SPIN

Wawrzyny Siedleckie rozdane (ZDJĘCIA)

Beata Głozak środa, 18 maja 2011, 22:24 Siedlce, Wydarzenia
Wszyscy nagrodzeni. Fot. AB

Wszyscy nagrodzeni. Fot. AB

– Prawdę powiedziawszy nie spodziewałem się tego wyróżnienia. Myślałem bardziej o jakimś koncercie, o czymś dla prezydenta… Żeby zrobić balladę Okudżawy i Cohena a tu… coś takiego. Ale to może w przyszłości – powiedział Tadeusz Goc, kierownik Uczelnianego Ośrodka Kultury UPH odbierając dzisiaj nagrodę Warzyn Siedlecki.

Dzisiaj o godz. 19. w Centrum Kultury i Sztuki rozpoczęła się gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Siedlce za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, Wawrzyn Siedlecki. Na jej laureatów czekały czerwony dywan i fragmenty ich ulubionych utworów. Spośród zgłoszonych nazwisk kapituła wybrała 5 laureatów i jedną nagrodę specjalną. Wartość pieniężna tegorocznych Wawrzynów to 20 tys. zł.

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: Wojciech Ciekot, prof. Zbigniew Lisowski, Tadeusz Goc, Stanisław Kowalczyk i Grzegorz Orzełowski zostali laureatami tegorocznych nagród prezydenta Siedlec „Wawrzyn Siedlecki”. Nagrodę specjalną „Wawrzyn Siedlecki” odebrał ks. prof. Michał Szulik.

W skład kapituły weszli: Anna Sochacka – przewodnicząca, Katarzyna Kozioł, Jadwiga Skup, Dorota Pikula, Mariola Zaczyńska, Leszek Zalewski, Grzegorz Skwarek.

bg

„Tadeusz Goc (nagroda za całokształt pracy twórczej)
Kierownik Uczelnianego Ośrodka Kultury UPH. W 1977 roku zainicjował wspólnie z Andrzejem Meżeryckim powstanie ośrodka Studenckiego Ośrodka Działań Kulturalnych LIMES, który w 1995 roku przekształcił się w Uczelniany Ośrodek Kultury (Limes oraz PeHa). Najważniejsze inicjatywy kulturalne to: Siedleckie Dni Teatru, Wiosenna Giełda Piosenki, Jackonalia, Siedlecka Piwnica, Wieczory Rosyjskie.

Zbigniew Lisowski (nagroda z okazji 50-lecia pracy twórczej)
Autor ponad 70 rozpraw i artykułów w tym 7 książek, głównie z zakresu historii oraz metodologii literatury. Od lat związany z uczelnią siedlecką, oraz Miejską Biblioteką Publiczną. Prowadzi wykłady (UPH), jest opiekunem naukowym i prelegentem konferencji oraz seminariów.

Wojciech Ciekot (nagroda za całokształt pracy twórczej)
Instruktor i założyciel zespołów muzycznych i wokalnych na terenie miasta. W latach 70 i 80 wychowankowie Ciekota odnosili sukcesy na Wojewódzkich i Ogólnopolskich Festiwalach Piosenki Harcerskiej. Młodzież prowadzona przez laureata brała udział w przeróżnych festiwalach, konkursach oraz przeglądach.

Stanisław Kowalczyk (nagroda z okazji 50-lecia pracy twórczej)
Autor fraszek, aforyzmów, wierszy lirycznych, książek i artykułów dokumentalnych. W 1959 roku rozpoczął śpiew w Chórze Katedralnym. W 1961 roku był współorganizatorem i jednym w pierwszych członków zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”. Kieruje grupą poetycką „Kanon”, która współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną. Jest członkiem Klubu Poetyckiego „Ogród”. Związany ze Stowarzyszeniem Dzieci Zamojszczyzny.

Grzegorz Orzełowski (nagroda za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury)
Działalność związaną z kulturą rozpoczął w 1981 roku jako członek zespołu „Chodowiacy”. Następnie przez ponad 20 lat pracował w Centrum Kultury i Sztuki. Jest współzałożycielem Formacji Tanecznej Caro Dance. Pomysłodawca i inicjator powstania w CKiS profesjonalnego teatru.”
(źródło: CKiS, opr. ab)

Laureatami poprzednich Wawrzynów są:

Wanda Księżopolska, Andrzej Meżerycki, Iwona Orzełowska, Joanna Woszczyńska, Mirosław Zdrodowski, Mirosław Greluk, Waldemar Koperkiewicz, Ireneusz Parzyszek, Maciej Turkowski, Bożena Wojciuk, Eugeniusz Kasjanowicz, Milena Madziar, Mariusz Orzełowski, Andrzej Ruciński, Ewa Talacha.

bg

no images were found


21 komentarzy

 1. adalberto dodano 10 lat temu

  Gratuluję nagrodzonym 🙂

 2. a za co??? dodano 10 lat temu

  Za co dla Orzełowskiego. Za takie jak jego osiagnięcia trzeba byłoby nagrodzić co naajmiej co trzeciego siedlczaniana. Niestety Ci zasługujący nie nazywają się Orzełowski.

 3. pogonista 23 dodano 10 lat temu

  Dobrze, że już więcej nie ma tych Orzełowskich w Siedlcach

 4. Siedlczanin58 dodano 10 lat temu

  Brawo Wojtek Ciekot. Szkoda, że nie wiedziałem o terminie wręczania nagród.
  Lata pracy dla Siedlec. Sprawiedliwa i należna nagroda. Reszty: albo nie znam, albo pracowali na etatach lub za pieniądze. Nie o to chyba chodzi ????

 5. gratulacje dla pana Goca dodano 10 lat temu

  Olbrzymie gratulacje dla pana Tadeusza Goca. Panie Tadeuszu tyle lat a jest Pan nadal tak samo uśmiechnięty i fantastyczny.

 6. aad dodano 10 lat temu

  chyba zmienie nazwisko na "orzełowski" to mi też dadzą może nagrodę, porażka:/

 7. noise dodano 10 lat temu

  zazdrośników dużo u nas nadal

 8. siedlczanin 40+ dodano 10 lat temu

  Gratulacje należą się szczególnie p. Ciekotowi, Kowalczykowi, Lisowskiemu i ks. Szulikowi. Zrobili duuużo więcej niż od nich wymagano. Inni wykonywali tylko to co należało na etatach za pieniądze.

 9. voila dodano 10 lat temu

  Ok. Ale co oni robili takiego? Prócz wykonywania swojego zawodu? Za co dostawali co miesiąc wypłaty, premie? Na szczęście lubili to co robią mam nadzieję, więc o POŚWIĘCANIU się nie ma mowy? Jak się zgłasza do wawrzyna? Bo słyszałam, że X sobie wydreptał w urzędzie tę nagrodę. Chodził i tłumaczył, że za tyle lat "pracy", to mu się coś należy. Kropla drąży skałę, czy co? Poza tym im więcej nagrodzonych – tym mniejszy prestiż każdej nagrody. Niedługo "każdy" w mieście będzie miał jakąś nagrodę. Chociażby za to, że był i raczył robić to, co do niego należy. Gratuluję :/

 10. marta dodano 10 lat temu

  Niedługo pewnie doczekamy się że Orzełowski wręcza Orzełowskiemu nagrodę na wniosek Orzełowskiego, jednym słowem tego określić się nie da…

 11. siedlecki dodano 10 lat temu

  najlepsze jest to, że Orzełowskiego nominował… Orzełowski – tylko ten z CKiS… brak słów, megalomani… Na miejscu Grzegorza nie przyjąłbym tej nominacji a na miejscu Mariusza bym się nie wygłupiał. Jakich to nagród jeszcze panowie nie mają? To sobie obdzielą za rok, za dwa…

 12. student dodano 10 lat temu

  Myślę, że ZAZDROŚĆ w Siedlcach jest na najwyższym poziomie w Polsce, a może nawet na świecie!!!!!!!!!!!

 13. dlaczego dodano 10 lat temu

  Ludzie, dlaczego w Was taka zawiść? Orzełowski zasłużył na wyróżnienie tak samo jak inni a nazwisko nie ma tu nic do rzeczy. Jedyne do czego mogę się przyczepić to to, ze ta nagroda powinna być przyznawana za robienie kultury ponad zakres obowiązków zapisany w umowie.

 14. takich.... dodano 10 lat temu

  takich jak Orzeł owski w Siedlcach tysiące. Dziwne że nagrody i wyróżnienia są dla Orzełowskich. To nie są przecież tuzy. Ale kolesiostwo kolesiostwem. Sitwa sitwą.

 15. siedlecki dodano 10 lat temu

  do "dlaczego": czyli pan Orzełowski się nie zasłużył, bo pracował na etacie w CKiS i za to dostał nagrodę. Dokładnie tak: za pracę na etacie.

 16. noise dodano 10 lat temu

  Widać, że komuś zależy na mnożeniu zawistnych komentarzy – wystarczy spojrzeć na datę i godzinę dodania wspomnianego postu. Wstrętne to i małostkowe, wstrętne, brzydzę się takich zawistnych i zazdrosnych ludzi. Bleee. Większość nagrodzonych Wawrzynem pracuje etatowo, co jest normalne. Większość raz jeszcze powtórzę.

 17. prawdziwy siedlczanin dodano 10 lat temu

  Zazdrość aż kipi, a może Orzełowscy mają w sobie tyle siły i zapału do swojej pracy już w genach? Tak jak w każdym pokoleniu Kenedych były zawsze rewelacyjne postacie ..a może pokora dla pracy i wychowanie na porządnych obywateli miasta sprawia ,że Orzełowscy sa widoczni bo coś robia ,buduja ,tworzą a nie tylko ogladaja seriale w TV ,jak wiekszośc przecietnego społeczeństwa ? Czy komuś zabrania się robienia więcej ponad normę? A ilu dyrektorów znalazło unijne pieniadze i wybudowało taki Teatr ? Tylko Grzegorz Orzełowski i Teatr służy całemu miastu!!! Dzięki temu ,że mamy Teatr nie jestesmy postrzegani jako prowincja i najwyższy czas skończyc z ta żałosna prowincja w Umysłach zawistnych !!!

 18. siedlczanin też dodano 10 lat temu

  Do prawdziwego siedlczanina: może to rzeczywiście zazdrość o tak wspaniałe geny? Zdaje się, ze już słyszeliśmy opinię pewnego polityka o koledze partyjnym że "jest dotknięty geniuszem przez Boga" czy jakoś tak. Czyżby w Siedlcach też to się zdarzyło? Nie wątpię, że p. Grzegorzowi się należy nagroda, ale prawdziwy Teatr budował przez lata śp. Andrzej Meżerycki i nie o budynek tu chodzi. Myślę że dyskutanci zauważają tutaj trochę czegoś takiego co zawłaszczaniem kultury dla potrzeb urzędników czy może partii siedleckich można nazwać.

 19. prawdziwy siedlczanin dodano 10 lat temu

  prawdziwy Teatr był w Siedlcach od Króla Poniatowskiegp który przyjeżdzał do Ogińskiej A tak wspólczesnie zaczeło się od Jacka Woszczerowicza w Siedlcach a wcześniej jeszcze od Teatru impresaryjnego .ale niestety napływowi teg nie wiedzą..a budynek jest podstawą działania w 21 wieku, bo teatry uliczne można tworzyć sezonowo .Nie ujmuje to nic Andrzejowi Meżeryckiemu że Siedlczanie są wdzięczni Grzegorzowi Orzełowskiemu …ludziesa wdzieczni za to ,że wreszcie jest budynek do którego chcą przyjeżdzać wszyscy najlepsi aktorzy a wczesniej mieliśmy Teatr ES ,albo tylko …albo aż…A teraz oferta może być na poziomie europejskim a nie na poziomie PRL-owskiej Remizy Strażackiej..

 20. siedlczanin też, ale z powodu 40 lat zasiedzenia a nie urodzenia dodano 10 lat temu

  Jeśli prawdziwy siedlczanin sięga do współczesności prawdziwego Teatru w Siedlcach to nie jestem pewien czy powinien zaczynać się właśnie od Woszczerowicza, bo tenże artysta przebywał tylko do wieku młodzieńczego i jakiś czas ukrywał się w czasie okupacji, a wtedy trudno było o uprawianie prawdziwego Teatru. Nie ma dowodów na jego występy w Siedlcach. Jeżeli chodzi o teatr impresaryjny to owszem bywałem na spektaklach. to było pod koniec lat 70 i potem gdzieś do roku 1990. Już wtedy właśnie pan Meżerycki robił Teatr na WSRP a potem w CKIS. A Teatr króla Stasia, wiadomo, że był sympatykiem tej sztuki, a także jego kamerdyder się tym zajmował. Co do wdzięczności panu Grzegorzowi to napisałem "Nie wątpię, że p. Grzegorzowi się należy nagroda", więc nie rozumiem irytacji. Co do tego, że tylko do tak wspaniałego budynku moga przyjeżdżać zawodowi aktorzy to sprawa dyskusyjna. trzeba byłoby zapytać aktorów. Myślę, że prawdziwi wielcy aktorzy ceniący SZTUKĘ i pełniący swój zawód jako powołanie przyjechaliby za takie same pieniądze nawet do stodoły wiedząc że tam czeka na nich 250 widzów żądnych przeżywać ich występy na scenie. oczywiście w wieku 21 artyści też muszą mieć odpowiednie warunki do pracy nie gorsze niż urzędnicy, to dyskusji nie podlega.

 21. Obiektywny dodano 9 lat temu

  Widmo krąży nad Siedlcami, widmo Orzełowskich….
  Strach otworzyć szafę. Na Pana Mariusza – gwiazdę siedleckiej telewizji – już się patrzeć nie da nie mówiąc o słuchaniu jego monotonnego i powolnego głosu. A bilety w Centrum na spektakle teatralne droższe niż w warszawskich teatrach. Zdzierstwo i mitomania rodziny O.?
  Gratulacje z głębi serca dla Pani Iwony Orzełowskiej za jej działalność w dziedzinie tańca. To jest prawdziwa artystka w rodzinie O. Pan Mariusz powinien zająć się wokalem, chórem i muzyką – bo to potrafi i to mu dobrze wychodzi. O konferansjerce nie ma pojęcia.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?