SPIN

Nowe autobusy z klimatyzacją tylko dla kierowcy

Beata Głozak środa, 24 sierpnia 2011, 21:39 Siedlce, Wydarzenia

– W ten sposób kolejne pieniądze trafiły do Siedlec – powiedziała Janina Orzełowska, członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego. – Cieszę się tym bardziej, bo te nowe autobusy będą także dla mnie – dodała.

Dzisiaj w siedleckim magistracie podpisano umowę na zakup 11 nowoczesnych autobusów dla siedleckiego MPK, które na ulice naszego miasta mają wyjechać w przyszłe wakacje. Koszt inwestycji to nieco ponad 13 milionów złotych z czego niemal 10 milionów stanowi dofinansowanie unijne. Podpisy pod dokumentami złożyli Janina Orzełowska, członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego i prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

– To bardzo ważna umowa dla miasta – powiedziała Orzełowska. – 10 milionów wsparcia unijnego to dużo i chyba jak wszyscy siedzimy za tym stołem jesteśmy z tej umowy zadowoleni. Kolejne pieniądze trafiły dzisiaj do Siedlec a ja tym bardziej się cieszę, ponieważ te autobusy są również dla mnie – stwierdziła przedstawicielka urzędu marszałkowskiego. W swojej wypowiedzi podkreśliła również wysoką jakość złożonego projektu i starania miejskich władz w walce o środki unijne.

EKOLOGICZNIE

Prezydent miasta Wojciech Kudelski podziękował za dobrą współpracę z zarządem województwa a wszystkim, którzy przyczynili się do napisania i złożenia wniosku, w tym byłemu prezesowi MPK Bogdanowi Koziołowi, za swoją pracę. Jego zdaniem nowy tabor poprawi komunikację miejską, podniesie bezpieczeństwo na drogach i uzupełni inną inwestycję – budowę tzw. wewnętrznej obwodnicy miasta.

Co konkretnie zakłada projekt na realizację którego podpisano dzisiaj umowę? Przede wszystkim zakup pojazdów, które będą przystosowane do zasilania biopaliwami i dostosowane dla niepełnosprawnych. Zostaną wyposażone w ogrzewane platformy dla wózków inwalidzkich i szerokie drzwi pasażerskie z poręczami. Wewnątrz autobusów ma być miejsce na umocowanie wózka a także funkcja „przyklęku” (obniżenie krawędzi autobusu w celu ułatwienia wejścia do pojazdu osobom mającym problemy z poruszaniem się). Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących nowy tabor będzie posiadał elektroniczne wyświetlacze informacyjne i sygnalizację dźwiękową na zewnątrz a także sygnalizację dźwiękową wewnątrz. W ten sposób w autobusie i poza nim usłyszymy komunikaty o numerze linii i kierunku z którego nadjeżdża.

BEZPIECZNIEJ

Niestety projekt nie uwzględnia, aby nowoczesne autobusy posiadały klimatyzację. Jak powiedział nam prezes MPK Krzysztof Dębiński specyfikacja przewiduje, że będzie w nią wyposażona jedynie kabina kierowcy. Dlaczego? Po pierwsze klimatyzacja jest za droga, po drugie ilość dni, w które byłaby wykorzystywana jest niewielka a po trzecie częste otwieranie drzwi zmniejsza jej efektywność.

Poza zakupem autobusów przeprowadzona zostanie modernizacja 93 przystanków: wykonanie nowych wiat i wymiana słupków z tablicami informacyjnymi. Przy 9 przystankach będą zainstalowane płyty chodnikowe z wypustkami ułatwiającymi niewidomym i niedowidzącym rozpoznanie krawędzi jezdni. Projekt obejmuje także wykonaną już przebudowę sygnalizacji świetlnej akomodacyjnej, sygnalizacji dźwiękowej oraz oznakowania pionowego i poziomego na skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego i Warszawskiej. Bezpieczeństwo pasażerów ma poprawić instalacja wewnętrznego monitoringu w 38 autobusach a w 11 pojazdach pojawi się system gaszenia pożarów.

Całkowity koszty inwestycji to 13 080 184,56 zł. Dofinansowanie unijne to 9 939 596,66 zł.

bg

7 komentarzy

 1. Taaak podziękował prezydent Koziołowi, dodano 11 lat temu

  było o tym głośno pod koniec maja. Z tej podzięki tuła się biedny Kozioł do roboty w Garwolinie.

 2. HermanMayer dodano 11 lat temu

  Cyt: "Niestety projekt nie uwzględnia, aby nowoczesne autobusy posiadały klimatyzację. (…). Dlaczego? Po pierwsze klimatyzacja jest za droga, po drugie ilość dni, w które byłaby wykorzystywana jest niewielka a po trzecie częste otwieranie drzwi zmniejsza jej efektywność." To po co ma być klimatyzowana kabina kierowcy?? Czyżby te przesłanki o jej braku dla pasażerów nie dotyczyły jaśnie panów kierowców???? Czy to jakiś żart? Nieeee… to Siedlce, żenada , i ole&anie klientów… No ale wielka pompa z okazji 'nowych autobusów" będzie …ŻAL.pl

 3. podziękowania dla Kozioła? dodano 11 lat temu

  A gdzie podziękowania Prezydenta dla Członka Zarządu Jana Ługowskiego? Czyżby Ługowski nie brał żadnego udziału w przygotowywaniu wniosku? Jeśli tak to co on robi w MPK?

 4. mr dodano 11 lat temu

  ZNakomita wypowiedź nt. klimatyzacji dla pasażerów. Cieszcie się, że cokolwiek dostaniecie, a jak się nie podoba to do widzenia!
  Ilość dni w których powinna być używana to pół roku! A przyciski do otwierania drzwi przez pasażerów załatwiają sprawę wietrzenia zarówno zimą jak i latem. Skoro nauczyliśmy się klikać kartą miejską za każdym razem to naciskać guzik do wejścia tym bardziej damy radę panie prezesie.

 5. mieszkaniec Mazurskiej dodano 11 lat temu

  gońcie się bulwersanci. Klima to może być w warszawie, gdzie MZA obsługuje dłuższe odcinki pomiędzy przystankami, a nie w takiej wiosce jak siedlce

 6. . dodano 11 lat temu

  może nie jest potrzebna temu w…owi z mazurskiej.

 7. d dodano 11 lat temu

  czy w ramach tego zamówienia można byłoby czytelniej oznakować w autobusach trasy przejazdów linii?:)Miasto się rozwija, przyjezdni obserwują.Nie wygląda to fajnie, gdy ktoś spoza Siedlec wsiada do środka komunikacji linii 3 lub 4 i nie wie, na jakim przystanku wysiąść gdyż nie jest on oznakowany na tablicy. Podobną sytuację zaobserwowałem w Gdańsku, Koninie i Łomży. Najlepiej pod tym względem wypadły Lublin i Warszawa.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?