SPIN

Radni zdecydują o podwyżce za miejski żłobek

Beata Głozak czwartek, 21 kwietnia 2011, 17:02 Siedlce, Wydarzenia

Podczas najbliższej sesji miejskiej siedleccy radni zdecydują czy wzrośnie opłata za miejski żłobek. Przygotowany projekt uchwały przewiduje, że rodzice zapłacą o 20 złotych miesięcznie więcej niż do płacili tej pory. Najprawdopodobniej wzrośnie też opłata za wyżywienie. – Od trzech lat te kwoty nie zmieniały się – mówi nam Leszek Borkowski z UM Siedlce.

To nie jest dobra wiadomość dla rodziców, którzy chcą posłać swoje dzieci do jedynego miejskiego żłobka. Na najbliższej sesji miasta zapadnie decyzje o 20 – złotowej podwyżce opłat za placówkę.

Projekt zmian został przegotowany i jeśli radni go poprą możliwe, że uchwała wejdzie w życie jeszcze w lipcu tego roku. Zgodnie z nią za 10 godzin pobytu dziecka w żłobku trzeba będzie zapłacić 150 a nie jak do tej pory 130 złotych. To jednak nie wszystko. Ustalona zostanie także ma „maksymalna miesięczna wysokość opłaty za wyżywienie w żłobku w wysokości 130 zł.” Teraz dzienna stawka dla jednego dziecka wynosi 4,20 zł co daje około 90 złotych miesięcznie.

Skąd te zmiany? Jak tłumaczy nam Leszek Borkowski, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej siedleckiego magistratu opłata za żłobek nie była zmieniana od 3 lat.

– Zdecydowały względy ekonomiczne, poza tym ustawa z 4 lutego bieżącego roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 daje nam takie możliwości – twierdzi Borkowski.

Jak wygląda sprawa wyżywienia dzieci w przedszkolu? Dotychczas dzienna stawka dla dziecka wynosiła 4,20 zł. Projekt uchwały określa maksymalną wysokość opłaty na poziomie 130 zł, co oznaczałoby, że dziennie wyniesie ona 6,5 zł.

– To nie jest do końca tak. My ustaliliśmy górną granicę za miesiąc wyżywienia i w ramach tego limitu dyrektor może ustalić dzienną stawkę. Opłata może wzrosnąć nieznacznie. Po prostu zamiast przedkładania w przyszłości projektów dotyczących opłat za posiłki ustaliliśmy górne widełki na poziomie 130 złotych – wyjaśnia naczelnik.

Może się jednak zdarzyć tak, że dyrektor ustali kwotę maksymalną.

– Musiałby wtedy przedstawić prezydentowi jakąś kalkulację tego głównie związaną z kosztami artykułów spożywczych.

Ważne jest, w przypadku rodziców (opiekunów), którym przyznano prawo do zasiłku rodzinnego na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych opłata za żłobek ulega obniżeniu o 25 proc. Nowe przepisy pozwalają też na wydłużenie pobytu dziecka w przedszkolu powyżej 10 godzin. Nie za darmo oczywiście. Każda kolejna godzina powyżej ustawowych 10 to dodatkowe 15 złotych.

bg

ZOBACZ PROJEKT UCHWAŁY, KTÓRY BĘDĄ GŁOSOWAĆ RADNI: ŻŁOBEK

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?