SPIN

WYSTAWA: „Cuprum Fabri – kotlarstwo”

Aneta Borkowska środa, 8 czerwca 2011, 13:42 Kultura, Wydarzenia

Muzeum Regionalne zaprasza 10 czerwca (piątek) o godz. 18. na otwarcie wystawy Bernarda Nowakowskiego „Cuprum Fabri”.

Wystawa ma na celu zaprezentowanie dawnego rzemiosła – kotlarstwa. Zwrot „cuprum fabri” oznacza po łacinie miedź rzemieślnika i odnosi się do pracy specjalisty wytwarzającego produkty z miedzi i jej stopów. Na wystawie znajdzie się około 300 eksponatów, które pochodzą z kolekcji Bernarda Nowakowskiego. Część zabytków pochodzi z Siedlec, inne z Warszawy, Radomia, a nawet Rosji i Niemiec.

Kotlarze wyrabiali głównie przedmioty codziennego użytku, np.: kotły, rondle, garnki, patelnie, czy samowary z miedzi, brązu i mosiądzu. Część z nich wykonywała również bardziej precyzyjne i ozdobne przedmioty. Na wystawie będzie można obejrzeć warsztat kotlarza, jego narzędzia oraz wyroby obecne w każdej kuchni przed wielu laty, przedmioty zbytku, a także przedmioty przeznaczone do warsztatów innych rzemieślników.

Celem wystawy jest przypomnienie ginącego już rzemiosła i poznanie kunsztu kotlarzy, którzy prostymi narzędziami potrafili wykonać trwałe, praktyczne i estetyczne przedmioty.

Wystawa czynna będzie do 23 października.

źródło Muzeum Regionalne/opr.ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?