SPIN

Promocja książki o Polakach ratujących Żydów

Aneta Borkowska poniedziałek, 22 sierpnia 2011, 11:17 Kultura, Wydarzenia

Muzeum Regionalne oraz autorzy: Edward Kopówka i ks. Paweł Rytel-Andrianik zapraszają 1 września (czwartek) o godz. 18. na promocję książki „Dam im imię na wieki (Iz 56,5). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów Oxford-Treblinka 2011”.

Prezentowana książka jest swoistą Encyklopedią Treblinki. Zawiera historię obozów oraz setki świadectw, zdjęć i wspomnień o Polakach ratujących Żydów głównie z 15 powiatów (głównie tereny byłego województwa siedleckiego). Informacje dotyczą ponad 310 zamordowanych, głównie za pomoc Żydom (w tym 18 księży), ponad 335 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i ponad 450 osób, które z narażeniem życia niosły efektywną pomoc. W książce jest zawartych ponad 1500 nazwisk żydowskich i ponad 1500 nazwisk polskich.

Publikacja jest owocem kilkunastoletnich badań naukowych prowadzonych przez Edwarda Kopówkę, kierownika Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz ks. Pawła Rytel-Andrianika, studenta biblistyki i judaistyki na Uniwersytecie w Oxfordzie.

źródło: Muzeum Regionalne

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?