SPIN

Miasto przejmie policję za 1 procent?

Beata Głozak poniedziałek, 24 października 2011, 16:00 Siedlce, Wydarzenia
W 2010 roku budynek KMP Siedlce przechodził remont zewnętrzny. Fot. BG

W 2010 roku budynek KMP Siedlce przechodził remont zewnętrzny. Fot. BG

Podczas najbliższej sesji miejskiej siedleccy radni zdecydują czy miasto będzie się starało o przejęcie budynku Komendy Miejskiej Policji przy ul. B. Prusa. Najlepszym rozwiązaniem byłaby bonifikata wynosząca 99 proc. ceny nieruchomości. Projekt odpowiedniej uchwały już czeka na głosowanie. 

Wszystko wskazuje na to, że plany prezydenta miasta Wojciecha Kudelskiego odnośnie przejęcia budynku komendy miejskiej przy ul. Prusa stają się coraz bardziej realne. Pierwszym krokiem ku temu jest pozwolenie radnych na podjęcie takich działań i projekt odpowiedniej uchwały już powstał. Zgodnie z jego uzasadnieniem prezydent miasta miałby podjąć działania „zmierzające do pozyskania tej nieruchomości do zasobu pod potrzeby Miasta jako jednostki samorządowej z możliwie największą bonifikatą (99% ceny nieruchomości)”. Zabudowana działka ma 1,0186 ha a jej właścicielem jest obecnie Skarb Państwa. Siedlecka policja ma przenieść się całkowicie na ul. Starowiejską a to znaczy, że działka przy Prusa dla policji stanie się zbędna.

O planach miasta względem obecnej siedziby komendanta miejskiej policji mówiono już od dawna. Brakowało jednak oficjalnych informacji na jakich zasadach przejęcie budynku wyobraża sobie którakolwiek ze stron. Projekt jaki będzie oddany pod głosowanie te kwestię nieco rozjaśnia. Nie odpowiada jednak na pytanie co w budynku przy Prusa, jeśli zostanie przejęty, będzie się mieściło.

– Nie ma konkretnych decyzji w tej sprawie, ponieważ najpierw rada miasta zadecyduje czy w ogóle prezydent będzie o nieruchomość zabiegał – mówi nam Paweł Mazurkiewicz, rzecznik UM Siedlce. – Jeśli Skarb Państwa przystanie na nasze warunki to niewykluczone, że budynek posłuży do zaspokojenia naszych potrzeb lokalowych. Nasze wydziały są w tej chwili porozrzucane po mieście i będzie możliwość umieszczenia ich w jednym miejscu – dodaje.

O tym co prezydent Siedlec widziałby w budynku policji pytałyśmy go podczas jednej z pierwszych rozmów po wygranych przez niego listopadowych wyborach samorządowych. Wtedy z jego ust padły następujące słowa:

Ja patrzę na to z punktu widzenia interesu miasta. Gmach przy Prusa jest z około dwuhektarową działką położoną w pięknym miejscu. Byłbym złym gospodarzem gdybym nie skorzystał z okazji i nie zmierzał do jej pozyskania, bo ten obiekt nadaje się na wszystko: na szkołę, przedszkole. Można go też… sprzedać

Przedstawiamy treść uzasadnienia do projektu uchwały „w sprawie zajęcia stanowiska odnośnie podjęcia działań dotyczących nabycia od Skarbu Państwa nieruchomości, położonej w Siedlcach przy ul. Bolesława Prusa 16/18.”

„Z rozmów i korespondencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta z Mazowieckim Komendantem Wojewódzkiej Policji w Radomiu wynika, iż Komenda mając na względzie racjonalną gospodarkę nieruchomościami na terenie Siedlec, pozostającymi w jej trwałym zarządzie, podjęła działania zmierzające do zlokalizowania wszystkich swoich służb na terenie Siedlec na jednym obiekcie, na nieruchomości przy ul. Starowiejskiej.

W związku z tym nieruchomość przy ul. Prusa stanie się zbędna dla Policji. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Komendant Mazowiecki Policji zwrócił się do Prezydenta Miasta Siedlce z propozycją rozważenia możliwości pozyskania przez Miasto do zasobu nieruchomości miasta Siedlce, nieruchomości położonej przy ul. B. Prusa. Mając na uwadze trudności lokalowe wielu jednostek samorządowych uważa się za zasadne podjęcie działań zmierzających do pozyskanie tej nieruchomości do zasobu pod potrzeby Miasta jako jednostki samorządowej z możliwie największą bonifikatą (99% ceny nieruchomości).

W związku z powyższym zasadnym jest, aby Rada Miasta wyraziła pozytywną opinię w sprawie podjęcia przez Prezydenta Miasta działań dotyczących nabycia od Skarbu Państwa nieruchomości, położonej w Siedlcach przy ul. Bolesława Prusa 16/18, podejmując stosowną uchwałę w tej sprawie.”

7 komentarzy

 1. efaster dodano 10 lat temu

  czyżby nowy ratusz na pl. Sikorskiego był nie aktualny ?? Czy przejęcie budynku na Prusa to zasłona dymna. Czyżby prezydent dromadził "kapitał" na budowę nowego ratusza ?? 12 hektarów na Piaskach Zamiejskich, obecny ratusz, bubynek na Piłsudskiego i Langego. No i teraz budynek na Prusa. No ale za coś te wszytkie wizje typu ciepłe baseny nad zalewem trzeba realizować. Tylko jakoś PSS na złość prezydentowi nie chce współpracować :)) Nie mniej mimo wycofania się ze wspólnej budowy z miastem na pl. Sikorskiego nie przekreśliło planów wynajmu/sprzedaży (???) kilku obiektów JMD. Już sklep na Warszawskiej "przybiera" żółto-biało-czerwonych kolorów. Ciekawe jak ze sklepem na Młynarskiej. Jest jeszcze czy też przechodzi rebranding ?

 2. Xawery dodano 10 lat temu

  Piękny gmach z wielkimi tradycjami. Może być własnością miasta, dlaczego nie.
  Wybudowano go w latach 20-tych ubiegłego wieku, w czasie II wojny ocalał jako jeden z nielicznych obiektów tej wielkokości.
  Ważne: budynek powinien być wpisany do rejestru zabytków architektury użytkowej.

 3. robson dodano 10 lat temu

  idealne miejsce na ratusz z zamkniętym parkingiem wewnętrznym i dużym otwartym koło parku. Nie ma sklepów w okolicy, największy natłok aut dopiero z okazji zaocznych, ale terminy zjazdów nie pokrywają się z dniami pracy urzędu. Dodatkowo blisko USC, poczty, Urzędu Gminy. W razie czego można jeszcze trochę z tyłu lub boku dobudować.

 4. obserwator dodano 10 lat temu

  OJ MAM NADZIEJĘ,ŻE NIE DO BUDYNKU POLIKLINIKI?
  BRAWO ZWIĄZKI ZAWODOWE ,TAK TRZYMAJCIE,UDOWODNILIŚCIE WIELE NIEPRAWIDŁOWOŚCI I MATACTWA.POZDRAWIAM P. MARZENKĘ.

 5. Bartek dodano 10 lat temu

  Dwa hektary w takim miejscu to niezły kąsek. Się sprzeda, a budynek też się upchnie prywatnemu inwestorowi. Tak się namiesza, że nawet sam diabeł nie dojdzie ładu. A kiedy przyjdzie czas rozliczeń głowa w piasek. Dla dobra miasta. Tylko jakimi kategoriami to dobro pojmować?

 6. Judyta dodano 10 lat temu

  Jakiem jeszcze mało doświadczona wróżka Judyta to czuję w kościach, że budynek komendy podzieli los banku i stadionu.

 7. zw dodano 10 lat temu

  czyli STRUS lub KIERNIKOWSKI 🙂 wpisywać kogo obstawiacie!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?