SPIN

POLICJA: Akcja ”Zatrzymaj się i żyj”

Aneta Borkowska wtorek, 6 września 2011, 10:47 Aktualnie, Wydarzenia

Wczoraj (5 września) siedleccy policjanci wspólnie z pracownikami PKP PLK S.A. z Siedlec oraz funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Borki Kosy (pow. siedlecki) przeprowadzili działania profilaktyczne w ramach akcji „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i żyj”.

Działania te ściśle związane są z prowadzoną obecnie przez Policję akcją „Bezpieczna Droga do Szkoły”. Podczas działań piesi, rowerzyści oraz kierowcy, a w szczególności dzieci zmierzające do pobliskiej szkoły, otrzymywali ulotki, które przed przejechaniem przejazdu zobowiązani byli do odczytania na głos.

Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, jazda slalomem pomiędzy półrogatkami na przejazdach, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami to codzienność. Podobnie zachowują się piesi i rowerzyści. Jak wskazują statystyki przyczyną 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Podczas wczorajszych działań piesi, rowerzyści oraz kierowcy przed pokonaniem przejazdu zatrzymywani byli do kontroli i otrzymywali ulotki, które odczytać mieli na głos w obecności funkcjonariuszy. Organizatorzy szczególny nacisk kładli na edukację dzieci, przechodzących przez tory w tym miejscu w drodze do szkoły.

Po zakończeniu akcji w rejonie przejazdu organizatorzy działań odbyli spotkanie z uczniami znajdującej się nieopodal Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Kosach. W czasie jego trwania dzieci wysłuchały prelekcji na temat bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez przejazd w drodze do i ze szkoły, przeprowadzonej przez Pana Ireneusza Sobonia – dyrektora zakładu w Siedlcach PKP PLK S.A.. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli film przygotowany przez organizatorów, na którym kamery zainstalowane na przejazdach zarejestrowały nierozważne zachowania dzieci podczas przejazdu pociągów. Zaprezentowane na nim niebezpieczne zachowania zostały omówione przez podinsp. Marka Myszkiewicza – naczelnika WRD KMP w Siedlcach.

autor: nadkom. Jerzy Długosz, KMP w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?