SPIN

MPK z dofinansowaniem, ale po nauczce

Beata Głozak piątek, 13 maja 2011, 15:02 Siedlce, Wydarzenia

11 nowych autobusów i 22 nowe wiaty przystankowe. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Siedlcach odetchnęło z ulgą. – Na tę wiadomość czekaliśmy przez prawie cztery lata – mówi nam Bogdan Kozioł, prezes MPK.

Jak poinformował nas Kozioł, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych pozytywnie zaopiniowała wniosek Siedlec o dofinansowanie inwestycji w MPK. Siedlce dzięki temu zakupią 11 nowoczesnych, doskonale wyposażonych autobusów i 22 nowe wiaty przystankowe.

Zdaniem prezesa spółki poprawi się bezpieczeństwo podróżowania autobusami komunikacji miejskiej, bo zamontowany zostanie w nich monitoring wewnętrzny. Będą specjalne płyty chodnikowe ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Całkowita wartość inwestycji to nieco ponad 13 milionów zł a pieniądze z zewnątrz to 9 mln 939 tys. zł. Resztę kosztów poniesie budżet miasta. Kiedy na ulicę wyjadą nowe autobusy? Nie wiadomo, bo na chwilę obecną nie ma nawet terminu ogłoszenia przetargów. Dlaczego MPK z tym zwleka? Bo… uczy się na błędach.

– Wiemy, że sytuacja finansowa miasta w związku ze zmianą sposobu naliczania długu samorządom nie jest dobra – tłumaczy nam Bogdan Kozioł. – Nie wykonamy zatem żadnego ruchu i nie rozpiszemy żadnych przetargów dopóki z marszałkiem województwa nie będziemy mieć podpisanej umowy. Dopóki czarno na białym nie będziemy wiedzieć, że te pieniądze spłyną i kiedy – dodaje. – Ja wiem, że pieniądze dla nas z funduszy unijnych są. Ale nie chcę doprowadzić do sytuacji kiedy miasto zacznie wykładać kasę z budżetu miejskiego a marszałek będzie przetrzymywał z różnych względów dofinansowanie. Mamy naprawdę dobrze napisany wniosek, nad którym wiele osób pracowało w sumie przez trzy lata. Nie zakładam, że stanie się tak jak z dofinansowaniem sieci szerokopasmowego internetu czy z Salą Białą Miejskiego Ośrodka Kultury, ale wolę „dmuchać na zimne” i mieć konkrety – podsumowuje Kozioł.

Przypomnijmy. Mimo wcześniejszych zapewnień, Siedlce nadal nie dostały pieniędzy ani podpisanej umowy od marszałka województwa na odremontowaną Salę Białą MOK i bibliotekę publiczną. Jeszcze w styczniu tego roku marszałek twierdził, że miasto nie złożyło w odpowiednim czasie wszystkich dokumentów z kolei władze miasta takiego zdania nie podzielają. Upadł też wniosek na budowę sieci szerokopasmowego internetu według wcześniejszych planów. Mimo, że umowy zostały podpisane to zdaniem magistratu wszystko legło w gruzach, bo zmieniły się unijne przepisy.

bg

4 komentarze

 1. Siedlczanin - racjonalista dodano 11 lat temu

  Mam pytanko do Pana Prezesa:

  Kiedy planujecie usunąć awarię internetu? We wszystkich punktach doładowań znajdujących się w centrum miasta próbuję od kilku dni zwiększyć swoje środki na Siedleckiej Karcie Miejskiej i ciągle spotykam się z odmową. Byłbym wdzięczny za poinformowanie użytkowników kart na łamach siedleckich mediów. Pozdrawiam.

  Pasażer

 2. OK!!!!! dodano 11 lat temu

  Brawo MPK. To ono przygotowało tak profesjonalny wniosek który Miasto firmuje. W MPK to zasługa dwóch ludzi, którzy przygotowali dokumentację. Prezesa Zarządu i prokurenta Pana J.D. Gratulacje dla nich.

 3. Iza dodano 11 lat temu

  Pytanie do Prezesa: kiedy starsi ludzie z laskami, kulami nie będą musieli rejestrować za każdym wejściem do autobusu kart miejskich? Obserwuje tych ludzi i jest mi Ich szkoda. Odbijają jedną ręką kartę, w drugiej trzymają laskę czy kulę, w tym czasie kierowca nagle hamuje 🙁 ech życie…

 4. do Izy dodano 11 lat temu

  To nie jest pytanie do Prezesa. Taka decyzja należy wyłącznie do Rady Miasta. Inicjatywa uchwałodawcza w tej sprawie należy do Prezydenta Kudelskiego lub do grupy radnych. Tak stanowi prawo powszechnie obowiązujące.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?