SPIN

„Żółkiewski” do remontu. Miasto nie jest zadowolone

Beata Głozak czwartek, 11 sierpnia 2011, 15:01 Siedlce, Wydarzenia

IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego najprawdopodobniej zostanie wyremontowane. Nie wiadomo jednak kiedy, bo na inwestycje nie ma pieniędzy, a zdaniem siedleckich władz są ważniejsze sprawy w naszym miecie niż remont zabytkowej placówki przy ul. Konarskiego.

Mimo starań prezydenta miasta i jego koalicjantów nie udało się przekonać marszałka województwa mazowieckiego do przejęcia lub wydzierżawienia przez miasto odremontowanego budynku Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych i ulokowania tam IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wojciech Kudelski przyznał, że w chwili obecnej Siedlce nie mają wyjścia i muszą doprowadzić do użyteczności rozsypujący się budynek szkoły.

– Temat wypłynął ode mnie. W chwili kiedy dowiedziałem się, że koledże będą praktycznie likwidowane, logiczne wydawało mi się pytanie czy nie da się wykorzystać wyremontowanego obiektu Kolegium dla potrzeb „Żółkiewskiego”. Dlatego cała nasza koalicja podjęła decyzję, aby starać się pozyskać nowoczesny budynek – przypomniał Kudelski.

TO DLA NAS PROBLEM…

Marszałek nie zgodził się na żaden wariant zaproponowany przez władze miejskie, czyli najpierw zamianę budynku NKJO na dzierżawiony od miasta budynek przy ul. Oskara Lange a potem Adam Struzik nie zgodził się również na wydzierżawienie budynku NKJO.

– W takiej sytuacji zostaliśmy z tym problemem sami – stwierdził Kudelski. – Jeśli chodzi o przygotowanie starego budynku liceum to mamy już na ukończeniu dokumentację techniczną. Przewiduje ona dobudowę sali gimnastycznej i kapitalny remont szkoły. I czekamy na pieniądze.

Czy te słowa ucinają wcześniejsze pomysły Kudelskiego, aby w budynku ulokować muzeum diecezjalne i spekulacje, że teren zostanie przekazany kurii za symboliczną złotówkę?

 – Zdecydowanie – stwierdził prezydent Siedlec, ale podkreślił jednocześnie, że gdyby miasto dostało budynek Kolegium zaoszczędziłoby 20 mln złotych. – Warunki terenowe poprzez remont szkoły nie poprawią się zbytnio, bo tam nie ma miejsca na parkingi dla nauczycieli. Ulokowanie w budynku muzeum diecezjalnego byłby korzystne dla miasta, bo ten budynek wyremontowałby za swoje pieniądze biskup. A gmach zostałby w mieście. Lokalizacja tam muzeum diecezjalnego i papieskiego to lep dla turystów. Póki co nie wyszedł pomysł z marszałkiem i nie ma tego.

ZŁOTÓWKOWA NADINTERPRETACJA

Co ze spekulacjami, że teren miał być przekazany za symboliczną złotówkę?

– To nadinterpretacja – powiedział prezydent. – I takie informacje rozsiewa ktoś nam nieprzyjazny. Nikt nie powiedział, że to zostanie przyznane za złotówkę, bo nikt takiej decyzji nie podejmował. Chociaż ja przypomnę  jakie było larum podczas przekazywania działki pod budowę katolickiego liceum, a teraz mamy piękną szkołę, która ma pełny nabór. Podobne larum było przy przekazywaniu pałacu Akademii Podlaskiej a teraz mamy pięknie odremontowany budynek. „Żółkiewskiego” oddamy „Żółkiewskiemu”, ale nie wiemy kiedy, bo mamy potrzebniejsze inwestycje – podkreślił Kudelski.

Informacje o planach przekazania zabytkowego budynku pod muzeum papieskie lub diecezjalne nie spotkało się z pozytywnym odbiorem części mieszkańców naszego miasta. SPIN jako pierwszy poinformował o tym pomyśle koalicji a w innych mediach pojawiły się spekulacje o magicznej kwocie 1 złotego. W związku z tymi doniesieniami na 1 września przed siedzibą siedleckiego magistratu planowany jest „protest przeciwko planom oddania Kościołowi budynku „Żółkiewskiego””. Jak zapatruje się na niego siedlecki prezydent?

– Jak ci państwo zechcą przyjść… Każdemu wolno kochać. Niech przychodzą – powiedział.

bg

18 komentarzy

 1. efaster dodano 12 lat temu

  wiecie co mieszkańcy Siedlec, mamy g…. prezydenta. Po co go wybraliście ?? D…. jest jak .. aż nie wiem co powiedzieć. Zaraz mie na policje poda, ale co tam. Tak uważm, i wielu się zemną zgodzi. Tylko głośmo o tym nie chcą mówić. A ja mam taką odwagę, nawet pod groźbą sankcji prawych.

  Pozdrawiam wszytkim zdrowo myślących. No nic trzeba poczekać jeszcze 4 lata, by pis-landia się w Siedlach skończyła.

 2. zainteresowana dodano 12 lat temu

  Remont "Żółkiewskiego" jest w planach inwestycyjnych miasta jest od wielu lat. Miasto zwodzi szkołę w sposób kompletnie bezczelny i arogancki! A teraz okazuje si, że pierwszą potrzebą jest ratusz za 50 mln i cipełe baseny nad zalewem????? Jak można robić taką wielką łaskę i publicznie wyrażać niezadowolenie z powodu remontu "PUBLICZNEJ i MIEJSKIEJ" szkoły?? w przeciwieństwie do prywatnej szkoły katolickiej. Może sprzedaż placu po cenach rynkowych, gdzie jest obecnie "Katolik", właśnie pozwoliłaby na remont "Zółkiewskiego" wiele lat temu. A jest to szkoła przypominam publiczna i zarządzana przez miasto i to ONA powinna być w pierwszym kręgu zainteresowania samorządu, a nie szkoła katolicka. Zapewniam, że po remoncie Żółkiewski godnie by sprostał wymaganiom lokalnej edukacji, jak to robi od lat w beznadziejnych warunkach jakie miasto mu funduje. "Wielka łaska" prezydenta, że wyremontuje, ale nie wie kiedy, to totalna żenada!!!

 3. ~xyz dodano 12 lat temu

  Zależy, kto będzie kandydował a kolejnych wyborach na prezydenta i czy będzie na kogo głosować. Jak na razie łatwo jest mówić.

 4. robson dodano 12 lat temu

  ty "efaster" a co ty chcesz żeby w Siedlcach było – POlandia ?! Masz to w całym kraju i co – g…ooooo wszędzie. Cała POlska jest Wałbrzychem, jak donosi prasa, nawet ta reżimowa. No to wobec tego niech u nas w Siedlcach uchowa się ta enklawa opozycji. A jak już podejmujesz temat sprzedaży majątku publicznego to zajrzyj na stronę Ministerstwa Skarbu Państwa i sam zobacz co i kiedy nasz ukochany rząd zamierza opchnąć za parę drobnych.

 5. Komentator dodano 12 lat temu

  Wybraliśmy takiego bo nie było mądrzejszego…
  Efaster krytykować łatwo tylko może wskażesz lepszego kandydata w ostatnich wyborach prezydenckich?

 6. PiS-PO-STS-landia dodano 12 lat temu

  PiS-PO-STS-landia chciałeś chyba napisać.

 7. ze starowsi dodano 12 lat temu

  Jeżeli dla Kudelskiego remont Żółkiewskiego jest problemem to nie zasługuje on na miano prezydenta Siedlec. Panie Prezydencie IV LO to perełka tego miasta o której nie można zapomnieć. Mam nadzieję że prawdziwi siedlczanie nie zapomną Panu tego "problemu".

 8. WS dodano 12 lat temu

  Jaki lep na turystów??????!!! to muzeum by było . Jak na razie mamy wysyp zakonnic w Siedlcach. I w czarnych habitach i białych i beżowych ..po prostu wysyp jakiś . Ja pluję przez ramię lewe jak widzę zakonnice , to dziś się zaplułem na maxa :). "efaster" może Wy wiecie kolego, co się dzieję z tym "pingwinim" desantem na nasze miasto? . Pozdrawiam

  P.s. PiS-landia może się skończy ,ale BiSkup-landia NIGDY!! :(((

 9. Teresa B. dodano 12 lat temu

  efaster pisze, że ma odwagę, ale według mnie efaster nie widzi różnicy pomiędzy odwagą a arogancją i chamstwem. Można mieć inne zdanie niż prezydent miasta, mało tego, każdy ma do tego prawo, ale trzeba też mieć odrobinę kultury osobistej i trochę szacunku do innych, by wypowiadać się publicznie na czasami kontrowersyjne tematy. Uważam się za człowieka zdrowo myślącego, ale nie czuję się adresatem pozdrowień efastera. Takie wpisy, bo trudno to nazwać głosem w dyskusji czy opinią, nie szanują też mnie-mieszkanki Siedlec i wyborcy. efasterze, pomyśl o tym zanim wyślesz następny post: co tym osiągniesz? czy sądzisz, że tym sposobem zdobędziesz popleczników? Pokazujesz tylko swój sposób myślenia , chociaż "myślenie" może okazać się określeniem na wyrost. Dla ludzi mających trochę ogłady były poseł z Lublina nie jest idolem. Jeśli naprawdę masz odwagę to się podpisz imieniem i nazwiskiem, nie kryj się pod pseudonimem. NIECH CIĘ ZOBACZĄ!

 10. marzyciel dodano 12 lat temu

  Najsensowniejszy plan byłby taki:
  1. Liceum Żółkiewskiego w wyremontowanym przez miasto budynku Żółkiewskiego.
  2. Budynek Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych przekazać siedleckiemu uniwersytetowi na Wydział Języków Obcych.
  3. Muzeum diecezjalne zostawić tam, gdzie jest.

 11. Zanim dodano 12 lat temu

  napiszesz wszystkie dane osobowe, pomyśl.
  Ta Pani Teresa B. może być dawnym Rex-em, Królem, lub może nawet samym ….

 12. efaster dodano 12 lat temu

  nie bójcie się, jak by trzeba było to bym podał swoje dane, ba mam już nawet przybory osobiste spakowane i trzymam pod łóżkiem :)) (na wypadek odwiedzin organów ścigania). Ba osobiście, dałem obecnemu prezydentowi do zrozumienia, iż nie zgadzam się z jego polityką i podejściem do zarządzania miastem. Nie zgadzam się z linią programową partii pis. Jednym słowem nie jest prezydentem z mojej bajki. Co do kleru, no cóż czują interes, więc popierają obecnego prezydenta. Nic za darmo. Także, jak trzeba będzie to się ujawnię, ale i tak w UM dawno wiedzą, o kogo chodzi. Bo pod tym nikiem dział od dobrych kilku lat i ów nik wyrobił sobie markę. Czego dowodem są ataki grup konserwatywno-katolickich na moją osobę. Ale od razu ucinam spekulację, ja do kościoła nic nie mam (jako do wspólnoty wyznaniowej), ale ma (i to dużo) do zachłanności na władze i pieniądze hierarchów kościelnych. Chociaż sam Chrystus i apostołowi żyli w ascezie. Obecny kościół o tym zapomniał. A to, co robi obecny, prezydent dając, co chwila profity kościołowi jeszcze bardziej pogłębia moje obrzydzenie. Marzy mi się, że prezydent miasta, będzie neutralny wobec wszystkich religi, że będzie zarządzał nowocześnie miastem. Wracając do Wałbrzycha, jakoś wygrał tam kandydat nie zależny, popierany przez PO. No, ale cóż do pewnych, rzeczy trzeba dorosnąć. Siedlczanie wolą być zaściankiem ich sprawa, popatrzcie na wielkie miasta tam rządzi PO. Ba nawet w Płocku, przejrzeli na oczy i zmienili prezydenta, który teraz musi prostować wszystko po poprzedniku z pis-u. Jak nie wierzycie, pooglądajcie sobie Kurier Mazowiecki na TVP Warszawa, co jakiś pokazują materiały z Płocka, co pis tam spiepszył. Od tramwajów, przez amfiteatr po molo wzdłuż Wisły. To samo robi u nas obecny prezydent, po którym jak odejdzie trzeba będzie wszytko naprawiać. Także jeszcze raz powtórzę, tak mam odwagę, głośno powiedzieć, że obecny prezydent nie nadaje się na prezydenta. Nawet w Białymstoku czy Lublinie rządzi prezydent z PO, czyli cos w tym musi być, jak nawet w Wałbrzychu wybrali prezydenta popieranego przez tą partię.
  A z resztą, co mi tam głosujcie sobie na kogo chcecie, ja tylko podałem przykład innych miast. Popatrzcie na woj. wielkopolskie takie miasta jak Piła, Konin, Kalisz podobnej wielkości co Siedlce, a jak się rozwijają. A my dopiero gonimy w rozwoju te miasta.

 13. siedlczanin ten prawdziwy dodano 12 lat temu

  Dobrze efaster! Jedziesz z tym ł.. kudelskim.

 14. siedlczanin też prawdziwy dodano 12 lat temu

  No tak, jak prezydentem byłby ktoś z po to na pewno byłby w Siedlcach raj. Ci to naprawdę potrafią porządzić. I w piłę miałby kto haratać i stadion nie byłby pusty, bo to przecież wykształcone /vide efaster/ i usportowione peostwo. I spotkania biznesowe w ciekawych miejscach by się działy /vide zbychu na cmentarzu/. I kultura społeczeństwa by się podniosła, oj podniosła wysoooooooooooooko / np. koncert chóru rosyjskiego co miesiąc, nie tylko na 11 listopada/. Ot, żałko, żałko. Nu, efaster, pogodi, pożiwiom uwidim. Paka nada żdat tri goda.

 15. ciekawski dodano 12 lat temu

  Za złotówkęprzedać ten budynek chyba się im w d… poprzewracało, a co biskup się będzie tam panoszyć o nie tak nie może być. Mam nadzieje że ten protest 1 września będzie udany. Pytanie do Pana prezydenta jakie to ważniejsze sprawy Pan ma, co kolejne ronda budować jak na Sokołowskiej i Warszawskiej, po co to komu może taka podpowiedz dla Pana niech jeszcze będzie rondo na Piłsudskiego, a co tam będziemy Panu żałować niech będą 3 ronda bo na to, to kasa jest !!! Nie bedę obojetny na to jak niszczy Pan dobra kulturowe Siedlec, skandal, skandal, skandal !!!

 16. efaster dodano 12 lat temu

  siedlczaninie też prawdziwy, jestem wykształcony tak jak inni, doktoratów czy innych habilitacji nie mam :)) Jestem zwykłym szarym człowiekiem, po prostu mam zdolność szybkiego analizowania faktów i danych. Dużo czytam i oglądam, co się dzieje tu i ówdzie. Jak jestem w innym mieście to porównuje, co i jak względem Siedlec. Na cmentarzu się z nikim nie umawiam, no chyba, że na 1 listopada by złożyć wieńce i znicze na grobach bliskich. Na koncerty rosyjskich chórów też nie chodzę 🙂 Po prostu podałem same suche obiektywne argumenty gdzie, w jakim mieście, jaka partia rządzi. Jak nie wierzysz sobie sprawdź w internecie. O i kropka. Nie lubię obecnego prezydenta miasta i raczej przez najbliższe lata to sie nie zmieni. Pozdrawiam 🙂

 17. siedlczanin ten prawdziwy dodano 12 lat temu

  siedlczanin też prawidziwy- mniej gazety polskiej i innego tego typu ścierwa, bo ci mózg wyparuje. Już widać początkową fazę. Zmień dilera gamoniu.

 18. Anonim dodano 12 lat temu

  ,,IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego najprawdopodobniej zostanie wyremontowane. Nie wiadomo jednak kiedy, bo na inwestycje nie ma pieniędzy, a zdaniem siedleckich władz są ważniejsze sprawy w naszym miecie niż remont zabytkowej placówki przy ul. Konarskiego." – ??? a na trwającą od dłuższego czasu rozbudowę Zespołu Szkół nr.3(samochodówka) miasto znalazło fundusze?
  Gdzie tutaj sprawiedliwość?!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?