SPIN

Tak ma wyglądać IV LO w Siedlcach

Beata Głozak niedziela, 25 września 2011, 12:04 Siedlce, Wydarzenia

Czy walka o remont i rozbudowę IV LO im. Hetmana St. Żółkiewskiego dobiegła końca? Inwestycja, której koszt określa się na ok. 20 mln złotych ma być rozpoczęta jeszcze w tej kadencji samorządowej.

Kilka dni temu prezydent Siedlec wydał decyzję o pozwoleniu na remont zabytkowego budynku przy ul. Konarskiego 1. Ważność dokumentu to 3 lata. Do tego czasu władze miasta muszą po pierwsze wyrazić zgodę na inwestycję akceptując zmiany w budżecie a po drugie znaleźć konieczne fundusze.

Projekty nowego budynku IV LO im. Hetmana St. Żółkiewskiego zakładają, że szkoła ma przybrać kształt litery „U” a w nowym obiekcie powstanie duża hala sportowa. Przedstawiamy projekty jakie przesłano nam z liceum.

bg

 

*** Od 1844 roku w klasycystycznym gmachu, zaprojektowanym przez wybitnego architekta Antonio Corraziego, mieściło się gimnazjum gubernialne, które zostało przeniesione z Łukowa. II połowa XIX wieku była dla Szkoły czasem trudnym. Władze zaborcze starały się za wszelką cenę obniżyć prestiż placówki, ciągle ją reorganizując. Polityka rustyfikacyjna jeszcze bardziej mobilizowała środowisko profesorów i młodzieży o kultywowanie tradycji patriotycznych. Zatem, kiedy wybuchło w 1863 roku powstanie styczniowe wielu uczniów tej szkoły wzięło udział w tym niepodległościowym zrywie a wsród nich Aleksander Głowacki (Bolesław Prus). W wyniku represji popowstaniowych ponownie zreorganizowano szkołę, zakładając, iż będzie kształciła młodzież z rosyjskich rodzin wojskowych i urzędniczych. Faktycznie jednak młodzież polska stanowiła 80% uczniów, która czynnie przeciwstawiała się rusyfikacji, tworząc koła samokształceniowe, zakonspirowaną „latającą” bibliotekę itp.

I wojna światowa przyniosła Polsce po 123 latach zaborów niepodległość. Zaczęły powstawać na nowo polskie instytucje. Jedną z nich było Królewsko-Polskie Gimnazjum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Aktu upaństwowienia Szkoły dokonał Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego – Antoni Ponikowski (wychowanek siedleckiego gimnazjum). Od roku 1920 Szkoła posiadała dwa wydziały: matematyczno-przyrodniczy i humanistyczny. Z tego drugiego w roku 1923 powstało odrębne gimnazjum im. Bolesława Prusa.

Lata międzywojenne to okres świetności Szkoły. Nauczyciele, uczniowie i absolwenci stanowili elitę intelektualną Siedlec. Gruntownie wykształceni pielęgnowali tradycje patriotyczne. Kiedy w 1939 roku wybuchła II wojna światowa Szkoła kontynuowała nauczanie konspiracyjne. Po zakończeniu wojny Liceum Żółkiewskiego (pod różnymi nazwami w zależności od reformy) działało nieprzerwanie do 1961 roku, kiedy to władze oświatowe zlikwidowały szkołę, argumentując tę decyzję reorganizacją szkolnictwa.

(źródło: zolkiewski.siedlce.pl)

10 komentarzy

 1. ??? dodano 10 lat temu

  Ciekawe, która szkołę ponadgimnazjalna trzeba będzie zamknąć? Uczniów dla tych już istniejących jest za mało do utrzymania obecnego stanu i liczby oddziałów.

 2. ... dodano 10 lat temu

  zamknąć te które hodują d……

 3. b. dodano 10 lat temu

  wszyscy wiedzą, że będzie niż demograficzny to po co remontować coś co za chwilę moż eświecić pustkami? a może włąśnei dlatego? wtedy jak znalazł miejsce na "muzeum diecezjalne"….

 4. ztejsamejstrony dodano 10 lat temu

  Z ciasnoty wielkiej…
  Mogłoby powstać piękne muzeum za pieniądze kościoła, w miejscu blisko przedwojennego gimnazjum biskupiego. Mogłoby ale zacietrzewienie nie pozwoli.

 5. zainteresowana dodano 10 lat temu

  Obecnie, mimo że "Żółkiewski" na wygnaniu na ulicy Sokołowskiej to na brak uczniów niue narzeka, w przeciwieństwie do niektórych szkół, które sa w centrum i mają problemy z naborem. Dlaczego zamykać cieszącą się popularnością szkołę. Remont jest obiecywany od wielu lat, to nie jest decyzja tej chwili. Ogromne pieniądze idą na wiele bardzo różnych szkół- na ich renowację, Orliki, okna, docieplenie. Dlaczego niektórzy zawistnicy odmawiają tego tej właśnie szkole??

 6. do b. dodano 10 lat temu

  Świecić pustkami to mogą inne szkoły, ale nigdy nie ta.Tej szkoły niż demograficzny nie dotknie.

 7. niezainteresowany dodano 10 lat temu

  Ciekaw jestem dlaczego tylko ta jedna szkoła jest na tapecie? Czyżby inne miały się aż tak dobrze, że niczego się nie boją? A może jest inny powód "Żółkiewski" po prostu się boi, że nawet remont mu nie pomoże? Nie ważny będzie niż czy wyż demograficzny ale poziom nauczania, a przede wszyskich wychowania. Szkoła średnia ma nie tylko nauczyć jak się uczyć ale przygotować do życia. Uczelnie tego nie zrobią. Drodzy państwo nauczyciele do roboty, pisanie peanów zostawcie dziennikarzom.

 8. zainteresowana dodano 10 lat temu

  "niezainteresowany"- czyżby tak Ci doskwierało, że pisze się o tej konkretnej szkole? "Jest ona na tapecie", bo sa podejmowane dla niej ważne decyzje. Bo od czerwca trwała dyskusja o ewentualnych innych przeznaczeniach tego historycznego budynku, co wywołało również tutaj wiele kontrowersyjnych komentarzy. Pisze się o wszystkim w naszym mieście co jest godne uwagi i na co mają pójść publiczne pieniądze. Twoje zdanie mówiące o strachu szkoły, że nawet remont nie pomoże jest prześmieszne. Wynika całkowicie z niewiedzy rzeczywistości szkolnej na siedleckim rynku edukacyjnym. Ta szkoła wyrobiła sobie przyzwoitą markę przez 20 lat od reaktywacji, zarówno jeśli chodzi o poziom nauczania i wychowania. Każdy ma prawo pisać komentarze, wyobraż sobie, NAWET nauczyciele. Peanów tu nie widzę. Dziennikarze udzielają tu informacji.

 9. ... dodano 10 lat temu

  Ale krytykanci, zazdrość przez Was przemawia że jedna z lepszych szkół średnich w Siedlcach będzie miała budynek na jaki zasługuje ? Nie znacie szczegółów a twierdzicie że nie ma chętnych, otóż do tej szkoły w tym roku było więcej chętnych niż w poprzednim, natomiast weźmy przykład takiego "Ekonomika" gdzie brali każdego bo nie było wystarczająco chętnych.
  Ta szkoła uczy myśleć, ma fajny klimat w przeciwieństwie do Prusa gdzie ludziom każą trzymać nosy tylko w książce i nic więcej.

  Przez lata uczniowie męczyli się w budynku tej szkoły ponieważ władze omijały ją przy remontach, orliki, hale itp itd a Żółkiewski sypał się w oczach, w końcu ktoś przejrzał na oczy.

 10. do niezainteresowany dodano 10 lat temu

  Szkoła jest na tapecie – jak to nazwałeś, ponieważ jest ona jedyną szkołą w Siedlcach, która nie jest wyremontowana. Inne są wyremontowane (wcześniej lub później) lub po prostu nowe. LO IV zasługuje na remont, już dawno zasługuje. Jest trzy poważne licea w Siedlcach + Katolickie i na miasto 80-cio tysięczne nie jest to duża liczba. Chętnych do tej szkoły było w tym roku więcej niż w poprzednich latach. To Szkoła z tradycjami, Perełka Siedlec, to Szkoła, która uczy Patriotyzmu, którego tak w tych czasach brakuje. To dobrze że Dyrekcja oraz Władze naszego Miasta chcą taką inwestycje podjąć.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?