SPIN

Chodniki dla przechodniów. Miasto uderza po kieszeni handlarzy

Beata Głozak wtorek, 1 listopada 2011, 01:39 Siedlce, Wydarzenia
Bazar już tylko na bazarze. Fot. BG

Bazar już tylko na bazarze. Fot. BG

Drobni handlarze będą musieli zdecydować czy wolą sprzedawać swoje artykuły na chodnikach przy 15 zł opłaty targowej czy wrócić na targowiska i płacić 5 razy mniej. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku nowe prawo miejscowe wejdzie w życie.

Podczas minionej sesji miejskiej przyjęto nowe zasady ustalania opłaty targowej a także jej wysokości. Uchwała ma uderzyć w osoby, które sprzedają towary tam gdzie nie powinny. Urzędnicy twierdzą, że nie chcą likwidować drobnego handlu w mieście. Chodzi o to żeby ten handel zniknął z chodników. Jak to zrobić? Sięgając do kieszeni handlujących. Sięgając głęboko…

Opłata targowa na targowiskach wzrośnie z 2,5 zł/m kw. do 3 zł/m kw, ale poza nimi, na przykład na chodnikach aż do 15 zł. Za wystawienie samochodu na giełdzie zapłacimy nie 20 jak to tej pory a 25 zł.

Październikowa uchwała podzieliła całe miasto na cztery strefy. I i II strefa to legalne targowiska. W I znajduje się np. to przy ul. Głuchej zaś w strefie II przy ul. Czerwonego Krzyża. Ia i IIa to strefy, poza wyznaczonymi miejscami, czyli tam gdzie handlu teoretycznie być nie powinno. Do strefy Ia zaliczymy chodnik przy ul. Pułaskiego a do IIa chodnik przy ul. 11 Listopada. Wysokość opłaty targowej będzie zależała od tego co i w której strefie będziemy chcieli sprzedać.

– Na targowiskach pierwszej strefy opłata targowa wyniesie 3 złote a poza nimi 15 – mówi Kazimierz Paryła, skarbnik miasta i podkreśla, że opłata ma dwa główne cele. – Fiskalny i dyscyplinujący. Nie może być tak, że chodnikami nie da się przejść. Zdajemy sobie jednak sprawę, że osoby, które sprzedają jajka czy warzywa na chodnikach nie dorabiają się kokosów a walczą o utrzymanie. Dlatego w stosunku do nich nie będzie żadnych siłowych rozwiązań. Trzeba dołożyć starań, aby ludzie chcieli wrócić na targowiska i obniżyli sobie opłaty 5 – krotnie.

Skarbnik twierdzi, że miasto nie może nie pobierać opłat targowych, które jego zdaniem są jednymi z najniższych na Mazowszu. Przyznaje jednocześnie, że to od władz Siedlec zależy w jakiej wysokości będą dzienne stawki. Warto dodać, że targowiska mają swoich zarządców i to do nich spływa 60% lub 85% z opłaty targowej. Resztę (40% lub 15%) pobiera miasto.

bg

 

8 komentarzy

 1. magda dodano 10 lat temu

  Proponuję, żeby miasto w ramach działań "chodniki dla przechodniów" zamiast z handlarzami zarabiającymi często w ten sposób na życie, zrobiło porządek z kierowcami nagminnie parkującymi na chodnikach w taki sposób, że ludzie nie mogą przejsć, lub jest to bardzo utrudnione. Wówczas do budżetu mogłoby wpłynąć znacznie więcej pieniędzy za mandaty lub opłaty parkingowe.

 2. wkurzony dodano 10 lat temu

  Chodniki dla Przechodniów !!!!!!! A kiedy miasto uderzy w kierowców i zacznie pobierać kasę za parkowanie ?????!!!!!!!!!!!!!!!!! Q..wa m.ć . Oni już bezkarnie jeżdżą po chodnikach. Dość tego. Zacznę rysować auta które mi zagrodzą swobodne przejście chodnikiem.

 3. giełda dodano 10 lat temu

  a na giełdzie pobiera pan w czpkę 10pln

 4. dlaczego?????? dodano 10 lat temu

  Dlaczego radni wzieli się za przysłowiowe "babcie"na chodniku. Wstyd. Niech np. wezma się za samochody które uniemozliwija wręcz przejście chodnikiem np. ul. Kochanowskiego itp……Śpi Straż Miejska zamiast robic z tym porzadek. Dlaczego nikt nie podejmuje tego tematu.

 5. jak to możliwe????? dodano 10 lat temu

  Napotkałem ostatnio sytuację, która jest dla mnie nie do przyjęcia. Otóż jak co roku przed 1 listopada przy hali targowej mnóstwo kwiatów i sprzedających zajmują chodnik co prawda ale przejść się da. Nie rozumiem tylko dlaczego handlujący weszli na trawnik przy ławkach, jak można pozwolić na niszczenie zieleni??? co najlepsze sprzedający zastawili ławki i nie można było usiąść. Gdzie wtedy Straż Miejska była? Zastanawiam się czy ci sprzedający mieli pozwolenie jeśli tak to kto na to pozwolił????? Przecież to miejsce przeznaczone jest na rekreację a nie handel!!!!!

 6. efaster dodano 10 lat temu

  z zastawianiem chodników można szybko i łatwo skończyć. JAK ??

  Bardzo prosto. Jeden wolny weekend. Firma z odpowiednim sprzętem i ludźmi. I po kolei każdą ulicę w centrum, na granicy parkingu i chodnika, co metr-półtorej stalowy słupek biało-czerwony (odblaskowy) o średnicy 20 cm. I po weekendzie od razu luźniej. Samochody nie wjeżdżając na chodnik, a piesi mogą spokojnie przejść. W Warszawie się to sprawdza to i w Siedlcach może.

  Koszt ??
  Nie powinien przekroczyć (w sumie) 200 tys. zł.

 7. siedlczanin dodano 10 lat temu

  Przypomnę że jesteśmy najbogatszym miastem w regionie , dlatego najbiedniejsi
  muszą na ten status pracować.
  Natomiast na wsparcie ze strony władz miasta nim co nie mogą liczyć

 8. :D dodano 10 lat temu

  A skąd masz siedlczaninie informacje, że jesteśmy najbogatszym miastem w regionie? Bo bardzo chciałbym zweryfikować Twoje dane z moimi informacjami…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?