SPIN

Siedlczanie zaskarżają wyższe opłaty za garaże

Beata Głozak niedziela, 23 października 2011, 21:41 Siedlce, Wydarzenia
Spór dotyczy podatku za garaże w budynkach mieszkalnych. Fot. AB

Spór dotyczy podatku za garaże w budynkach mieszkalnych. Fot. AB

Około 20 spraw trafiło w tym roku do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w związku z domiarami jakie za użytkowanie garaży przyszło zapłacić siedlczanom. Ludzie nie są zadowoleni z wyższego podatku od nieruchomości na garaże i dochodzą swoich praw przed sądem. Na razie z marnym skutkiem. Czy ostatnie orzeczenie NSA wszystko zmieni?

W Siedlcach podatek za lokal mieszkalny wynosi 0,54 zł za m. kw a za lokal niemieszkalny w tym garaż jest 10 razy wyższy i jest to 6,01 zł. Do tego roku wielu siedlczan płaciło za garaż jak za mieszkanie i było to niezgodne z obowiązującym prawem. Stąd krytykowane domiary. Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w związku z nowymi stawkami podatku od nieruchomości wpłynęło 20 spraw. W kilku przypadkach SKO zwróciło je do ponownego rozpatrzenia.

– Nigdy nie zakwestionowano samych stawek. Ponowne rozpatrzenie wynikało głównie z nieprawidłowej procedury. W praktyce chodziło o to, że jeżeli właścicielami lokalu są małżonkowie a wezwanie odebrał jeden z nich to nie ma dowodów, że drugi też został o tym poinformowany. W tych sytuacjach powtarzamy po prostu zawiadomienia – wyjaśnia Grzegorz Kołodziejak, kierownik Referatu Podatków UM Siedlce.

Być może ta rzeczywistość się zmieni. 12 października Najwyższy Sąd Administracyjny w Warszawie wydał pomyślne dla podatników orzeczenie. Zgodnie z nim garaż będący częścią budynku mieszkalnego, mimo użytkowego charakteru podlega, tak jak mieszkanie, niższej stawce podatku. Orzeczenie jest prawomocne, ale dotyczy konkretnej sprawy. Skarbnik miasta Kazimierz Paryła podkreśla, że na razie w związku z tym nie zmienia się nic. Radość podatników może okazać się zatem przedwczesna.

– Bez uzasadnienia do wyroku nie możemy powiedzieć czegokolwiek – tłumaczy. – Jeżeli po tym orzeczeniu minister finansów zmieni przepisy na korzystne dla podatników to dostosujemy się do nich. Kiedy tak się stanie poinformujemy naszych mieszkańców o nadpłatach – obiecuje Paryła. – Dopóki nie będzie jednej obowiązującej wykładni prawa wszystko zostaje po staremu.

bg

2 komentarze

  1. Beata Głozak dodano 10 lat temu

    Bardzo dziękujemy czytelniczce za zwrócenie uwagi.

  2. nie pamietam dodano 10 lat temu

    to mozze ktos sie zainteresuje czy wlaściciele garaży blaszaków tez płacą wszystkie opłaty jak wlasciciele murowanych, bo np. na kleberga za uzytkowanie drogi dojazdowej płaca tylko "murowani" a blaszaki stoją na dziko, nikt tego nie zglasza ze stawia, a o ile mi wiadomo, moze stac do 120 dni , a le tez nic nie płaca , moze straz miejska to sprawdzi . ,moze ktos z UM?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?