SPIN

RECITAL 2011: Festiwal piosenki myślącej

Beata Głozak wtorek, 4 października 2011, 23:43 Kultura, Wydarzenia

– To festiwal piosenki myślącej, czyli myśli wykonawca i odbiorca również myśli – mówi o Recitalu 2011 Waldemar Koperkiewicz, zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sztuki. Zaniechane ponad 10 lat temu Ogólnopolskie Spotkania Śpiewających Poezję w najbliższy weekend mają powrócić do naszego miasta w wielkim stylu. 

Od 7 do 9 października Sceną Teatralną CKiS zawładną przedstawiciele gatunku muzycznego, który w Siedlcach czuje się bardzo dobrze, czyli piosenki literackiej. Po raz dziesiąty nasze miasto stanie się organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Śpiewających Poezję – RECITAL. Przed ośmioosobowym jury zaprezentuje się 9 wykonawców a każdy dzień imprezy zakończy występ gwiazdy wieczoru. Usłyszymy m.in. siedlecki Teatr Es, Piotra Bukartyka i pianistę Waldemara Malickiego.

Tegoroczny Recital to druga edycja wznowionej po 12 latach imprezy. Jej organizatorzy zaprosili do Siedlec laureatów OSŚP z lat ubiegłych: Szymona Zychowicza, Piotra Woźniaka, Marka Andrzejewskiego i Kamila Wasickiego. Czy po tylu latach nieobecności na kulturalnej scenie Recitalowi uda się powrócić do rangi sprzed lat?  Waldemar Koperkiewicz, zastępca dyrektora CKiS ma taką nadzieję:

Festiwal był jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce jeśli chodzi o piosenkę literacką, piosenkę myślącą, czyli myśli wykonawca i myśli także odbiorca. Między innymi właśnie dzięki niemu w roku 1995 Siedlce znalazły się na 5 miejscu jako placówka kulturalna w Polsce przed Poznaniem czy Gdańskiem. Mówiło się wtedy, że są dwa ośrodki śpiewania młodej piosenki w naszym kraju – pierwszym jest Piwnica pod Baranami a drugim nasz Recital. Chcemy, żeby ten festiwal powrócił do swojej dawnej pozycji. Marzeniem jego twórcy Andrzeja Meżeryckiego było stworzenie „festiwalu festiwali”, czyli czegoś skupiającego laureatów największych tego typu wydarzeń w Polsce.

Do organizatorów wpłynęło ok. 30 zgłoszeń z czego wybranych zostało 9 wykonawców. Pula nagród wynosi 16 tysięcy a nagroda główna – Grand Prix 6 tys. Nagrodą dodatkową jest  Nagroda Publiczności im. Andrzeja Meżeryckiego. Każdy z uczestników zaprezentuje się przed jury z 30 minutowym występem. Z Siedlec nie wpłynęło żadne zgłoszenie. Imprezę poprowadzi Artur Orzech.

Jury będzie obradować w składzie: Tomasz Markiewicz, Grzegorz Skwarek, Piotr Mikołajczak, Andrzej Głowacki, Wojciech Gęsicki, Janusz Deblessem, Teresa Drozda, Waldemar Koperkiewicz.

***Twórcą Recitalu był nieżyjący już Andrzej Meżerycki. Pierwsza edycja OSŚP odbyła się w roku 1990 a ostatnia 8 lat później, czyli w roku 1998. Dopiero 12 lat później, czyli w 2010 roku Recital wskrzeszono. Tegoroczna impreza jest jego jubileuszowym wydaniem.

bg

7 października (piątek) o godz. 18.:
– Szymon Zychowicz, Piotr Woźniak, Teatr Es w programie „Ocalić od zapomnienia” – piosenki Marka Grechuty;

8 października (sobota) o godz. 18.:
– Marek Andrzejewski, Kamil Wasicki z zespołem, Piotr Bukartyk z zespołem,

9 października (niedziela) o godz. 18.:
– Koncert Laureatów; Gwiazda wieczoru – Waldemar Malicki

2 komentarze

  1. nie wyszło dodano 10 lat temu

    nie wyszło, nie wypaliłó 10 lat temu Meżeryckiemu teraz innym wyjdzie, …….

  2. aL dodano 10 lat temu

    A czy da się gdzieś znaleźć dokładne MENU na piątek? Z chęcią bym zdążył na piątkowego Zychowicza i Woźniaka. Czy najpierw przesłuchania? Czy najpierw koncerty?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?