SPIN

Kozaczyński, Tchórzewski, Marciniuk i Bobryk o wyborach

Beata Głozak środa, 12 października 2011, 02:09 Siedlce, Wydarzenia

Wynik tegorocznych wyborów parlamentarnych w okręgu siedlecko – ostrołęckim niemal do złudzenia przypomina ten sprzed 4 lat. Zdecydowanym zwycięzcą jest PiS, ale zaskoczeniem jest utrata przez tę partię 1 mandatu poselskiego na rzecz Ruchu Palikota.

Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie miała 5 reprezentantów w Sejmie i 3 senatorów. PO podobnie jak w 2007 roku zgarnęło 3 mandaty, PSL – 2 a SLD – 1. Niespodziewanie do Sejmu wszedł Bartłomiej Bodio z Katowic startujący z Ruchu Palikota osiągając lepszy wynik niż czwórka dotychczasowych posłów: Stanisława Prządka (SLD), Jacek Kozaczyński (PO), Andrzej Kania (PO) i Krzysztof Borkowski (PSL).

Jacek Kozaczyński (pierwszy od lewej) Fot. AB

Jacek Kozaczyński (pierwszy od lewej) Fot. AB

Krzysztof Tchórzewski (pierwszy od lewej) Fot. AB

Krzysztof Tchórzewski (pierwszy od lewej) Fot. AB

Tomasz Marciniuk Fot. arch. TM

Tomasz Marciniuk Fot. arch. TM

Adam Bobryk Fot. AB

Adam Bobryk Fot. AB

Jacek Kozaczyński (PO) wybrany na drugą kadencję w Sejmie: Wierzyłem w trzy mandaty

Wierzyłem, że wybory zakończą się sukcesem może niekoniecznie dla mnie, ale wierzyłem w trzy mandaty dla Platformy. W tych wyborach nie startowali przedstawiciele Samoobrony ani LPRu i  PiS poprzejmował ten elektorat i jest to kilkaset głosów a my straciliśmy część głosów na rzecz Ruchu Palikota. W Siedlcach zawsze było nam ciężko, ale krok po kroku idziemy do przodu. Mimo kolejnej wygranej PiS na naszym regionie nie ma obaw, że Siedlce ominą duże inwestycje. Jak patrzę na to miasto to widać wręcz przeciwne działania. Remonty ośrodków kultury, budowa oczyszczalni, budowa obwodnicy, które są finansowane z zewnątrz nie wskazują na to, że nasze miasto jest pomijane przez rząd Platformy. Raczej nie potrafimy tego dobrze sprzedać a śmietanka jest spijana przez PiS. W nadchodzącej kadencji chciałbym, aby powstała autostrada do Siedlec, ale cieszyłbym się gdyby jej budowa chociaż została rozpoczęta, bo jak się ją zacznie to trzeba będzie też ją skończyć.

Krzysztof Tchórzewski (PiS) wybrany na kolejną kadencję w Sejmie: Marzyłem, aby poprawić wynik

Przebudowa, budowa chociaż częściami autostrady na Wschód. Jeżeli będziemy mieć autostradę od Kałuszyna do Warszawy to byłoby lżej. Regionowi nie będzie łatwo, ale przyjmujemy pokornie wynik wyborców. Niezwykle ważną kwestią jest problem województwa mazowieckiego. Jeżeli mamy mówić o pełnym rozwoju gospodarczym naszego kręgu to trzeba podjąć decyzję o podziale województwa mazowieckiego. Tylko taka decyzja zapewni nam dotacje unijne na lata 2014 – 2020. Tutaj Platforma się wstrzymywała, ale chyba nadszedł czas, że w tej kwestii możemy być nawet nieprzyjemni. W kampanii wyborczej pracowałem i osobiście spotkałem się z dużą ilością wyborców. Widziałem, że Prawo i Sprawiedliwość ma pozytywny obraz na naszym lokalnym terenie, więc nie zakładałem, że mogliśmy pogorszyć wynik z 2007 roku. Marzyłem żeby go poprawić.

Tomasz Marciniuk, politolog:Część ludzi głosują na przekór

W dużej mierze utrzymany został stan z poprzednich wyborów, ale przykuwa uwagę utrata mandatu przez Prawo i Sprawiedliwość na rzecz Ruchu Palikota. Może być to traktowane jako zaskoczenie zwłaszcza, że nasz region i okręg wyborczy uchodzi za jeden z najbardziej konserwatywnych jeśli chodzi o elektorat. Przyczyn można upatrywać w dwóch kwestiach. Po pierwsze w mobilizacji elektoratu, który po raz pierwszy poszedł do urn. Kampania jaką prowadziła partia Janusza Palikota sprawiła, że także w naszym regionie znalazła się spora część ludzi młodych, która podpisała się pod jej postulatami. Z drugiej strony myślę, że jest w naszym okręgu spora grupa osób, która jest bardziej przyzwyczajona do głosowania na przekór wszystkiemu. Grupa ta lubi populistyczne i radykalne rozwiązania. To wyborcy buntu i znaleźli swój komitet wyborczy w Ruchu Palikota. Oni w 2007 roku z Samoobrony przeszli do PiSu a dzisiaj zamiast PiSu poparli Ruch Palikota. Troszkę może zaskakiwać, że PSL po bardzo dobrych wyborach samorządowych nie zanotowało lepszego wyniku.

Adam Bobryk, socjolog UP-H:Mur PiS nie pęka, ale są rysy

Po wynikach głosowania można stwierdzić, że mur Prawa i Sprawiedliwości nie pęka, ale pojawiają się na nim rysy. Utrata w tym konserwatywnym okręgu mandatu na rzecz partii Janusza Palikota może, ale nie musi oznaczać początek zmian. Czy ten trend się utrzyma? To zależy już tylko od tego jak zachowają się posłowie Ruchu. Ja dobrego wyniku tej partii na naszym terenie upatrywałbym raczej w jej ogólnopolskiej kampanii i promocji. Inną sprawą jest wyjątkowo dobry wynik kandydata z Katowic. Przypadki kiedy posłem zostawała osoba zupełnie niezwiązana ze swoim okręgiem są już znane. Wynikać to może ze zmęczenia obecną sceną polityczną a Palikot prowadził nietypową kampanię krytykującą elity mimo że jeszcze niedawno sam do nich należał. Korzystał ze środowisk skrajnych, wszedł w pewną niszę i o dziwo wgrał tym w regionie siedlecko – ostrołęckim. Janusz Palikot potrafi przekraczać normy a my lubimy to co nowe. Przekonał do siebie  młodych mających bardzo liberalne podejście i starych zawiedzionych dotychczasową polityką.

not. bg

13 komentarzy

 1. Tchórzewski dodano 10 lat temu

  "Widziałem, że Prawo i Sprawiedliwość ma pozytywny obraz na naszym lokalnym terenie, więc zakładałem, że mogliśmy pogorszyć wynik z 2007 roku." – o co tu chodzi?

 2. Beata Głozak dodano 10 lat temu

  O to, że nie dodałam "nie" – dziękuję za wyłapanie błędu. 🙂

 3. Poseł Pępek dodano 10 lat temu

  "W nadchodzącej kadencji chciałbym, aby powstała autostrada do Siedlec"
  ———
  Nie tylko Pan Poseł by chciał. Siedlczanie chcą aby Pan Poseł coś zrobił, bo chciejstwo to trochę mało jak na 4 letnią kadencję.

 4. Kozaczyński siedleckim Kononowiczem, lepiej pełowiaki nie pokazujcie go w mediach bo TVN przyjedzie i będzie obciach dodano 10 lat temu

  większy niż krowa w kaloszach.

 5. Siedlczaninka dodano 10 lat temu

  Brawo dla Posłów p. Tchórzewskiego i p. Kozaczyńskiego. Ale wam niektórzy zazdroszczą. To widać po wpisach. Pozdrawiamy. Normalni mieszkańcy miasta Siedlce.

 6. Krową w kaloszach i ślepym koniem jesteś ty , który chowasz się za wypowiedzią z godz.18.33 dodano 10 lat temu

  Człowieku! Skąd się wziąłeś w tym mieście? Z jakiej zabitej dziury tutaj przywędrowałeś, że nie znasz podstawowych zasad kultury? Jak można tak prześladować innych? Czy ktoś cię skrzywdził w dzieciństwie, zrobił ci kuku? Jeśli tak, to się lecz.
  Pan Poseł Kozaczyński jest dla wielu ludzi bardzo ważnym reprezentantem w parlamencie. Wyborcy (i nie tylko ) pokładają w Nim nadzieję i cieszą się, że został posłem naszej ziemi. Tylko On może coś dla nas wywalczyć w stolicy. Dobrze że mamy choć jednego reprezentanta z PO.

 7. Zbyszek i Zofia dodano 10 lat temu

  Panie Pośle – niech się Pan nie przejmuje prostakami. Psy szczekają, karawana idzie dalej. Gratulacje i najlepsze życzenia składają Zbyszek i Zofia.

 8. człowieku z 19:51 posłuchaj swojego idola a włosy ci dęba staną! ja pierdzielę, Kononowicz przy nim to KLASA dodano 10 lat temu

  jedno mu przyznam: trzeba mieć ambicję i tupet żeby pchać się do Sejmu z taką elokwencją.

 9. Do świstaka dodano 10 lat temu

  Dobra, dobra jest … bobra. A świstak siedzi i zawija te sreberka…

 10. Do świstaka dodano 10 lat temu

  Trzeba mieć tupet, żeby zawracać kijem Wisłę.Wybory pokazały kogo woli polskie społeczeństwo. Nie zawijaj już tych sreberek – nie szczekaj. Za poźno!

 11. mistrzowie propagandy dodano 10 lat temu

  pan Poseł Kozaczyński powiedział: Raczej nie potrafimy tego dobrze sprzedać a śmietanka jest spijana przez PiS. No tacy mistrzowie propagandy w mediach ogólnopolskich, a w mieście Siedlce nie potrafią się medialnie sprzedać? Dziwne, bo Tygodnik siedlecki bardzo sprzyja PO, SPIN też woli PO niz PIS o "dyskusjach" na forach juz nie wspominam. Panie POśle coś u Pana nie zadziałało. Może trzeba użyć intelektu ?skoro to jedynie Wasza zasługa w zdobywaniu pieniedzy z zewnątrz? A swoją droga to skąd te pieniądze? Z ministerstwa jakiegoś? bo jeśli tylko z ministerstwa to oznacza że ludzie Z PO dają tylko swoim. Jeśli z Unii to i tak ktoś z PO decyduje o tym komu Unia może dać????? Paranoja.

 12. mistrzowie propagandy: wtorek, 18 Październik 2011, 08:32 pisze do posła: "Może trzeba użyć intelektu ?" dodano 10 lat temu

  Może trzeba go mieć.

 13. dżejms dodano 10 lat temu

  Niestety pan Tchórzewski sam wypowiedział się:chcieliśmy mieć w swoim gronie więcej profesorów…. To niestety jest obraz całej polskiej polityki.I nie ma się co tu rzucać ,że poseł Kozaczyński nie umie się wypowiedzieć (bo niestety widzimy ,że nie potrafi).Społeczeństwo jest skołowane i uwiedzione polskim politycznym matriksem, który trwa aby trwać sam w sobie i dla siebie.Gra pozorów w której nikt nie chce wywalić kawy na ławe bo mógłby stracić to co ugrał( uważać trzeba by nikogo nie obrazić) Żeby nie było że pisze pro PIS to ostatnia debata na temat krzyża pokazuje całkowitą obłudę pisiorów.Zastanawiam się czy Polska to ten teren przez ,który będą przebiegać autostrady Rosja- Niemcy czy być może to ludzie zamieszkujący ten teren.Narazie ku ogólnej zgodzie i temu co wyrabiają ci panowie w sejmie proponuje nad drzwiami powiesić nocnik a obrady otwierać rurą od klozetu.
  Niepozdrawiam posłów a resztę owszem

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?