SPIN

Bezrobocie rośnie i będzie rosło

Aneta Borkowska piątek, 14 października 2011, 16:58 Siedlce, Wydarzenia
Bezrobocie w mieście i powiecie rośnie. Fot. AB

Bezrobocie w mieście i powiecie rośnie. Fot. AB

W tym roku o ponad 500 zwiększyła się liczba osób bezrobotnych na terenie miasta i powiatu, ale liczba rejestrujących się zmalała o ponad 1000. Jak to możliwe? Dyrektorka PUP Ewa Marchel ma na to jedno wytłumaczenie: brak środków na aktywizację bezrobotnych. Ministerstwo Finansów zamroziło ponad 6 mln zł. 

– W tym roku w związku z drastycznym ograniczeniem środków na aktywizację osób bezrobotnych zmalała liczba osób, które podjęły zatrudnienie, rozpoczęły własną działalność lub poszły na staże – mówi Ewa Marchel, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach. – To brak tych pieniędzy jest moim zdaniem przyczyną bezrobocia. W minionym roku dzięki stażom zatrudnienie znalazło ponad 350 osób, czyli ponad połowa tych, którzy zostali na nie wysłani. To dwa razy tyle ile w tym roku było wszystkich staży – tłumaczy Marchel.

Dane są, według niej bezlitosne i mówią same za siebie. W tym roku na staże wysłano 184 osoby, przyznano 60 dotacji i nie było doposażeń dla firm. Zaledwie kilkadziesiąt osób wysłano na szkolenia i kilkadziesiąt do prac interwencyjnych. W roku ubiegłym samych dotacji było prawie 400 a staży ponad 700. Do tego doszły szkolenia i ponad 300 prac interwencyjnych. W roku ubiegłym PUP na aktywizację mógł przeznaczyć 21 mln zł a w tym dostał niespełna 6 mln. W przyszłym roku ma być jeszcze gorzej. Wynika z tego bolesna prawda. W roku 2012 bezrobocie może drastycznie wrosnąć. Na zatrzymanie tego błędnego koła zdaniem dyrektorki jest sposób.

– To nie jest tak, że tych pieniędzy dla urzędów pracy nie ma. Są. Mówiła o tym Czesława Ostrowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Zamrożono 6 miliardów złotych. Dla mnie to jest niezrozumiałe, przecież każdy zatrudniony na pełen etat i prowadzący działalność płaci pieniądze na taki cel a ministerstwo finansów je zamraża. Na Mazowszu dwa urzędy dostały środki na aktywizację osób po 45 roku życia. Nam jej nie przyznano – podsumowuje Ewa Marchel.

W innych województwach sytuacja, jak wynika z relacji dyrektorki, jest o wiele lepsza. Z rezerwy „nie do ruszenia”  pieniądze przyznano województwom lubuskiemu i małopolskiemu.

bg

Dane dot. miasta

6 komentarzy

 1. x dodano 10 lat temu

  "Dla mnie to jest niezrozumiałe, przecież każdy zatrudniony na pełen etat i prowadzący działalność płaci pieniądze na taki cel a ministerstwo finansów je zamraża."

  PŁACI NA CEL UTRZYMYWANIA BEZROBOTNYCH?! Pani Marchel, quo vadis!?

  przyczyną bezrobocia jest brak pieniędzy w urzędach? a może to, że te urzędy te pieniądze zabierają z rynku ?

  te urzędasy nie miałyby miejsca na wolnym rynku. nikt by ich nie zatrudnił, bo to jest przeciwne logice (tak jak ich wywody, o tym, że aktywizacja stymuluje)

 2. bb dodano 10 lat temu

  Jak komuś zalezy na pracy czy na własnej działalności to sobie i tak poradzi. Wieczni bezrobotni byli i będą, bo w wiekszości sa to osoby, którym na pracy nie zależy. A wspzrcie dla nowych działalności wygląda tak: pani dostała dotacje na założenie firmy, przeczołgała się tyle ile potrzeba na to aby tej dotacji nie zwracać, firma upadła. Pani poszła po pomoc do MOPR-u, stamtąd wysłano ja na kurs, za który znów zapłacili podatnicy. Po tym kursie – bodajże krawieckim – nadal nic nie robi, bo nie potrafi. Nic dodać-nic ująć.

 3. xbb dodano 10 lat temu

  "brak środków na aktywizację bezrobotnych. Ministerstwo Finansów zamroziło ponad 6 mln zł."…. I bardzo dobrze że zamroziło i powinno tak naprawdę sprawdzić tych "bezrobotnych", którzy wyłudzili te pieniądze . Spora ich część to żony albo mężowie ,których druga strona ma firmy i nieźle sobie radziła i radzi. Ta kasa to układy i układziki . Normalnie kicha jak sobie pomyśle jacy ludzie korzystali z tych dotacji i jakie pisali zasrane "byznesplany". Spora część z nich to nawet dobrze pisać i liczyć nie umie.
  Jestem jednak pełen optymizmu , że oprócz tych oszustów jest jakaś inteligentna grupa, która stworzyła SAMA!!! biznesplan i nie zamknie swojej firmy po roku działaności. 🙂 trzymam za nich kciuki .. A reszcie powiem jesteście prymitywami!!!! i wyłudzaczami.

 4. wyborca dodano 10 lat temu

  nie gadajcie bzdur, młodzi ludzie po studiach nie mają żadnych perspektyw, my nie jesteśmy jakimiś menelami i wyłudzaczami, ale osobami, które chcą żyć godnie a te urzędasy tylko biorą kasę i nic nie robią

 5. bb dodano 10 lat temu

  "wyborco" piszesz, że po studiach nie ma pracy, ze urzędasy biora "kasę". A przypadkiem nie chcesz byc tez takim "urzędasem", no bo studia itd. Osobiście uważam, że łatwość nauki na płatnych studiach przymnaża bezrobotnych. Bo aspiracje są – co prawda nie zawsze w parze z rzeczywista wiedzą – a miejsc pracy niem ma, no bo skąd. Dziś nie mamy szkół przygotowujących do zawodu, mamy studia. Dawniej matura byłą maturą, studia studiami, a dziś? Ale ktos musi wykonywać pracę gorszego gatunku, co będzie jak za kilkanaście lat odejda na emeryturę obecni rzemieślnicy: piekarze z prawdziwego zdarzenia, fryzjerzy, krawcowe czy szewcy (tych ostatnich i tak juz nie ma). Mamy świat magistrów co nic nie umieją i co, przyuczać ich teraz do zawodu glazurnika czy hydraulika?

 6. siedlczanin dodano 10 lat temu

  Prezydent Kudelski chwali się że jesteśmy bogatym miastem.
  Pytam , cz dlatego że rośnie bezrobocie?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?