SPIN

INFO PRASOWE: Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Beata Głozak piątek, 6 maja 2011, 12:00 Aktualnie, Wydarzenia

Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadzi od 6 do 20 maja 2011 r. akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat będzie zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki województwa mazowieckiego.

Szczepienie będzie wykonane przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty o kształcie niewielkiej kostki (wymiary 4,5 na 4,5 na 1 cm), koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym. Preparat będzie zrzucany w ilości 20 dawek na 1 km2 powierzchni lasów, pól i łąk. Zrzuty nie obejmą akwenów wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka wywołuje działanie uodparniające na wirus wścieklizny wyłącznie u lisów i nie jest stosowana wobec innych zwierząt dzikich, domowych czy gospodarskich.

Nie wolno dotykać szczepionki – preparat z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez lisa. Każdy, kto zetknie się z brunatno-zielonymi kostkami powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których przypadkowy kontakt z preparatem należy zgłosić do lekarza weterynarii. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, które jest jednym z najbardziej podatnych na zakażenie wirusem wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszą ryzyko wystąpienia zachorowań. Dzięki takim akcjom w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Komentarze (1)

  1. mumu dodano 9 lat temu

    odnotowano za to konieczność sprowadzania ze Słowacji żywych zajęcy, celem odbudowy ich populacji. A wszystko dzięki szczepionkom. Za to przypadków ugryzienia ludzi przez lisa i spowodowanych tym zachorowań na wsciekliznę odnotowywano przed wprowadzeniem szczepionki raptem kilka rocznie

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?