SPIN

Wstępne wyniki tegorocznych matur. Nie jest dobrze

Beata Głozak czwartek, 30 czerwca 2011, 15:06 Aktualnie, Wydarzenia

Do egzaminu maturalnego w maju 2011 roku przystąpiło 355 116 osób ubiegających się o świadectwo dojrzałości. Wśród nich byli ci, którzy nie zdali matury wcześniej i ci, którzy chcieli podwyższyć wynik egzaminu. Maturę zdało 75,5% a nie zdało 7%. Najlepiej poszło uczniom w liceach ogólnokształcących. Najgorzej wypadła matematyka.

Danych jakie opublikowała dzisiaj Centralna Komisja Egzaminacyjna:

Liczba zdających, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych: 343 824
w tym:
osób, które zdały egzamin 259 529 (75,5%)
osób, które nie zdały egzaminu maturalnego 24 330 (7%)
osób, które mają prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu br.59 965 (17,5%)

Na maturze najlepiej wypadli uczniowie liceów ogólnokształcących. Do egzaminu przystąpiło w nich 213 969 osób, zdało go 183 960 (86%)  a 23 660 (11%) będą mogły przystąpić do poprawki w sierpniu. Gorzej wypadły licea profilowane, w których egzamin zdało zaledwie 50% uczniów, ale aż 34% może przystąpić do sierpniowej poprawki. Lepiej niż w liceach profilowanych z maturą poradzili sobie uczniowie techników. Tam przystąpiło do niej 107 436 osób a zdało ją 67 497 osób, czyli 63%. 26% może przystąpić do poprawki w sierpniu. Najgorzej powiodło się uczniom z techników profilowanych. Egzamin dojrzałości zdało zaledwie 19% z nich a 35% będzie miało poprawkę za nieco ponad miesiąc.

Język polski zdało łącznie 96%, matematykę 79%, j. angielski 95%, j. niemiecki 91%.

źródło: CKE

9 komentarzy

 1. obser dodano 9 lat temu

  Wyniki matur są odzwierciedleniem stanu polskiej oświaty. Ciągłe reformy, brak nadzoru dydaktycznego, dyrektorzy, aby blisko Kościoła, to wygrają konkurs nauczyciele sfrustrowani, promocja uczniów w 100%, bo inaczej to nauczyciel musi się pięć razy tłumaczyć, wychowanie bezstresowe, zagubieni rodzice. Najbardziej dziwi mnie to, że ktoś tymi wynikami jest zaskoczony. Za rok będzie jeszcze gorzej.

 2. Obiektywnie dodano 9 lat temu

  Dokładnie TAK, Obser. Władza bliżej kleru, nawet szkołę na muzeum diecezjalne gotowa przekazać. Mądrze ktoś zauważył: Głupim i prostym narodem łatwiej się rządzi.

 3. franek dodano 9 lat temu

  Faktycznie globalnie z maturami nie najlepiej ale proszę przyjrzeć się jakie szkoły "wyprodukowały" poprawkowiczów. Licea profilowane to niewypał. Pomijam szkóly dla dorosłych, bo ci ludzie muszą łączyć naukę nie tylko z pracą ale i etatem w domu. Moim zdaniem należy przesunąć środek ciężkości bardziej w kierunku szkolnictwa zawodowego /niekoniecznie na poziomie zasadniczym/. Liczba godzin z przedmiotów maturalnych powinna być adekwatna do trudności jakie napotyka uczeń w trakcie realizacji materiału. Nie popieram tezy, że nie kazdy musi zdać matury, skoro uczęszcza do szkoły kończącej się tym egzaminem to niech ma swiadomość jego trudności i starać się go zdać.

 4. inez dodano 9 lat temu

  co tu komentować skoro nie widzę części opinii wysłanych przez znajomych.

 5. ... dodano 9 lat temu

  nie mogę tego słuchać i czytać jak to złych nauczycieli mamy itp… Prawdy może w tym odrobinę jest tylko. Poczekajcie niech zostanie wybrany kolejny Minister i kolejna reforma oświaty, sama bym się w tym pogubiła jakby co max 4 lata przyszło mi zmieniać program i dostosowywać go do chorego zabłyśnięcia ministra każdy po sobie zostawia schedę , tylko jaką. Z drugiej strony medalu młodzież mamy jaką may – super rozrywkową i fajną ale czy tak przykładają się do nauki? …. kto na lepsze korki chodzi..?

 6. Taka prawda... dodano 9 lat temu

  No, ale skoro dyrektorem renomowanego siedleckiego liceum zostaje osoba, która ma doświadczenie z "wiejskiej szkółki" to nie ma co się dziwić.

 7. rrrr dodano 9 lat temu

  To zobacz jak duży procent zdawalności jest chociażby w "Katoliku" a jaki chociażby w Twojej szkole Mądralo… o ile chodziłęś do takowej szkoły bo jakoś nie bardzo chce mi się w to wierzyć….

 8. siedlczaninn dodano 9 lat temu

  zawodówki a licea profilowane
  katolik ma wysoki poziom zdawalności gdyz nie dopuszcza /wywala/ tych co sobie nie radzą zresztą to samo jest w "Królówce" czy w "Prusie"

 9. adobi dodano 8 lat temu

  Błagam…
  cieszenie się dyrektorów Królówki, Prusa, Żólkiewskiego z tego, że jest 100% zdawalność lub prawie, zakrawa na kpinę. Tam trafiają uczniowie z najlepiej zdanymi egzaminami, najlepszymi świadectwami. Jeżeli TAM ktoś nie zdaje egzaminu maturalnego, jest to PORAŻKA (obniżenie poziomu szkoły).

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?