A zatem "Kadra pedagogiczna" może być spokojna o swój los. A zatem "Znów wymysły" – prysły!!! Mam radę dla takich komentujących, aby wysilili się chociaż troszkę i nieco zgłębili temat, zanim zaczną się wypowiadać i wprowadzać bałagan na internetowych forach. A swoją drogą uchwałka – niczego sobie! Nawet lepsza niż poprzednia!

 3. WYCHOWAWCA dodano 11 lat temu

  Mamy początki polityki prorodzinnej w wydaniu koalicji ZGODA I ROZWÓJ.
  Kto płaci to ma.

 4. aad dodano 11 lat temu

  brawo dla prawego i sprawiedliwego prezydenta

 5. siedlczanin dodano 11 lat temu

  Mam wrażenie, że uchwałę tę układały osoby, które albo nie mają dzieci w wieku przedszkolnym, albo nie mają dzieci. To jest absurdalna uchwała. Chyb nie mają co robić to wymyślają głupoty. Każdy rodzić woli zapłacić 150 zł za miesiąc i nie bawić się w aptekarstwo. Może zamontują czytniki elektroniczne w przedszkolu , a dzieciaki będą miały karty magnetyczne lub chipy żeby kasować wejście i wyjście.
  PARANOJA I GŁUPOTA!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. Ustawodawca dodano 11 lat temu

  Siedlczanin ma słuszną rację! Jedna kwota miesięcznie za świadczenie przedszkoli za opiekę i zajęcia dydaktyczne realizowane w wymiarze przekraczającym podstawę programową wychowania przedszkolnego, tak jak dotychczas, załatwia temat, nikt nie oponuje, a rodzice (poza nielicznymi wyjątkami) są zadowoleni. P r o b l e m jednak w tym, że to u s t a w o d a w c a deleguje na rady gmin konieczność określenia wysokości opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w terminie do 31 sierpnia br. Stało się tak – na skutek linii orzecznictwa niektórych sądów administracyjnych. W ostatnich latach Nadzór Wojewodów (nie wszędzie) uchylał uchwały, które nie zawierały katalogów konkretnych świadczeń i wysokości opłat za nie – zgodnie z zasadą ekwiwalentności. To było źródłem zmian w ustawie o systemie oświaty. Według nowych przepisów jednostki samorządu terytorialnego mają ustalać, jaki czas pracy przedszkola jest bezpłatny (nie może on być krótszy niż 5 godzin dziennie). Ponadto zgodnie z orzecznictwem sądowym – świadczenia za które przedszkola publiczne mają pobierać opłaty, muszą być skonkretyzowane w celu zasady realizacji zasady ekwiwalentności tych świadczeń i opłat. Nowe rozwiązania prawne w tym zakresie obowiązywać będą od 1 września 2011 roku.

 7. Znów wymysły dodano 11 lat temu

  Głupota wielka jak Alpy , siedleccy radni bezradni znów dają popis bzdurnych pomysłów.

 8. . dodano 11 lat temu

  ludzie, skupcie sie podczas czytania zanim skrytykujecie rade "Uchwała jaką mają z końcem kwietnia podjąć radni to konsekwencja znowelizowanych przepisów w ustawie o systemie oświaty."

 9. error dodano 11 lat temu

  Czytniki raczej nie. Czy w zakładach pracy macie czytniki rejestrujące o której przychodzicie do pracy? Wystarczy wpisać się na listę. I tak też będzie w przedszkolach. Swoją drogą 5 godzin bezpłatnych, to ja nie wiem jak pracujący rodzice mają sobie dawać radę. Pracują bowiem minimum 8 godzin, a trzeba liczyć jeszcze czas dojazdu z przedszkola do pracy. Może siedleckie władze chcą nakłonić młode matki, aby pracowały na 1/2 etatu? Ktoś powie, że od czego jest babcia. OK, tylko nie zapominajmy, że często te babcie są jeszcze aktywne zawodowo, bo mają po 50-parę lat i to samo państwo wymaga od nich aktywności zawodowej do 60-tki.

 10. Alpy dodano 11 lat temu

  Jak rozumiem error chce aby w ogóle przedszkola publiczne były bezpłatne 🙂 Czy nasze państwo już na to stać? Ba! Czy kiedykolwiek będzie na to stać?

 11. Matka przedszkolaka dodano 10 lat temu

  To jest chore, bo nauczycielka co godzinę sprawdza listę obecności. Największa głupota. Zanim zajmować się takimi bzdurami mogłaby realizować podstawę, bądź robić z tymi dziećmi coś innego.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?