SPIN

Kwesta na dwa zabytkowe nagrobki (przypominamy)

Beata Głozak poniedziałek, 31 października 2011, 11:15 Aktualnie, Wydarzenia

Od 1 do 30 listopada będzie trwała akcja charytatywna Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego „Ratujmy historyczne nagrobki na Siedleckim Cmentarzu” a 1 listopada w godz. 9 – 17 na siedleckich cmentarzach po raz pierwszy zostanie przeprowadzona kwesta. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na renowację  nagrobków rodzin: Zembrzuskich i Gorazdowskich

Akcja charytatywna zorganizowana przez STS ma uratować pochodzące z końca XIX w zabytkowe nagrobki na cmentarzu przy ul. Cmentarnej. Jak powiedział nam Mirosław Symanowicz (STS) w planach stowarzyszenia jest renowacja co najmniej jednego nagrobka rocznie. Wytypowanych zostało już 6 najpiękniejszych pomników nagrobnych na siedleckim cmentarzu. Wszystkie wymagają szybkich prac konserwatorskich.

1 listopada w godz. 9 – 17 przy wejściach na oba cmentarze będą stać wolontariusze z puszkami. Do 30 listopada darowizny można przesyłać również na utworzone przez STS specjalnie na tę okazję konto.  
 
Nr konta bankowego:
92 1020 4476 0000 8602 0266 0223
 
***Rodzina Zembrzuskich, byłych obywateli ziemskich, zasłynęła z założenia, jeszcze w carskich czasach, pierwszego w Siedlcach Żeńskiego Gimnazjum Filologicznego, którego przełożoną była Konstancja Zembrzuska. Mieściło się ono przy ul. Sienkiewicza (obecnie internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego). Zlikwidowane na początku lat trzydziestych poprzedniego wieku. Po ostatniej wojnie była tam tzw. Handlówka. Rodzina Zembrzuskich mieszkała na ul. Błonie w tzw. Białym Dworku.  
 
****Rodzina Gorazdowskich – mieszczanie, Konstanty Gorazdowski był kasjerem Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w oddział w Siedlcach, pierwszej polskiej instytucji bankowej założonej w 1825r. i działającej do 1939 r. Syn Konstantego i Aleksandry (z domu Rytel) – Ludwik Stefan Gorazdowski  był sławnym inżynierem hutnikiem, pełnił min. funkcje dyrektora Głównego Urzędu Zaopatrywania Armii, oraz dyrektora wydziału administracyjnego Banku Polskiego.

źródło: Mirosław Symanowicz, opr. bg

Dwa zabytkowe nagrobki rodzin: Gorazdowskich (pierwszy od lewej) i Zembrzuskich. Fot. źródło MS

Dwa zabytkowe nagrobki rodzin: Gorazdowskich (pierwszy od lewej) i Zembrzuskich. Fot. źródło MS

4 komentarze

 1. alfa dodano 10 lat temu

  Tu jest strona internetowa akcji:

  http://ratujmynagrobki.blogspot.com/

  Widziałem też, że dużo dzieje się na profilu STSu na facebooku.

 2. siedlczanin dodano 10 lat temu

  Czego się nie robi, żeby tylko zaistnieć w mieście i załapać się na jakiś stołek.

 3. jan dodano 10 lat temu

  Siedlczaninie zapraszamy do współpracy

 4. miniStrant dodano 10 lat temu

  Zapoczątkował Pan Jerzy Waldorf zbiórkę na Powązkach, ale o takie pamiątki powinien zadbać odpowiedni organ władzy. Siedlecka władza chce pokazać jaka jest wspaniałomyślna i wyciąga ręce do społeczeństwa o datki. Niech nie przekazuje pieniędzy z naszych podatków dla kleru. Wtedy będzie na remonty zabytków siedleckich

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?