SPIN

STBS czeka tylko na przelew… i podwyżki

Beata Głozak poniedziałek, 12 września 2011, 19:26 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj siedleckie władze podpisały z przedstawicielem Banku Gospodarstwa Krajowego umowę poręczenia sześciomilionowego kredytu na inwestycję Siedleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Inwestycję, która jest częściowo zrealizowana, bo chodzi o budowę bloków przy ul. Gospodarczej 10 i 12.

– Od dzisiaj będziemy bardziej spokojni, bo ta umowa otwiera nam furtkę do pieniędzy – podkreślił Andrzej Filipek, prezes STBS. Dla prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego jest ona dowodem na to, że miasto i STBS są dla banku wiarygodni a skarbnik miejski Kazimierz Paryła jest zadowolony z zaoszczędzonych pieniędzy.

– Poręczenie zostało udzielone w ramach Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i oprocentowanie takiego kredytu jest niższe niż w innych bankach. W skali roku wyniesie ono około 4 procent a w przypadku kredytów komercyjnych byłoby to nawet dwa razy więcej – tłumaczy Beata Wójcik, dyrektor I oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. W praktyce może oznaczać to nawet o połowę mniejsze odsetki. Niestety, tak korzystne warunki skutkują także określonymi warunkami nałożonymi przez bank.

– Od 1 grudnia w naszych TBS-ach planowane są podwyżki stawek czynszu z obecnych 6,45 złotych do 7 złotych za metr – potwierdził Filipek. Wzrost cen nie obejmie lokali przy ul. Gospodarczej 10. Tam czynsz już wynosi 8,5 zł za metr. – Tylko takie stawki gwarantują spłatę kredytu zaciągniętego w BGK, ale nadal jest to jedna z niższych stawek wśród wszystkich Towarzystw w Polsce – dodał prezes STBS. Zaznaczył jednocześnie, że nie można mówić, iż mieszkańcy innych bloków kredytują budowę dwóch ostatnich.

– Jest taki zapis w ustawie, który mówi, że suma czynszów powinna wystarczać na pokrycie kosztów funkcjonowania Towarzystwa i nie tylko spłat kredytów – powiedział Filipek. – BGK postawił warunek, że oczekuje pewnych działań między innymi podwyżek stawek czynszu. Prędzej czy później byłoby to nieuchronne, ale pociesza fakt, że kolejna podwyżka planowana jest dopiero za 4 lata.

***Przypomnijmy. Budowa bloku przy ul. Gospodarczej 10 wyniosła Towarzystwo nieco ponad 3 mln zł z czego kredyt to 1,5 mln. Całość inwestycji przy ul. Gospodarczej 12 to koszt nieco ponad 8 mln zł a kredyt wyniósł 4,2 mln. Na wiosnę przyszłego roku STBS planuje rozpoczęcie kolejnej inwestycji tym razem przy ul. Gospodarczej 15. Nowe lokale nie zaspokoją mieszkaniowego głodu. Na liście oczekujących na mieszkania STBS-owskie jest okoł0 600 nazwisk.

bg

 

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?