SPIN

Chcą legitymować paralotniarzy

Beata Głozak niedziela, 3 lipca 2011, 14:33 Siedlce, Wydarzenia

Siedlczanie coraz częściej skarżą się na przelatujące nad ich domami paralotnie. Podczas ostatniej sesji miejskiej sprawą zainteresowano magistrat a ten, jak obiecał prezydent Wojciech Kudelski, nie zamierza siedzieć bezczynnie.

– To co tak przeszkadza mieszkańcom to nielegalne loty paralotniarskie – mówi Andrzej Grzywacz, naczelnik Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności UM Siedlce i nazywa je wprost lotami chuligańskimi. – Paralotnie nie należą do miejskiego aeroklubu a jego prezes twierdzi, że są to najprawdopodobniej paralotnie prywatne zakupione przez internet. Bez względu jednak na to czyja to własność, podlegają one konkretnym przepisom zawartym w rozporządzeniu ministra infrastruktury i tych przepisów się nie trzymają – twierdzi naczelnik.

Chodzi o warunki wykonywania lotów dokładnie uregulowane prawem. – Mogą odbywać się 150 metrów nad najbliższym punktem znajdującym się w promieniu 300 metrów. One to przekraczają – przyznaje Grzywacz i obiecuje, że miasto nie będzie temu pobłażać. W najbliższych dniach w tej sprawie odbędzie się spotkanie między innymi z siedlecką policją. Jest też duże prawdopodobieństwo, że paralotniarze nie mają odpowiednich dokumentów.

– Taki motolotniarz czy paralotniarz musi posiadać tak zwane świadectwo kwalifikacji. Na naszym terenie nie wydaje go żaden aeroklub. Można je otrzymać w Rzeszowie. Najprawdopodobniej te osoby nie posiadają takich świadectw a także innych dokumentów. Będę zatem prosił naszą policję, aby po ich wylądowaniu dotarła do nich i sprawdziła mają wszelkie niezbędne dokumenty. To jedyna metoda, którą możemy reagować – podsumowuje Grzywacz.

Czy walka z paralotniami nie okaże się walką z wiatrakami? Zobaczymy.

bg

17 komentarzy

 1. UM "Błyskawica" dodano 12 lat temu

  Poprzednio policja zrobiła porządek z niszczonymi chemicznie drzewami.
  Teraz porządek zrobią z lotniarzami.
  Już widzę, siedleckich policjantów po kursie w Rzeszowie ścigających na amerykańskich lotniach wyczynowych (muszą być szybsze, a co amerykańskie jest najlepsze) ścigających lotniarzy.
  Jeszcze jedną atrakcję będziemy mieli nad zalewem.
  Tysiące ludzi będzie tam chodziło by to zobaczyć.

  Tam mieszkańcom to i woda będzie przeszkadzała bo stwierdzą, że za mokra.
  Też Policja wysuszy ją wtedy?

 2. AA dodano 12 lat temu

  No tak – niedawno obserwowałam takiego zwariowanego jak krążył blisko domków jednorodzinnych przy kościele Bożego Ciała. Chyba miał ochotę spaść. Przynajmniej tak to wyglądało. Jak spadnie jego strata, ale niech nie naraża innych, bo może upaść gdzieś na budynki lub ludzi. Więc warto się tym zainteresować – chyba regulują to jakieś przepisy. Przecież te lotnie są charakterystyczne, więc nie trudno zidentyfikować, kto tak nieostrożnie się zachowuje.

 3. oooo dodano 12 lat temu

  a można do nich strzelać ze śrutówki?:)

 4. paranoja dodano 12 lat temu

  Jak chcą to niech sobie latają i komu to przeszkadza jak na razie to nikomu nikt na głowę nie spadł,a odnośnie sprawdzania to mam pytanie gdzie był Urząd Miasta i konkretni urzednicy w trakcie rozstrzygania przetargu na budowę aquaparku przez firmę ZAMBET ,przecież ta firma budowała kilka lat basen w Warszawie Międzylesiu przy ul Czecha ,może w tej matgeri by sie panowie wykazali , bo z tego co mi wiadomo to był tam potworny skandal włącznie z roszadą stanowisk i nikt kto oglasza przetargi juz tej firmy nie traktuje powaznie oprócz naszego miasta,a tym lataczom to dajcie spokój.

 5. Mądra decyzja UM Siedlce dodano 12 lat temu

  W niektóre dni nie da się przjść spokonie nad zalewem. Motolotniarz lata tuż nad głowami spacerujących, poniżej wysokości drzew. Prawie każdego wieczoru zakłócany jest spokój w osiedlach nad zalewem: Romanówka, Unitów Podlaskich, Kaszubska, Żuławska itd…

 6. do paranoja dodano 12 lat temu

  Przeszkadza mi i wielu innym ludziom. Ostatnio byłem w Summertime, a ten gość latał nad zalewem, było kilku chętnych, którzy z przyjemnością by go strącili. A co do aquaparku to najpierw sprawdz, a dopiero potem pisz bzdury. Za przetarg i umowę odpowiada ARM, a nie UM Siedlce.

 7. Co ty nie powiesz! dodano 12 lat temu

  "Za przetarg i umowę odpowiada ARM, a nie UM Siedlce."

  To tak tylko dla zakamflowania się. Niech tylko coś będzie zagrażało urzędnikom z UM Ci z ARM polecą jak Kozioł.

 8. brawo dodano 12 lat temu

  brawo brawo. nad nowym światem też latają

 9. d dodano 12 lat temu

  niech sobie latają będzie więcej narządów;)

 10. efaster dodano 12 lat temu

  przecież ARM to spółka "córka" UM jak MPK, PWiK, PEC, OSiR.

  Czyli w dużym uproszczeniu ARM=UM

 11. lalka dodano 12 lat temu

  Bardzo, bardzo chciałabym aby choć jeden człowiek, który nie lubi paralotniarzy się ujawnił i opowiedział o swoim stresie gdy jego życie lub zdrowie było zagrożone! Latanie przeszkadza im, ponieważ sami nie uważają takiego sposobu spędzania wolnego czasu. Paralotnie w naszym mieście są od kilkunastu lat. Czy komuś z "ziemian" coś się stało ? A motocykle, samochody ? Ile było wypadków śmiertelnych z udziałem i kierujących i osób postronnych? Paralotniarz przeleci w ciągu kilkunastu minut – być może się popisując (to świadczy o jego sprawności i umiejętnościach). Trochę pobrzęczy. A sąsiad koszący trawnik przez trzy godziny – nawet w niedzielę – to nikomu nie przeszkadza? W USA policja jest wyposażona właśnie w paralotnie w celu monitoringu miasta. Mogą latać na różnych wysokościach. Dlaczego? Dlatego, że jest to bardzo bezpieczny sport i do wylądowania potrzeba jest tylko kilku metrów.(http://www.dudek.eu/2009/amerykanska-policja-lata-na-dudkach.html) I nie ma niebezpieczeństwa nad takim zalewem, gdzie miejsca jest dość i do startu i do lądowania.

 12. mieszkaniec dodano 12 lat temu

  A sputniki , nad moim domem tez taki lata i świeci, zakłóca mi spokój i porządek publiczny , strącić go !!!!! Policja do roboty !!!

 13. xtr dodano 12 lat temu

  to teraz wiem ze nad sidlcami bede zrzucał gowno. haha i co mi zrobicie?

 14. GOSC dodano 12 lat temu

  amerykańska policja lata na polskich paralotniach http://www.dudek.eu/en/news-2009/amerykanska-policja-lata-na-dudkach.html

 15. życzliwy z dużego miasta dodano 12 lat temu

  Banda prowincjonalnych ćwoków którym wszystko przeszkadza.
  Dziennikarz który pisał ten artykuł to jakiś postkomunistyczny kretyn.
  Prywatnie zakupione paralotnie przez internet? INNYCH NIE MA
  Ale czego się spodziewać po prowincji

 16. Ha ha ha dodano 12 lat temu

  Paralotnie nie należą do miejskiego aeroklubu a jego prezes twierdzi, że są to najprawdopodobniej paralotnie prywatne zakupione przez internet – no tak bo jak ktoś ma prywatne coś to kułak i przestępca a zakupy przez internet to szatański wymysł
  hehehe

 17. pilot dodano 9 lat temu

  Paralotnia to spadochron o zmienionej konstrukcji, nie spada jak kamień a ktoś, kto lata wie co robi…, przez tyle lat nikt nie zginął nad Siedlcami, latanie na świecie jest popularne, wymaga odwagi, dyscypliny, to piękny sport i bardzo widowiskowy, łatwo krytykować i pić piwsko na ławkach. ludzie jest 21 wiek !!!! Zapraszam na lotnisko, można polecieć z kimś 🙂

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?