SPIN

Siedlce nie tak głęboko gdzieś…

Beata Głozak czwartek, 21 lipca 2011, 18:43 Siedlce, Wydarzenia

W miniony wtorek „Rzeczpospolita” po raz 13 przestawiła ranking najlepszych samorządów w Polsce. Spośród listy opublikowanych przez dziennik 48 miast na prawach powiatu Siedlce zajęły 32 miejsce. Za nami znalazły się większe Katowice, Kielce, Lublin, Bydgoszcz, Słupsk czy Bytom. Kolejny rok z rzędu zwycięzcą rankingu był Poznań.

Na 100 możliwych do zdobycia punktów kapituła konkursowa przyznała Siedlcom 49,87 pkt. z czego 31,62 za sytuację finansową. To dużo, bo wynika z tego, że w naszym mieście jest ona lepsza niż w pozostałych 30. Siedlce zdeklasowały tu takie miasta jak Łódź, Kraków, Wrocław, Bielsko – Białą, Olsztyn, Elbląg czy Gorzów Wielkopolski. Zdecydowanie gorzej wypada jednak ocena jakości zarządzania miastem. Z 18,26 punktami na 48 miejsc zajmujemy 12… od końca. Za nami m.in: Tarnów, Bytom, Gliwice i Ostrołęka.

Zaskakiwać może nieco wysoka pozycja naszego miasta w tabeli dochodów na osobę. Tu znajdujemy się w pierwszej dziesiątce z kwotą 4 391 zł. Ranking sugeruje, że kiepsko nam idzie w pozyskiwaniu środków unijnych. W przeliczeniu na osobę ma to być zaledwie 6 zł podczas gdy rekordzista w tej kwestii: Tychy mają ich mieć aż 399 zł. Z nędznymi 6 złotymi wyprzedzamy jedynie 9 miast. Warto jednak odnotować, że na gdańszczanina ze środków unijnych ma przypadać zaledwie 4 zł, na wrocławiaka 3 zł a łodzianina 5 zł. Nie mówiąc już o Katowicach, gdzie na osobę przypada zaledwie 2 zł środków unijnych.

Z opublikowanego rankingu wynika, że jest jednak pole, na którym Siedlce zaliczyły totalną porażkę. To promocja gminy. Wydatki na nią to wg. rankingu zaledwie 0,11 proc. w wydatkach ogółem. Gorsze od nas są tylko Mysłowice (0,04%) i Świętochłowice (0,00%!). Czy ranking „Rzeczpospolitej” da miejskim władzom coś do myślenia? Warto także odnotować, że Siedlce znalazły się dwukrotnie na liście 150 inwestycji samorządowych w Polsce. Na 53 miejscu umieszczono rozbudowę oczyszczalni ścieków a na 129 budowę obwodnicy wewnętrznej.

bg

Dane wg. rankingu „Rzeczpospolitej”

suma punktów: 49,87 (za sytuację finansową: 31,62; za zarządzanie: 18,26)

 • dochody na osobę (w zł): 4 391
 • wydatki na osobę (w zł): 5 082
 • pozyskane środki unijne na osobę (w zł): 6
 • zobowiązania do dochodów (w proc.): 37,10
 • udział wydatków na organizacje pozarządowe: 2,43
 • nakłady na gospodarkę mieszkaniową na osobę (w zł): 117
 • wydatki na promocje w wydatkach ogółem (w proc.): 0,11
 • nowe podmioty gospodarcze (liczone na 1000 mieszkańców): 9

Informacja jak powstawał ranking dostępna TUTAJ

13 komentarzy

 1. i słusznie (pękali pewnie ze śmiechu), dodano 11 lat temu

  bo 7 m szerokości tasiemkę nazywać "obwodnicą" to niezły żart.

 2. al dodano 11 lat temu

  Dochody 4 391, ha ha ha kilka "szych" zawyża poziom, a większość zarabia marną najniższą krajową…

 3. obserwator dodano 11 lat temu

  Ranking pokazuje słabość naszego miasta w kilku dziedzinach. Wymieniać ich nie będę, gdyż powtarzałbym po autorce artykułu. Nie zgadzam się jednak z optymizmem w przypadku deklasacji takich "potęg" jak Łódź (z drastycznym wyludnianiem); Kraków (choćby problem ze stadionem, który według nowych szacunków pochłonie 600 mln zł czyli 2x razy więcej niż zakładano); Wrocław (z inwestycjami liczonymi w miliardach). Nieuzasadnione jest porównywanie takich miast do Siedlec – nie ta skala.
  Spoglądając na ranking za rok 2010, można zauważyć, że pozycja Siedlec jest wciąż mizerna – a przypominam, że między badaniami mieliśmy wybory samorządowe.
  Pani redaktor! Proszę nie używać wyrażenia "obwodnica wewnętrzna", gdyż popełnia pani błąd formalny. TO NIE JEST OBWODNICA! Proszę nie ogłupiać ludzi i nie powtarzać głupstw polityków.

  Odsyłam do forum skyscrapercity, gdzie w siedleckim wątku umieszczane są fotorelacje z budowy tej pseudoobwodnicy wraz z komentarzem osób, które rzeczywiście się tą inwestycją interesują. Proszę poczytać, jakie tam mają zdanie na ten temat.
  Oto link: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=376316&page=14

 4. obserwator dodano 11 lat temu

  A propos poprzedniego komentarza:
  Obwodnicę to ma Toruń, Kielce, miasta takie jak Wyszków, Ostrów Mazowiecka a nawet trzydziestotysięczny Łuków. Obwodnicę z prawdziwego zdarzenia będzie mieć Wrocław, Mińsk Mazowiecki, Warszawa. W Siedlcach nie jest budowana obwodnica, tylko kilka dróg lokalnych. I takie podejście media w Siedlcach muszą jak najszybciej przyjąć.

 5. alamakota dodano 11 lat temu

  ranking, rankingiem a rzeczywistość swoje. Zdeklasowane miasta padają na przelicznikach typu ilość mieszkańców/powierzchnia itp. Bielsko-Biała czy Gorzów Wlkp. sa 2-3 ligi wyżej niż Siedlce, kto był ten widział róznicę w wyglądzie miast. Decyzje podejmowane przez władze tych miast są przemyslane w przeciwieństwie do władz "grajdołka" (cyt. W.Kudelski) np. Gorzów buduje drogi, które wytrzymają duże natężenie ruchu – są szerokie i na odpowiednim nasypie zrobione, filharmonie już wybudowali – na miarę swoich możliwości – od pomysłu do wykonania zajęło im to niecałe 3 lata.

 6. Beata Głozak dodano 11 lat temu

  Obserwatorze z mojej strony to nie jest optymizm. To podsumowanie rankingu dziennika. Oczywiście, że nie ta skala i nie te wielkości. Siedlce i Kraków czy Wrocław znalazły się na tej liście razem tylko dlatego, że są miastami na prawach powiatu. Dla mnie ten ranking nie powinien być powodem do dumy. Raczej do tego, żeby zwrócić nieco więcej uwagi na to w czym kulejemy. Mam na myśli to o czym wielokrotnie pisałam: o promocji. Co do nazwy "obwodnica" – taką nazwę dostała ujęta w rankingu ta miejska inwestycja.
  Pozdrawiam 😀

 7. obserwator dodano 11 lat temu

  Zwróciłem tylko uwagę, że nie można pisać o deklasacji przez Siedlce innych miast, bo to właśnie nie ta skala. To, że w kategorii miast na prawach powiatu jesteśmy przed Wrocławiem czy Krakowem to nie jest podstawa do wysuwania jakichkolwiek wniosków. Fakty te nie są po prostu istotne. Pani Beato, zgadzam się, że promocja w Siedlcach leży. Brakuje po prostu PR z prawdziwego zdarzenia, ale o tym dyskutowaliśmy przy okazji innych artykułów.
  A co do obwodnicy – dane były prawdopodobnie pobierane z BIPu Ministerstwa Finansów – akcentuję tutaj problem powtarzania głupot po politykach. To, że taką nazwę nadano inwestycji to nie oznacza, że rzeczywiście inwestycja jest realizowana na takim poziomie. To tak jak o np. ul. Piaskowej pisać "arteria" – w dokumentach może się coś takiego pojawić, ale czy to powoduje, żebyśmy powtarzali takie durnoty?
  Pozdrawiam 🙂

 8. Jakubu dodano 11 lat temu

  Relatywnie wysokie dochody na osobę wynikają m.in. z faktu pracy wielu siedlczan w Warszawie, pozostając w dalszym ciągu zameldowanym w miejscu urodzenia. Jako reprezentant tej licznej grupy mogę stwierdzić, że "lada moment" gro z tych ludzi /wyżowe roczniki 82-84/ przeprowadzi się na "swoje" meldując na warszawski adres. Wtedy może się okazać, że dochód budżetu miasta będzie mocno uszczuplony.

  Szkoda, że miasto Siedlce nie daje szerokich perspektyw młodym ludziom. Brakuje prawdziwego lidera potrafiącego mądrze i wizjonersko zarządzać miastem. Prosty chłopek z rumieńcami na twarzy wypchnięty przez zatwardziałych emerytów nie może się na tym znać. Ze szkodą dla mieszkańców!W kolejnych wyborach głosujcie na kandydatów, nie partie polityczne.

 9. x!x dodano 11 lat temu

  Chodzi o dochody samorządu – w przeliczeniu na mieszkańca miasta (podobnie z wydatkami). Nie o to, ile kto zarabia.

 10. obserwator dodano 11 lat temu

  Dochody mieszkańców przekładają się na dochody podatkowe samorządu z tytułu PIT, CIT i VAT. Jakubu ma pełną rację.

 11. siedlczanin dodano 11 lat temu

  Przecież to Anna Sochacka miała się zająć tymi kulejącymi dziedzinami. Gdzie ona jest? Tylko ją widać jak przecina kolejne wstęgi, a przecież miało nie być celebracji władzy. Miało nie być promocji miasta w mieście, a co jest to każdy widzi. Wydatkowanie środków unijnych na żenująco słabym poziomie. Sochacka jest za to współodpowiedzialna. Miało nie być polityki prorodzinnej w zatrudnianiu znajomych w siedleckich spółkach a członek STSu został niedawno wiceprezesem STBSu. Wstyd! Gdzie się podziały te ideały i słuszne cele? Czyżby zniknęły wraz ze zdobyciem stołka wiceprezydenta?

 12. d dodano 11 lat temu

  co do obwodnicy to chyba ktoś słabo na oczy widzi-Siedlce mają już problem obwodnicy z głowy więc cieszmy się, że nie ma takich przejść jak w Warszawie czy innych dużych miastach.Dobrze, że powstała ona już w PRLu

 13. do Jakubu dodano 11 lat temu

  również reprezentuję tą grupę młodych ludzi i zgadzam się z Tobą w 100 %-musi się to poprawić, Siedlce powinny być atrakcyjne. Sam znalazłem dobrą pracę w Warszawie i średnio mi się chce wracać do stolicy południowego Mazowsza;)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?