SPIN

Rozstać się z nałogiem

Aneta Borkowska wtorek, 31 maja 2011, 21:03 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj 31 maja  w szpitalu wojewódzkim realizowana była kampania profilaktyczna dla osób palących papierosy. Każdy kto przyszedł uzyskał poradę lekarską i mógł wykonać bezpłatne badania.

– Dzisiaj jest światowy dzień bez papierosa i chcieliśmy zachęcić mieszkańców aby się pojawili u nas i skorzystali z tego co dla nich przygotowaliśmy – mówi Hanna Sposób, koordynator w zespole promocji i edukacji zdrowotnej.
W ramach akcji w szpitalu odbyły się dwa wykłady: „Czy warto żyć bez papierosa?” oraz „Jak przezwyciężyć nałóg palenia papierosów”. Każdy uczestnik spotkania dodatkowo miał szansę zmierzyć swoje ciśnienie oraz wyliczyć wskaźnik masy ciała BMI.
– Przyszły głównie kobiety i widełki wskazywały prawie we wszystkich przypadkach nadwagę, ale nie są to przerażające wyniki – tłumaczy Beata  Garbarczyk, z zespołu promocji i edukacji zdrowotnej. – Jak to zmienić? Zmienić styl życia, więcej się ruszać, jeść chude rzeczy i pić dużo wody – dodaje.

Wynik nie jest dobry

Największe zainteresowanie, ale i strach budziło badanie spirometryczne, dzięki któremu można sprawdzić działanie układu oddechowego.
– Bałam się badania, bo palę od wielu lat i to dużo, bo około paczki dziennie – mówi Marta, 32 letnia siedlczanka. – Wynik nie jest dobry, bo muszę zgłosić się na dodatkowe badania, ale ciesze się, że przyszłam i wcześnie o tym wiem. Wiem też, że powinnam przestać palić, ale chyba nie będzie łatwo, bo za bardzo to lubię – dodaje.

Badanie spirometryczne palące osoby między 45 a 65 rokiem życia mogą wykonać w każdej poradni która ma kontrakt z NFZ. Pozostali pacjenci muszą mieć skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Dzisiaj przebadało się ponad 30 osób, z czego parę było niepalących.
– Już niedługo skończę 40 lat, a w Polsce nawet niepalący tak jak ja i tak pali biernie, więc to wszystko razem spowodowało, że dzisiaj przyszedłem się sprawdzić – mówi Tomasz. – Wagę, ciśnienie i badanie spirometryczne wyszło w normie, więc jestem spokojniejszy. A takie akcje są potrzebne, bo samemu ciężko się zmobilizować – dodaje.

Tragedii nie ma

Jak powiedziała Agnieszka Kryń, lekarz rodzinny z przychodni OMEGA wyniki dzisiejszych badań nie są dużymi odchyleniami od normy. – Część pacjentów utwierdziła się, że ma jeszcze wydolne płuca a część się dowiedziała, że musi iść na badanie specjalistyczne. Na 30 przebadanych około 10 badań jest nieprawidłowych, ale nie jest to jeszcze tragedia. Jedno jest pewne, część z tych osób będzie musiała brać leki i na pewno będą musieli rozstać się z nałogiem.

Test, który wykonywali uczestnicy badań w szpitalu
1. Jak szybko po przebudzeniu zapalasz pierwszego papierosa?
a) w ciągu pierwszej godziny,
b) później niż w pierwszej godzinie,

2. Ile papierosów wypalasz w ciągu dnia?
a) mniej niż 10,
b) 10-20,
c) więcej niż 20,

3. Czy częściej palisz w ciągu pierwszych godzin po przebudzeniu niż w pozostałej części dni?
a) tak,
b) nie.

Ocena
Jeśli zaznaczyłeś/aś:
1a, 2c, 3a to jesteś silnie uzależniony,
1a, 2a, lub 2b i 3a to jesteś średnio uzależniony,
1b, 2a, 3b to jesteś słabo uzależniony.

ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?