SPIN

Mają takie widzimisię i będzie Galeria Sztuki Współczesnej

Aneta Borkowska niedziela, 14 sierpnia 2011, 00:21 Kultura, Wydarzenia
Od lewej: Maciej Tołwiński, Iwona Miłobędzka, Piotr Tołwiński, Aleksandra Rykała i Paweł Borkowski. Fot. AB

Od lewej: Maciej Tołwiński, Iwona Miłobędzka, Piotr Tołwiński, Aleksandra Rykała i Paweł Borkowski. Fot. AB

Już niedługo w naszym mieście powstanie miejsce, w którym sztuka współczesna będzie mogła swobodnie się wypowiedzieć. Stać się ma tak za sprawą stowarzyszenia Widzimisie, które 7 września o godz. 18. otworzy Galerię Sztuki Współczesnej w Siedlcach.

Drzwi leżały na krzesłach a za drzwiami siedziało… Widzimisie… a raczej jego większa część. 10 sierpnia o godz. 14. w dawnej siedzibie dyrekcji biblioteki publicznej (ul. 3 Maja 44) podczas konferencji prasowej siedleckie stowarzyszenie Widzimisie przedstawiło wstępne informacje dotyczące otwarcia Galerii Sztuki Współczesnej w Siedlcach. Jej nazwa? Taka jak oni „Widzimisie”, bo im zawsze coś … widzi się. Paweł „Fafik” Borkowski, Iwona Miłobędzka, Aleksandra Rykała, Maciej Tołwiński i Piotr Tołwiński powitali lokalne media na zupełnym luzie w różnych okryciach głowy. Powiedzieli, że to taki zabieg promocyjny i to nie będzie galeria „dla krawatów”.

– Na uroczystym otwarciu we wrześniu pokażemy swoje prace, czyli nasze widzimisię, bo chcemy dać się poznać. Każdy z nas jest inny i myślę, że to będzie ciekawe na początek – poinformowała Iwona Miłobędzka. – Potem będziemy zapraszać znanych artystów, ale także tych, którzy chcą po prostu swoją pasję pokazać innym. Będziemy trochę od tego, aby młodych twórców jakby promować. Chcemy też, żeby ta galeria była dostępna dla mieszkańców, aby nikt nie musiał dzwonić, aby obejrzeć wystawę.

Skąd w ogóle zrodził się pomysł na takie miejsce?

– Z braku miejsca dla sztuk wizualnych w Siedlcach – powiedział Paweł Borkowski. – Nasze ośrodki kultury nie posiadają takiego pomieszczenia, może poza galerią pana Andrzeja Rucińskiego, która ma się wkrótce otworzyć. My chcieliśmy wypełnić tą lukę, proponując to pomieszczenie, by ludzie mieli możliwość zapoznania się ze sztuką współczesną – dodał.  GSW nie powstanie jednak tylko przez wzgląd na odbiorców. To będzie zdaniem Piotrka Tołwińskiego jedyne miejsce w naszym mieście spełniające podstawowe wymagania samych artystów.

– Galeria Tomka Nowaka, której poziom jest bardzo wysoki nie spełnia niestety podstawowych zasad funkcjonalnych. Muzeum siedleckie za to ma swój program działania i jeśli ktoś chce się tam „wystawić” musi 3 lata wcześniej rezerwować termin. Trochę wstyd, że mamy osiemdziesięciotysięczne miasto, a takiego miejsca nie było.

Teraz będzie. Galeria mieści się przy ul. 3 Maja 44 na pierwszym piętrze. Stowarzyszenie ma do dyspozycji także drugie piętro, gdzie będą odbywały się warsztaty. Wszystko razem daje w sumie 180 m kw. Jak mówią twórcy, wystarczy pomieszczenia odświeżyć i można ruszać. Z czym? Ze wszystkim. W pierwszą środę każdego miesiąca o godz. 18. mają odbywać się wernisaże wystaw. W planach są ponadto Siedleckie Biennale Malarstwa, plenery, wyjazdy na wystawy i wernisaże. Jak zaznaczyła Iwona Miłobędzka na wystawiane dzieła kupić będzie można, ale po indywidualnych rozmowach z artystą, gdyż celem wystaw nie będzie sprzedaż.

– Nie będzie tu żadnych etatów, zajmujemy się tym poświęcając własny czas, środki i energię. Wszystko to będą tworzyć ludzie ze stowarzyszenia a swoim doświadczeniem i znajomościami wspierać nas będzie Tomasz Nowak. Liczymy też na wolontariuszy, których przyjmiemy z otwartymi ramionami. Już teraz, zaraz – podkreślił Maciek Tołwiński.

ab

Twórcy:
Borkowski Paweł – Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zwolennik sztuki czerpiącej z radości, zbliżającej do szczęścia, nie koniecznie w hedonistycznym wydaniu.
Miłobędzka Iwona – Absolwentka Akademii Podlaskiej na kierunku Pedagogika z plastyką.  Prowadzi pracownię rysunku, malarstwa i rzeźby w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie.  W dziedzinie sztuk plastycznych interesuje się malarstwem, eksperymentem twórczym oraz działaniem w przestrzeni publicznej.
Rykała Aleksandra – absolwentka ASP im Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem a także scenografią i projektowaniem wnętrz. Inspiracją w jej twórczości jest niezgłębiona natura przestrzeni oraz to, iż może ona być odczuwana na drodze abstrakcyjnych zdolności naszego umysłu.
Sutryk Marcin – Ukończył studia na Akademii Podlaskiej w Siedlcach, na kierunku pedagogika o specjalności plastyka. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Twórczość swoją prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Tołwiński Maciej – Absolwent Akademii Podlaskiej na kierunku Pedagogika z plastyką, malarz, collażysta i fotografik. Ma na koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, pracuje jako grafik komputerowy.
Tołwiński Piotr – studia magisterskie PWSFTviT w Łodzi. Pracował w prasie lokalnej jako dziennikarz, fotoreporter. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Siedlce, Stypendysta Ministra Kultury. Swoje prace wystawiał w wielu wielu krajach (Francja,   Węgry  Białoruś.  Ukraina).
Tomasz Nowak – Absolwent pedagogiki. Twórczość plastyczną łączy z pracą dydaktyczną na stanowisku adiunkta w Zakładzie Plastyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Swoje prace prezentował na ponad 25 wystawach indywidualnych i 40 zbiorowych.

Warsztaty
Warsztaty z różnych dziedzin sztuki jak z malarstwa, rysunku, rzeźby, fotografii, grafiki i innych.
Iwona Miłobędzka poprowadzi: pracownię dla: 4,5,6 – latków, dla klas I-III, IV-VI oraz dla gimnazjalistów.
Paweł Borkowski poprowadzi:  warsztaty przygotowujące do studiów plastycznych dla  liceum lub technikum
Iza Staręga  poprowadzi: pracownię dla studentów plastyki, managerów kultury, nauczania początkowego i każdego zainteresowanego sztuką studenta (studenci oraz dorośli).
Dodatkowo od września będą warsztaty tematyczne:
1. rysunek techniczny
2. grafika komputerowa (Photoshop, Illustrator): (poprowadzi Maciej Tołwiński)
3. fotografia: (poprowadzi Piotr Tołwiński)

11 komentarzy

 1. te stroje to kolejna promocja różowych kolesi? dodano 11 lat temu

  czy to dla podkreślenia, że ta inicjatywa jest niepoważna?

 2. ... dodano 11 lat temu

  raczej dla kontrastu – dla wykrawaconego betonu, który w swej powadze jest zwyczajnie… śmieszny.

 3. IwA dodano 11 lat temu

  raczej żeby wskazać, że to nie będzie kolejna galeria prowadzona przez oficjeli

 4. rzezimieszek siedlecki dodano 11 lat temu

  "te stroje to kolejna promocja różowych kolesi?"

  Na to wygląda…!
  Teraz nie pozostaje ci nic innego, jak tylko tam wpaść i im wpier…ć
  – za to, że są różowi.

 5. brawo dodano 11 lat temu

  W końcu. Biedne krawaty siedleckie nie będą zadowolone, bo nie będą miaŁy czego otwierać 🙁

 6. "rzezimieszku" myślisz swoimi kategoriami, różowym kolesiom nie trzeba jak piszesz wp...lić, wystarczy ich omijać dodano 11 lat temu

  szerokim łukiem.

 7. A ja noszę krawat dodano 11 lat temu

  Galeria nie dla krawatów! Chłe, chłe…. Trzeba być konsekwentnym. Jeśli galeria nie dla krawatów to dlaczego wyciągaliście ręce do krawatów po pieniądze? Jak nie dali to teraz kreujecie się na niezależnych.

  Pomysł super. Życzę powodzenia. Ale drobne kłamstewka dyskredytują was trochę.

  "Poświęcamy własny czas i pieniądze…" Mam rozumieć, że warsztaty będą nieodpłatne dla odbiorców?

 8. ... dodano 11 lat temu

  rozluźnij ten krawat, dopuść do głowy trochę tlenu 😛

 9. Punisher dodano 11 lat temu

  Z tego co wiem (być może się mylę) w Siedlcach nigdy nie było galerii sztuki współczesnej. Lukę tę stara się wypełnić „Przestrzeń Sztuk” – miejsce w Bibliotece UPH, choć poziom wystaw jest tam zawsze bardzo wysoki to nadal jest to korytarz, na którym prezentowane są prace a nie galeria. Muzeum jako takie ma zupełnie inne funkcje i zadania – nie chciałbym tu wnikać czy cele te realizuje w najlepszy sposób. Faktem jest, że galerii pokazującej sztukę współczesną nie było i nie ma. A jeśli uda się to stowarzyszeniu Widzimisie to super. I to jest najważniejsze, że będzie galeria.
  Mam nadzieję tylko, że przy wejściu na wystawę nie będzie selekcji, nie będzie bysiorów, którzy nie będą wpuszczać ludzi w krawatach. Przecież – przypomnę klasyka – „klient w krawacie jest mniej awanturujący się”

 10. A ja noszę krawat dodano 11 lat temu

  Nie chwal dnia z rana, a galerii przed otwarciem 🙂

 11. IwA dodano 11 lat temu

  o ile mi wiadomo, z ust Widzmisia nie padło słowo, ze to nie będzie galeria dla krawatów

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?