SPIN

INFO PRASOWE: Będą kolejne szkoły katolickie w Siedlcach

Beata Głozak czwartek, 2 czerwca 2011, 10:41 Aktualnie, Wydarzenia

Dzisiaj do naszej redakcji dotarła informacja prasowa przesłana przez siedlecką uczelnię wyższą ws. komentarzy dotyczących „powstania Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum na bazie budynków dydaktycznych Collegium Mazovia przy ul. Sokołowskiej 172”. Poniższa notatka prasowa jest oficjalnym stanowiskiem Uczelni w tej sprawie.

„W dniu 15 maja br. Fundacja Nasza Szkoła oraz COLLEGIUM MAZOVIA Innowacyjna Szkoła Wyższa podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia w dawnej siedzibie Uczelni Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcach.

Zbieżność celów Uczelni i Fundacji oraz długoletnie starania, pozwolą na utworzenie nowej jednostki oświatowej nastawionej na wysoką jakość nauczania i wychowania. Organem prowadzącym Szkołę – dzięki przychylności i zaangażowaniu władz kościelnych – będzie Kuria Biskupia Diecezji Siedleckiej.

Szkoła będzie się mieściła w budynku położonym przy ul. Sokołowskiej 172. Obiekt był  wybudowany jako przedszkole przyzakładowe. W 1999 roku zagospodarowała go Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach, która po zmianie nazwy na Collegium Mazovia przeniosła swoją siedzibę do modernizowanego budynku głównego ZPD KARO, położonego po drugiej stronie ulicy.

Podobny charakter działania Uczelni i Fundacji przyczyniają się do zmiany obrazu  Północnej Dzielnicy Przemysłowej. Wokół działań zapoczątkowanych przez Uczelnię w końcu XX wieku powstaje oświatowe centrum dzielnicy. Funkcjonuje tu tymczasowo przeniesione Liceum im. St. Żółkiewskiego. Teraz oferta oświatowa obejmie wszystkie poziomy edukacji – od szkoły podstawowej i gimnazjum aż do tytułu magistra. Jeżeli uwzględni się organizowane w Collegium Mazovia zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego  i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.  
Budowa obwodnicy Siedlec (oddanie II etapu w 2012 r.) znacznie poprawi dostępność komunikacyjną tego terenu, a w ślad za nową ofertą oświatową z pewnością będą uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe.

Znamienne jest, że w samym centrum dzielnicy przemysłowej materializuje się idea nauki przez całe życie. Na naszych oczach gospodarka przemysłowa ustępuje miejsca gospodarce opartej o wiedzę. Postępujący proces przemian i nowa wizja Północnej Dzielnicy Przemysłowej skłania do profesjonalnej refleksji. 17 czerwca br. w siedzibie Collegium Mazovia, przy ul. Sokołowskie 161, odbędzie się konferencja naukowa pod tytułem „Siedlce jako miasto przyszłości”.  Konferencja ma charakter otwarty, aby umożliwić swobodną dyskusję naukowców, władz miasta, przedsiębiorców oraz mieszkańców Siedlec. Szczegóły dotyczące konferencji zostaną zaprezentowane na stronie  www.mazovia.edu.pl „

mgr Mariusz Zamyłko
Kierownik Działu Promocji

6 komentarzy

  1. robson dodano 13 lat temu

    alleluja, chwalmy Pana

  2. efaster dodano 13 lat temu

    ot i się wydało, obwodnica (I i II etap) miały zostać oddane 1 września 2011 roku, a tu pisze:

    udowa obwodnicy Siedlec (oddanie II etapu w 2012 r.) znacznie (…)

    czyli jak było ze stadionem, tak i będzie z obwodnicą. brawo, czy ktoś w tym mieście dotrzymuje terminów ?? Bo chyba nie.

    Co do szkoły, kościół ma już liceum (KLO) ma Seminarium, przy nowej parafii na Daszyńskiego będzie katolickie przedszkole, a teraz dojdzie katolicka szkoła podstawowa i gimnazjum. Ciekawe czy do tej szkoły i gimnazjum będą mogły chodzić dzieci innych wyznań czy ateiści ?? Czy jak w przypadku KLO tylko po sakramentach, pozytywnej opinii z parafii i katechetki z gimnazjum. Mimo iż KLO ma status szkoły publicznej. Może przypomnę, kuria dostała plac (na którym stoi obecny budynek liceum katolickiego) od miasta z 90 % zniżką (jak w przypadku terenu pod parafię na Daszyńskiego), mało tego miasto dołożyło się do budowy 'publicznej" szkoły inaczej kuria nie miałaby wystarczającego wkładu własnego do dofinansowania ze środków UE. Czyli nic innego jak ze składek wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej (w tym ateistów czy wyznawców innych wyznań). A jeśli ktoś chce zapisać dziecko do tej szkoły, a nie jest "jedynie słusznej" wiary to nie ma szans by się do KLO dostało, mimo iż ma status szkoły publicznej (czyli takiej w której jest neutralność światopoglądowa). Podobny wpis napisałem na stronie KRP pod artykułem o KLO, ale z wiadomych względów go nie puścili, bo im nie pasował do 'linii prezentowej przez radio" (katolickie rzecz jasna).

    Zasady ogólne:
    punkt 3
    Formalne zgłoszenie kandydata dokonuje się w dniu złożenia podania i karty informacyjnej wraz z załącznikami (m.in. opinia katechety).

    czyli jak widać, niby publiczna, a jednak nie do końca. Także jak widać Pan Zamyłko, którego zawsze uważałem za sympatycznego i miłego człowieka, który robi dla Collegium Mazovia bardzo dobrą robotę, w tym przypadku delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Jeśli chodzi o "publiczność" szkół katolickich.

  3. m dodano 13 lat temu

    jednoczesnie prasa i plotka głosi, że kuria chce położyć łapę na zabytkowym budynku IV LO…
    czyżby eliminowanie konkurecji?

  4. Tylko to się w Siedlcach udaje.... dodano 13 lat temu

    Żenada.

  5. Asia dodano 13 lat temu

    To doprawdy żałosne..

  6. Zama dodano 13 lat temu

    Strasznie okrojone horyzonty myślowe ma efaster..
    Proponuję się dokształcić (myślę o praktycznej wiedzy jak funkcjonują szkoły katolickie w Polsce lub w innych krajach ) i dopiero COŚ napisać, a nie takie utarte, podwórkowe farmazony..Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?