SPIN

Podczas pierwszej kwesty zebrano 14 tysięcy

Beata Głozak wtorek, 1 listopada 2011, 23:30 Siedlce, Wydarzenia
Przy niewielkiej pomocy rodziców pieniądze do puszek wrzucali naprawdę najmłodsi. Fot. BG

Przy niewielkiej pomocy rodziców pieniądze do puszek wrzucali naprawdę najmłodsi. Fot. BG

Od godz. 9 do 17 na dwóch siedleckich cmentarzach STS przeprowadziło pierwszą w mieście kwestę na renowację zabytkowych nagrobków rodzin: Zembrzuskich i Gorazdowskich. W 26 puszkach wylądowało aż 14 tys. zł.

26 puszek, 26 kwestujących, około 2500 ulotek i 8 godzin – tak w liczbach można określić kwestę Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego. Dzisiaj przy każdym wejściu na siedleckie cmentarze na wszystkich odwiedzających groby czekali kwestujący. Każda z 26 zbierających pieniądze osób pełniła dwuipółgodzinny dyżur. W puszkach znalazło się 14 tys. zł.

– Jako STS kilka lat przymierzaliśmy się do zorganizowania kwesty, ale jakoś brakowało nam odwagi – przyznała w rozmowie z nami Anna Sochacka, wiceprezydent Siedlec. Zmobilizował nas do niej pan Konstanty Domagała, który dzisiaj od 9 rano kwestował przy cmentarzu na ul. Janowskiej. Ja jestem tutaj od godziny 14 i będę do 16.30. Niebo dzisiaj nad nami czuwało, bo mamy piękną pogodę. Jak zapewniła Sochacka kolejna kwesta na pewno będzie. – To, że my ją zaczęliśmy nie znaczy, że nie można do nas dołączyć a w przyszłym roku chcielibyśmy, żeby z nami kwestował ktoś znany. Myślałam o zaproszeniu Piotrka Siwkiewicza – dodała.

Janusz Dudewicz, Aldona Czapska: Mamy nadzieję, że uda nam się odnowić chociaż jeden pomnik. Wiele osób najpierw bierze ulotki, czyta o co w tej kweście chodzi a potem wraca i wrzuca pieniądze do puszek. Niektórzy mówią, że sami myśleli o podobnej inicjatywie i dziękują za to, że ją zorganizowaliśmy.

Cezary Aftyka, Artur Krup: Wincenty Zembrzuski to powstaniec styczniowy a my jesteśmy członkami grupy rekonstrukcji historycznej 2 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego i stąd to ubranie. Włączyliśmy się w to w taki sposób, aby uatrakcyjnić zbiórkę. Stoimy tu prawie 2,5 godziny. Moim zdaniem kwesta powinna być przeprowadzona wcześniej tym bardziej, że takie miejscowości jak Węgrów czy Sokołów organizują ją kolejny raz.

bg

 
 

Fot. Tomasz Końko

Fot. Tomasz Końko

16 komentarzy

 1. siedczanin dodano 10 lat temu

  Co za żenada. Czego się nie robi, żeby się przypodobać i pokazać w mediach. Sochacka już wyżebrała prezydenturę u Kudelskiego i zaniechała swojego programu, a teraz żebrze u siedlczan na nagrobki. Wystarczyłoby zrzec się swojego uposażenia tak jak Palikot i przeznaczyć na ten. No ale tak będzie lepiej bo i kasa ze stołka zostanie i ludzie zobaczą w mediach. Czego się nie robi dla tzw PRu. Takie jest moje zdanie. Właśnie gdzie są te otwarte termalne baseny na siedleckim zalewie, które tak szumnie obiecywała Sochacka?

 2. ztejsamejstrony dodano 10 lat temu

  Żenujący jest twój wpis siedlczaninie.

 3. ! dodano 10 lat temu

  Ta kwesta to najlepsza inicjatywa pozarządowa w Siedlcach od wielu lat. Żenada? Jesteś jedynym krytykiem tej idei. Do tego mało ważnym, bo ukrytym pod pseudonimem. Takie osoby jak ty świadczą o tym, że mówi się o Siedlcach per "zaścianek". Wyprowadź się tam, gdzie się nie kwestuje, gdzie nie razi cię nic w oczy – jedź na pustynię i najlepiej tam zostań. Pozdro.

 4. . dodano 10 lat temu

  wstyd za takich pseudo siedlczan! Pewnie z zabitej wioch a teraz udaje siedlczanina!!!Takich to powinno sie wysiedlac przymusowoz naszego miasta! Jak tak można myśleć!!!

 5. siedczanin dodano 10 lat temu

  Widzę, że (…) Sochackiej czuwają hahaha

 6. do "Siedczanin"??? dodano 10 lat temu

  Nawet pisać nie umiesz buraczku pastewny. PKS-em przybył i tak został. STS to stowarzyszenie nie partyjne, a nasze siedleckie. Nie wiem z jakiej jesteś opcji , ale ja mam w d… i PiS i PO PSL SLD RUCH Palikota bo to przeważnie właśnie w większości PKS-owe Buraki "Przejezdne". AKCJA SUPER . Daję z wielką chęcią pieniądze na ten cel . Brawo SIEDLCZANIE .Pozdrawiam wszystkich kwestujących . Wielki szacunek .

 7. tak poprzednik ma rację dodano 10 lat temu

  "STS to stowarzyszenie nie partyjne" to grupa "wzajemnej adoracji" z uporem dążąca do władzy i związanej z nią kasy. Kim są przedstawiciele tej opcji w Radzie Miasta Siedlce? Trzech nauczycieli gimnastyki i emerytowana nauczycielka. Trzeba dorobić do skromnych nauczycielskich pensyjek.

 8. obserwator dodano 10 lat temu

  BRAWA ZA POMYSŁ.TAK TRZYMAĆ.

 9. niezainteresowany dodano 10 lat temu

  Czytając te wypociny można tylko współczuć, że ci wszyscy którym pomysł STS się nie podoba mają w sobie tyle jadu. Ten jad codziennie z was się wylwewa i zatruwa Siedlce. Proszę wziąć się do pracy /umysłówej ????/ i pokazać na co was stać. Od narzekania nic dobrego nie przybywa, a po kweście może choć obiecane dwa pomniki zostaną uratowane.

 10. efaster dodano 10 lat temu

  Przepraszam a co Wam przeszkadza taka zbiórka ?? Przecież to pójdzie na renowację nagrobków rodzin, które bardzo zasłużyły się dal rozwoju miasta. Po za tym ów pomniki są same w sobie arcydziełem małej architektury. A że przy okazji "aktywa" STS-u "ogrzeją" się ciepłem "popularności". No cóż coś za coś. Intencje mają dobre, a że przy okazji trochę im słupki poparcia podskoczyły. No cóż dobry kucharz upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu. Do wyborów jeszcze 4 lata. Przez ten czas można wyremontować kilkanaście nagrobków. A przy okazji p. Sochacka przed wyborami się bardziej wypromuje. Wolę już ją na fotelu prezydenta, niż p. Kudelskiego na 3 kadencję. No, ale Putin może 3, ba Lenin był przecież wiecznie żywy :)) to, co ja p. Kudelskiemu będę odmawiał.

 11. mako dodano 10 lat temu

  to nie siedlczanin a siedczanin to nazwa pochodząca od sieczki w głowie !!!

 12. i dodano 10 lat temu

  dobra inicjatywa – oby więcej takich

 13. cm dodano 10 lat temu

  brawo Sochacka, brawo Niedziółka, brawo Mazurkiewicz, brawo Tomczuk, brawo STS!!! bardzo fajna inicjatywa z waszej strony – proponuje wiecej takich. cieszy tez fakt ze są wsród nas prawdziwi siedlczanie – o czym mówi suma zebranych pieniędzy. także pseudo mieszkańcy swojego miasta nie kompromitujcie się na forum siedleckiego spinu(z tego ono słynie),bo tu nie brakuje życzliwych pod każdym względem. zaczynając na krytyce władz miasta kończąc na sporcie… no cóż taka to już oto siedlecka mentalośc… jeszcze raz gratuluje pomysłu!

 14. nie znam dodano 10 lat temu

  A jakie sa sukcesy wiceprezydent Sochackiej procz tej kwesty? Przypominam, ze od roku jest wiceprezydentem…

 15. cm dodano 10 lat temu

  osobiście się do niej wybierz i się jej zapytaj a nie na forum zadajesz durne pytania! 🙂

 16. Ewa Kaślikowska Olszyna - rada dzielnicy Nowe Siedlce dodano 10 lat temu

  Daczego skarbnik wg. Pani nie jest podpuchą ? Pani Prezydent, zrobiła sobie Pani z nim zdjęcie, też jest znaną osobą. Natomiast jak pani redaktor chciała zrobić zdjęcie jak z mężem wrzucamy do puszki datek na renowację nagrobków, które oczywiście jako siedlczanka popieram, to miało być niewiarygodne. Cały czas słyszę jak Pani zabrania pani redaktor robić nam zdjęcie, mąż był bardzo zaskoczony. Wystarczyło nie kwestionować wykonania zdjęcia, po prostu później nie umieszczć go na stronie internetowej. Dziwna była Pani reakcja, do tej pory nie znajdujemy z mężem jej uzasadnienia.

  Dziękuję w imieniu własnym i Rady Dzielnicy Nowe Siedlce za wspaniałą akcję.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?