SPIN

SPOŁECZEŃSTWO: Pomnik Wolności po poprawkach… Jakich?

Beata Głozak poniedziałek, 26 września 2011, 12:19 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj do naszej redakcji trafił mail przesłany przez p. Mariana Przeździaka. Autor wiadomości po raz kolejny (pierwszy raz w sierpniu) zwrócił uwagę na wybudowany w ubiegłym roku Pomnik Wolności. 

Tematem zajmowałyśmy się już w sierpniu. Powodem naszej interwencji były widoczne na monumencie pęknięcia i ubytki w materiale budowlanym z jakiego powstał. Wtedy na jego brzydki wygląd uwagę zwrócił także p. Marian Przeździak. Poproszony o komentarz w tej sprawie rzecznik siedleckiego magistratu Paweł Mazurkiewicz poinformował nas, że Wydział Gospodarki Komunalnej UM Siedlce zwrócił się do wykonawcy o przeprowadzenie przeglądu gwarancyjnego. Po sporządzeniu protokołu z oględzin ubytki miały być naprawione przez budowniczego Pomnika Wolności, czyli Zakład Usług Inżynierskich Krzysztof Redesiuk.

Dzisiaj w mailu od czytelnika czytamy:

„Przesyłam link do zdjęć Pomnika Wolności po poprawkach. Interwencja w minimalnym stopniu pomogła. Ludzie jednak chyba nie wiedzą co to jest fachowa robota (…)”

Tuż po otrzymaniu wiadomości próbowałyśmy skontaktować się z firmą, która wybudowała monument na Placu Wolności w Siedlcach. Niestety bezskutecznie wobec czego pozostawiłyśmy jedynie informację nagraną na automatyczną sekretarkę. O komentarz poprosiłyśmy również siedlecki magistrat i w najbliższym czasie przedstawimy jego stanowisko. Tymczasem publikujemy zdjęcia jakie portal wykonał w lipcu tego roku i odsyłamy na stronę autora zdjęć z 25 września.

27 września o godz. 15.27 do red. dotarł komentarz ws. Pomnika przesłany nam przez Pawła Mazurkiewicza, rzecznika prasowego miasta:

W związku z sygnałami jakie dotarły do Urzędu Miasta Siedlce odnośnie Pomnika Wolności, został powołany zespół do przeprowadzenia oględzin stanu technicznego obelisku. W wyniku przeglądu gwarancyjnego i stwierdzonych nieprawidłowości wykonawca na własny koszt przeprowadził naprawy. Braki w strukturze zostały uzupełnione i zabezpieczone przed działaniem atmosferycznym, wymieniono również najbardziej zniszczone płyty. Wykonane prace dają gwarancję zachowania właściwego stanu technicznego pomnika. Należy również podkreślić, że piaskowiec z którego został wykonany obelisk spełnia wszystkie normy materiału budowlanego przeznaczonego na tego typu obiekty. Przebarwienia i niejednorodna kolorystyka w płytach piaskowca, wynikają bardziej z właściwości naturalnych tego kamienia niż z jego niskiej jakości. Teren pomnika zostanie również objęty dodatkowymi patrolami Straży Miejskiej, co pozwoli zapobiec ewentualnym aktom wandalizmu.

no images were found

Zdjęcia Pomnika Wolności wykonane wczoraj można obejrzeć TUTAJ

*** Firmą, która wygrała przetarg na budowę Pomnika Wolności był Zakład Usług Inżynierskich Krzysztof Redesiuk. Podpisanie umowy na budowę odbyło się w lipcu ubiegłego w siedleckim magistracie a podpisanie aktu erekcyjnego we wrześniu w kościele św. Józefa. Odsłonięcie Pomnika Wolności nastąpiło 11 listopada 2010 roku. Umowę z wykonawcą podpisano na kwotę 611, 89 tys. zł a pieniądze z dobrowolnych składek wyniosły zaledwie 79 tys. 490 złotych. Inicjatorami odbudowy Pomnika byli Sylwester Czyżyk, miejski radny i przewodniczący siedleckiego oddziału NSZZ „Solidarność” a także prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Powołany został również Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wolności.

bg

13 komentarzy

 1. bombeliks dodano 10 lat temu

  Odsłonięcie Pomnika Wolności nastąpiło 11 listopada 2011 roku? Zdaje mi się, że dzisiaj mamy 26.09.2011r.

 2. Beata Głozak dodano 10 lat temu

  Dziękuję. Już poprawiłam.
  Z wyrazami szacunku, BG

 3. Fachowa robota. dodano 10 lat temu

  Fachowa robota odnosi się chyba do całości.
  Piaskowiec to taki materiał, że nie da się tu zagipsować, zaszpachlować i jest ok.
  Patractwo zostanie na lata.

 4. i... dodano 10 lat temu

  I wykonawca i władze Miasta powinni czerwienić się ze wstydu za takiego BUBLA.

 5. Xaveri dodano 10 lat temu

  Cieszę się, że nie dałem na to coś (dobrowolnie) ani złotówki. Wykonawca powinien zdjąć ten lichy piaskowiec naturalny i założyć syntetyczny z żywicy epoksydowej. Przynajmniej deszczówka by mu nie szkodziła 😛

 6. wyborca dodano 10 lat temu

  Tego "sukcesu" nikt sobie nie przypisuje w materiałach wyborczych.

 7. jakość dodano 10 lat temu

  " Przebarwienia i niejednorodna kolorystyka w płytach piaskowca, wynikają bardziej z właściwości naturalnych tego kamienia niż z jego niskiej jakości."

  Każdy wie co to jest piaskowiec i jakie ma właściwości.
  Przebarwienia powstały z niewiedzy i partactwa budujących pomnik.
  Partactwem było w czasie budowy ustawianie gotowych płyt piaskowca i zalewanie wnętrza betonem.
  Partactwem jest szpachlowanie ubytków w płytach piaskowca.
  Partactwem jest szlifowanie gotowych płyt z piaskowca.
  Ponadto jakość kamienia jest chyba najgorszego gatunku.
  Tu pole do popisu dla powstałego zespołu.

  Panie Rzeczniku, zobowiązuję się zrobić stronę o 80 letnim prawie pomniku w Iganiach wykonanym również z takiego piaskowca.
  Zrobię zbliżenia ubytków o ile po 80 latach jakieś są.
  Zespół powinien pojechać tam też i porównać jakość piaskowca i dopiero mówić co i jak biorąc pod uwagę 11 miesięcy Pomnika Wolności i 80 lat Pomnika w Iganiach.

 8. jakość dodano 10 lat temu

  Zdjęcia Pomnika w Iganiach już zrobiłem. Będą za dwie tzy godziny na stronie.
  Jestem zaskoczony jakością kamienia po 80 latach.
  Schody przy pomniku są brudne, zagrzybione i lekko rozpadające się. Jednak to 80 lat.
  Natomiast sam pomnik, jest prawie idealny.
  Trzy czy cztery większe ubytki. Mogły powstać nie w wyniku erozji, a działań mechanicznych (2 wojny).
  Mały dziurki (odpryski) – jest kilka ale taka ilość się nie liczy na 80 lat i zim.

 9. a co na to??? dodano 10 lat temu

  A co na to Pan Kudelski – inwestor, Pan Redesiuk – wykonawca i Pan Czyżyk – Przewodniczący?????? Wstyd. Ale chyba nikt nie myślał o prawidłowym odbiorze – bo najważniejsza była szykowana równolegle feta odsłonięcia pomnika. Panowie – dyskwalifikacja.

 10. jakość dodano 10 lat temu

  Zdjęcia pomnika w Iganiach są tu:
  http://www.markopm.za.pl/pomnik_iganie.htm

 11. efaster dodano 10 lat temu

  kurna drogi budowane za komuny wytrzymują 20-30 lat w nawet nie złej formie (są koleiny, trochę dziur, ale "dają rade"), te budowane obecnie (po 89 roku) po 10 latach nadają się do generalnego remontu. Ba większość siedleckich dróg ma pod nawierzchnią asfaltową bruk (kamienie) kładziony pewnie przed wojną. I co wytrzymują Tir-y, a te nowe po zimie już pękają. To samo z pomnikiem Ten w Iganiach za 20 lat będzie jeszcze, w jako takim stanie, a ten na Nowych Siedlcach albo się rozleci, albo będzie groził zawaleniem. A władze będą się wypierać, że ustawa o zamówieniach publicznych nakazuje wybierać najtańszą ofertę. Bzdura, i bujda jak stąd do Wrocławia. Wystarczy zapisać w SWIZ, że na 100 pt. w ocenie przetargowej 30-40 pt. to ocena, za jakość materiałów i robocizny. 10-20 pt. za wytrzymałość i gwarancję na materiał i wykonawstwo. A dopiero reszta to cena. No, ale jak wychodzi się z założenia, że "cena czyni cuda" ?? No cóż pewna sieć sklepów obuwniczych szybko wycofała się z tego hasła reklamowego, po tym jak klienci zaczęli na masową skalę reklamować trefny towar za niskie pieniądze. Taka prawda "tanie mięso psy jedzą", a kraje na dorobku, jakim jest Polska nie stać na kupowanie tandety na 2-3 lata. Czasem warto wydać większe pieniądze, ale aby posłużyło na przynajmniej 50 lat. Zresztą pomnik Wolności nie był pierwszą i najbardziej pilną potrzebą miasta i mieszkańców Siedlec. Na ale były wybory i trzeba było "ugłaskać" Solidarność na czele z p. Czyżykiem, którego moim zdaniem powinna teraz policja ścigać, za narażenie miasta Siedlec na straty finansowe. Sory, ale taka prawda.

 12. dziwne????? dodano 10 lat temu

  Widać spartaczoną robotę a Pan Prezydent milczy. Niech wreszcie władza zareaguje. Miasto wydało przecież pieniądz, których nie powinno wydać. Pieniądze miał zebrać P. Czyżyk. A co zrobił. Był VIPEM na odsłonięciu. A zebrał z ekipą że wstyd pisać ile. To kompromituje jego totalnie.

 13. bb dodano 10 lat temu

  Po raz kolejny brawo dla elfastera za trafny komentarz. Na pomnik poszły nasze, podatników pieniądze. Po co? Po to aby zaistnieć przed wyborami? Oczywiście, ta sprawa (i nie tylko ta) powinna zostac sprawdzona przez prokuraturę. Mnie np. zastanawia na jakiej podstawie prezydent dofinansował budowe tego bubla, skoro w założeniu była to inicjatywa obywatelska? Skoro inicjatorzy nie zebrali środków, to nie trzeba było dokładac z naszych pieniędzy, po to tylko, aby ogłosic sukces. Boję się pomysleć co będzie, jak towarzysze partyjni Kudelskiego wygraja wybory im trzeba będzie budowac jeszcze wiele tysiecy podobnych pamiątek, zmieniać nazwy ulic itp.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?