SPIN

INFO PRASOWE: Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Beata Głozak piątek, 6 maja 2011, 12:00 Aktualnie, Wydarzenia

Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadzi od 6 do 20 maja 2011 r. akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat będzie zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki województwa mazowieckiego.

Szczepienie będzie wykonane przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty o kształcie niewielkiej kostki (wymiary 4,5 na 4,5 na 1 cm), koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym. Preparat będzie zrzucany w ilości 20 dawek na 1 km2 powierzchni lasów, pól i łąk. Zrzuty nie obejmą akwenów wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka wywołuje działanie uodparniające na wirus wścieklizny wyłącznie u lisów i nie jest stosowana wobec innych zwierząt dzikich, domowych czy gospodarskich.

Nie wolno dotykać szczepionki – preparat z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez lisa. Każdy, kto zetknie się z brunatno-zielonymi kostkami powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których przypadkowy kontakt z preparatem należy zgłosić do lekarza weterynarii. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, które jest jednym z najbardziej podatnych na zakażenie wirusem wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszą ryzyko wystąpienia zachorowań. Dzięki takim akcjom w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Komentarze (1)

  1. mumu dodano 11 lat temu

    odnotowano za to konieczność sprowadzania ze Słowacji żywych zajęcy, celem odbudowy ich populacji. A wszystko dzięki szczepionkom. Za to przypadków ugryzienia ludzi przez lisa i spowodowanych tym zachorowań na wsciekliznę odnotowywano przed wprowadzeniem szczepionki raptem kilka rocznie

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?