SPIN

SPOŁECZEŃSTWO: Nie chcieli przyjąć dzieci do przedszkola?

Beata Głozak poniedziałek, 31 października 2011, 11:05 Siedlce, Wydarzenia
Przedszkola nie mogły odmówić dzisiaj opieki nad dziećmi. Fot. AB

Przedszkola nie mogły odmówić dzisiaj opieki nad dziećmi. Fot. AB

Dzisiaj do naszej redakcji napisał rodzic zaskoczony sytuacją jaka spotkała go w jednym z publicznych przedszkoli. Z przesłanej informacji wynika, że o mały włos a dzieci nie byłyby dzisiaj w placówce.

„Kiedy zaprowadziliśmy dzieci dzisiaj do przedszkola to poinformowano nas, że jednak trzeba im zapewnić opiekę na własną rękę, bo jest za mało dzieci, żeby przedszkole działało. Dodam, że deklarowaliśmy, że nasze dzieci przyjdą dzisiaj do placówki. Mam pytanie czy można ich było nie przyjąć, bo jest za mało maluchów? Dla mnie to jest niezrozumiałe. Wydaje mi się, że powinniśmy być uprzedzeni o takiej ewentualności. Przecież my pracujemy. Ciekawe czy jakieś jeszcze przedszkola potraktowały rodziców w ten sposób? Czy jest jakaś odgórna procedura postępowania w takich przypadkach? Czy jest napisane, że na przykład kiedy do przedszkola zaprowadzana jest 2 dzieci to przedszkole może powiedzieć, że ich nie przyjmie? Czy kiedykolwiek jakiś rodzić spotkał się z taką praktyką? My czekaliśmy przed przedszkolem aż zbierze się większa ilość dzieci i kiedy tak się stało nie zważając na nic rozebraliśmy nasze pociechy w szatni i zaprowadziliśmy na salę ku NIESTETY zdumieniu obecnych tam pań. Nie chcę robić specjalnej afery. Raczej chodzi mi o nasze prawa.”

W tej sprawie telefonicznie skontaktowałyśmy się z siedleckim magistratem.

Sławomir Kurpiewski, naczelnik Wydziału Edukacji UM Siedlce: Nie ma takiej opcji żeby w takich sytuacjach przedszkole mogło odmówić przyjęcia maluchów nawet, gdy jest ich tylko dwójka. To jest po prostu niemożliwe. Wykonaliśmy telefony do wszystkich placówek w mieście i każda z nich działa. Nie dotarły też do nas informacje o podobnych zajściach. Przedszkole ma obowiązek sprawowania opieki nad dziećmi a wyjątkami są dni ustawowo wolne. Dzisiejszy taki nie jest. (not. bg)

bg

8 komentarzy

 1. . dodano 10 lat temu

  Cóż…rodzic ma prawo zostawić dziecko w przedszkolu….tylko jak by mu przyszło pokryć rzeczywiste koszty pobytu dziecka to by szybko znalazł sobie darmową opiekę…Czas najwyższy zastanowić się i w takiej sytuacji nad ekonomicznym podejściem…a później ogromne żale że przedszkola są drogie , Bo jak się otwiera je dla dwójki dzieci to tak jest a koszty tego dnia będą po rozliczeniu pokrywać też wszyscy pozostali rodzice (energia, gaz, ogrzewanie, woda). Współczuję tylko tym dzieciom , które jak za karę musiały pozostać w pusty przedszkolu przez parę godzin.

 2. stock dodano 10 lat temu

  Widać z tego wszystkiego, że to samodzielna inicjatywa Pań nauczycielek. No cóż każdy chce mieć wolne. Zgoda, ale ten dzień wolny – nie świąteczny przecież – powinien im zostać potrącony z zarobków. I nie mówmy o tym, że kosztuje energia, gaz, ogrzewanie, woda, bo to niezależne od liczby dzieci.
  Nauczycielom to już się w …. poprzewracało. Do roboty, a nie wiecznie świętować i odpoczywać.
  Ja chodziłem do szkoły kiedy jeszcze obowiązywał 6 dniowy tydzień pracy. Teraz trwa ona niby pięć dni, ale jak odliczymy święta, dni wolne i tzw. odrabiane, nie mówię już o feriach i wakacjach. Wcale się nie dziwię, że poziom wykształcenia sukcesywnie spada, bo czasu na naukę to już za bardzo nie ma.
  Do roboty!!!

 3. inga dodano 10 lat temu

  Ta praktyka nie jest od niedawna, już od kilku lat tak się dzieje w przedszkolach, że na dni dające możliwość dłuższego weekendu (listopad, weekend majowy), panie w przedszkolach tak robią. Na początek jest niby lista tych dzieci, ale oczywiście lista jest u pań nauczycielek a później jest informacja, że nie zebrała się wymagana przez przedszkole piątka dzieci (co wydaje się kompletnie nierealne, biorąc pod uwagę liczbę grup i dzieci w tych grupach). Kiedy jako rodzic zadzwoniłam do dyrekcji przedszkola z pytaniem, co będzie jak jednak zechcę przyprowadzić dziecko, dowiedziałam się że owszem można, ale z własnym prowiantem i w ogóle niepotrzebnie robię problem, bo jako rodzic mogę wziąć wolne bo mam dwa dni opieki na zdrowe dziecko… Są jednak rodzice, którzy nie chcą lub nie mogą brać wolnego i przedszkole, jako placówka publiczna, powinna normalnie pracować a nie zmuszać rodziców do kombinowana, co zrobić z dzieckiem, jak się pójdzie do pracy. I dziwi mnie komentarz, że koszt pobytu dziecka się zwiększa. Przecież gdyby przedszkole było otwarte normalnie, prawdopodobnie dzieci też przyszłyby normalnie,co najwyżej byłyby połączone grupy.

 4. a pan naczelnik dodano 10 lat temu

  A pan naczelnik to niech się nie wypowiada, że jest taki pewny tego co robią przedszkola. Faktycznie tak się dzieieje. Tak bylo dzisiaj w "szóstce". pozdrawiam.

 5. Tak? dodano 10 lat temu

  A co z wynagrodzeniem dla Pań przedszkolanek w tym dniu? Co na to PAN naczelnik?

 6. a dodano 10 lat temu

  Nasunęła mi się taka to myśl…jak to się dzieje…kiedy 4-latek chodzi do przedszkola i zdarza się taka oto j.w sytuacja podnosi się wielkie larum bo w przedszkolu jest mało dzieci, nauczycielki oszukują rodziców, w ogóle szkoda gadać…rodzic ma wielki problem bo nie ma co z dzieckiem zrobić…a wystarczy że miną wakacje 4-latek ma już 5 lat, idzie do szkoły i co się dzieje…? Raptem są już tak samodzielne, że zamykacie je w domu same, czy też znajdują się ciocie, babcie i inni opiekunowie. Ile tak naprawdę jest w tej całej sytuacji konieczności a ile wygodnictwa…

 7. :) dodano 10 lat temu

  W normalnym kraju przedszkola i żłobki publiczne są za darmo!!!! Poza tym to są przedszkola, które funkcjonują z naszych podatków!! Te kobiety tam pracują i pobierają za to pieniądze. Naczelnik powiedział, że wszystkie przedszkola pracują… ciekawe w ilu było po 7-8 dzieciaczków??

 8. nie pamietam dodano 10 lat temu

  normalne, ale co mnie zastanawia. dlaczego do szkoły podstawowej , nie powiem której zawsze w takie dni sa przyprowadzane dzieci ktorych akurat w tym przypadku matka nie pracuje i siedzi w domu. dzieciak siedzi w szkole od 8 do 16 co najmniej, zapytana o to odpowiada:cytuję" ja tez chce odpocząc i miec swięty spokój" tylko dzieci żal:(

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?