SPIN

Nowe autobusy z klimatyzacją tylko dla kierowcy

Beata Głozak środa, 24 sierpnia 2011, 21:39 Siedlce, Wydarzenia

– W ten sposób kolejne pieniądze trafiły do Siedlec – powiedziała Janina Orzełowska, członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego. – Cieszę się tym bardziej, bo te nowe autobusy będą także dla mnie – dodała.

Dzisiaj w siedleckim magistracie podpisano umowę na zakup 11 nowoczesnych autobusów dla siedleckiego MPK, które na ulice naszego miasta mają wyjechać w przyszłe wakacje. Koszt inwestycji to nieco ponad 13 milionów złotych z czego niemal 10 milionów stanowi dofinansowanie unijne. Podpisy pod dokumentami złożyli Janina Orzełowska, członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego i prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

– To bardzo ważna umowa dla miasta – powiedziała Orzełowska. – 10 milionów wsparcia unijnego to dużo i chyba jak wszyscy siedzimy za tym stołem jesteśmy z tej umowy zadowoleni. Kolejne pieniądze trafiły dzisiaj do Siedlec a ja tym bardziej się cieszę, ponieważ te autobusy są również dla mnie – stwierdziła przedstawicielka urzędu marszałkowskiego. W swojej wypowiedzi podkreśliła również wysoką jakość złożonego projektu i starania miejskich władz w walce o środki unijne.

EKOLOGICZNIE

Prezydent miasta Wojciech Kudelski podziękował za dobrą współpracę z zarządem województwa a wszystkim, którzy przyczynili się do napisania i złożenia wniosku, w tym byłemu prezesowi MPK Bogdanowi Koziołowi, za swoją pracę. Jego zdaniem nowy tabor poprawi komunikację miejską, podniesie bezpieczeństwo na drogach i uzupełni inną inwestycję – budowę tzw. wewnętrznej obwodnicy miasta.

Co konkretnie zakłada projekt na realizację którego podpisano dzisiaj umowę? Przede wszystkim zakup pojazdów, które będą przystosowane do zasilania biopaliwami i dostosowane dla niepełnosprawnych. Zostaną wyposażone w ogrzewane platformy dla wózków inwalidzkich i szerokie drzwi pasażerskie z poręczami. Wewnątrz autobusów ma być miejsce na umocowanie wózka a także funkcja „przyklęku” (obniżenie krawędzi autobusu w celu ułatwienia wejścia do pojazdu osobom mającym problemy z poruszaniem się). Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących nowy tabor będzie posiadał elektroniczne wyświetlacze informacyjne i sygnalizację dźwiękową na zewnątrz a także sygnalizację dźwiękową wewnątrz. W ten sposób w autobusie i poza nim usłyszymy komunikaty o numerze linii i kierunku z którego nadjeżdża.

BEZPIECZNIEJ

Niestety projekt nie uwzględnia, aby nowoczesne autobusy posiadały klimatyzację. Jak powiedział nam prezes MPK Krzysztof Dębiński specyfikacja przewiduje, że będzie w nią wyposażona jedynie kabina kierowcy. Dlaczego? Po pierwsze klimatyzacja jest za droga, po drugie ilość dni, w które byłaby wykorzystywana jest niewielka a po trzecie częste otwieranie drzwi zmniejsza jej efektywność.

Poza zakupem autobusów przeprowadzona zostanie modernizacja 93 przystanków: wykonanie nowych wiat i wymiana słupków z tablicami informacyjnymi. Przy 9 przystankach będą zainstalowane płyty chodnikowe z wypustkami ułatwiającymi niewidomym i niedowidzącym rozpoznanie krawędzi jezdni. Projekt obejmuje także wykonaną już przebudowę sygnalizacji świetlnej akomodacyjnej, sygnalizacji dźwiękowej oraz oznakowania pionowego i poziomego na skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego i Warszawskiej. Bezpieczeństwo pasażerów ma poprawić instalacja wewnętrznego monitoringu w 38 autobusach a w 11 pojazdach pojawi się system gaszenia pożarów.

Całkowity koszty inwestycji to 13 080 184,56 zł. Dofinansowanie unijne to 9 939 596,66 zł.

bg

7 komentarzy

 1. Taaak podziękował prezydent Koziołowi, dodano 9 lat temu

  było o tym głośno pod koniec maja. Z tej podzięki tuła się biedny Kozioł do roboty w Garwolinie.

 2. HermanMayer dodano 9 lat temu

  Cyt: "Niestety projekt nie uwzględnia, aby nowoczesne autobusy posiadały klimatyzację. (…). Dlaczego? Po pierwsze klimatyzacja jest za droga, po drugie ilość dni, w które byłaby wykorzystywana jest niewielka a po trzecie częste otwieranie drzwi zmniejsza jej efektywność." To po co ma być klimatyzowana kabina kierowcy?? Czyżby te przesłanki o jej braku dla pasażerów nie dotyczyły jaśnie panów kierowców???? Czy to jakiś żart? Nieeee… to Siedlce, żenada , i ole&anie klientów… No ale wielka pompa z okazji 'nowych autobusów" będzie …ŻAL.pl

 3. podziękowania dla Kozioła? dodano 9 lat temu

  A gdzie podziękowania Prezydenta dla Członka Zarządu Jana Ługowskiego? Czyżby Ługowski nie brał żadnego udziału w przygotowywaniu wniosku? Jeśli tak to co on robi w MPK?

 4. mr dodano 9 lat temu

  ZNakomita wypowiedź nt. klimatyzacji dla pasażerów. Cieszcie się, że cokolwiek dostaniecie, a jak się nie podoba to do widzenia!
  Ilość dni w których powinna być używana to pół roku! A przyciski do otwierania drzwi przez pasażerów załatwiają sprawę wietrzenia zarówno zimą jak i latem. Skoro nauczyliśmy się klikać kartą miejską za każdym razem to naciskać guzik do wejścia tym bardziej damy radę panie prezesie.

 5. mieszkaniec Mazurskiej dodano 9 lat temu

  gońcie się bulwersanci. Klima to może być w warszawie, gdzie MZA obsługuje dłuższe odcinki pomiędzy przystankami, a nie w takiej wiosce jak siedlce

 6. . dodano 9 lat temu

  może nie jest potrzebna temu w…owi z mazurskiej.

 7. d dodano 9 lat temu

  czy w ramach tego zamówienia można byłoby czytelniej oznakować w autobusach trasy przejazdów linii?:)Miasto się rozwija, przyjezdni obserwują.Nie wygląda to fajnie, gdy ktoś spoza Siedlec wsiada do środka komunikacji linii 3 lub 4 i nie wie, na jakim przystanku wysiąść gdyż nie jest on oznakowany na tablicy. Podobną sytuację zaobserwowałem w Gdańsku, Koninie i Łomży. Najlepiej pod tym względem wypadły Lublin i Warszawa.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?