SPIN

Studenci Mazovii dawcami szpiku

Aneta Borkowska środa, 15 czerwca 2011, 11:24 Aktualnie, Wydarzenia

W sobotę, 11 czerwca  w godzinach 10.30–12.30 w siedzibie uczelni Collegium Mazovia odbyła się akcja „Zostań Dawcą Szpiku Kostnego” organizowana przez studentów kierunku Zdrowie Publiczne.

Pomysłodawcą i motorem całej akcji był dr Stefan Pechciński wykładowca na tym kierunku, a lokalnym koordynatorem studentka II roku Monika Talacha. Od godziny 10.30 został uruchomiony punkt pobrań krwi dla chętnych, którzy chccieli trafić do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. W międzyczasie rektor Collegium Mazovia dr inż. Leszek Gadomski otworzył spotkanie promujące ideę dawców szpiku, w którym Jerzy Stelmasiński – dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przekonywał studentów i zainteresowanych o słuszności takich działań. Przedstawił procedurę kwalifikacji dawców, opisał metody i przebieg zabiegów mających na celu pobieranie materiału do przeszczepu.

Wystąpienia te odniosły oczekiwany skutek, gdyż tuż po spotkaniu okazało się, że studenci  i mieszkańcy Siedlec wypełnili ponad 70 ankiet kwalifikacyjnych i oddali dokładnie tyle samo próbek krwi od badań. W spotkaniu wzięło udział około 190 osób. Podczas sobotniego spotkania zgromadzonym towarzyszyła ekipa Telewizji Polskiej. Zarejestrowała ona materiał zdjęciowy do programu „Operacja życie, którego kolejny odcinek już niebawem zagości na antenie telewizji polskiej.

źródło oraz zdjęcie: Mariusz Zamyłko i Tomasz Mędza – Collegium Mazovia.

2 komentarze

  1. 55 LATEK dodano 10 lat temu

    do jakiego wieku można dostać dawcą ?

  2. dawca dodano 10 lat temu

    Dawcą może być osoba od 18rż. do 50rż. będąca w dobrym stanie zdrowia, która nie miała choroby hematologicznej, onkologicznej, wirusologicznej (żółtaczka i HIV)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?