SPIN

Czy ul. 11 Listopada będzie jednokierunkowa?

Beata Głozak wtorek, 8 listopada 2011, 01:50 Siedlce, Wydarzenia
Czy ulica 11 Listopada będzie jednokierunkowa? Fot. AB

Czy ulica 11 Listopada będzie jednokierunkowa? Fot. AB

Czy ul. 11 Listopada czeka zmiana organizacji ruchu? Tego chce radny Jacek Garbaczewski. Jego zdaniem obecne rozwiązanie, czyli dopuszczone parkowanie i postój pojazdów na ulicy i chodniku jest niebezpieczne. Radny proponuje m.in. wydzielenie miejsc do parkowania. Wiceprezydent chętniej widziałby tę ulicę… jednokierunkową.

Wydzielenie miejsc do parkowania i przesunięcie osi jezdni taki pomysł na ul. 11 Listopada ma radny Jacek Garbaczewski. Obowiązująca obecnie organizacja ruchu jest według niego złym rozwiązaniem.

– To co mamy teraz, czyli dopuszczone parkowanie i postój pojazdów na ulicy i chodniku a co za tym idzie ciągłe przekraczanie osi jezdni żeby samochód mógł w ogóle przejechać jest niebezpieczne – mówi wprost.

Jarosław Głowacki, wiceprezydent Siedlec przyznaje, że pomysł był dyskutowany w Wydziale Dróg UM Siedlce, ale nie zdobył uznania. Jak mówi „w tej chwili kierowcy sobie radzą” i proponuje rozważenie zupełnie innej ewentualności.

 – Przygotowujemy nową organizację ruchu w mieście i myślę, że warto rozważyć czy na całej ulicy 11 Listopada nie zrobić jednokierunkową. Wymalowanie pasów byłoby wtedy możliwe – sugeruje wiceprezydent. Jego zdaniem droga nie jest pierścieniem komunikacyjnym a tylko drogą dojazdową i jednokierunkowość można wprowadzić.

Jak na pomysły zapatrują się kierowcy i mieszkańcy ulicy 11 Listopada?

bg

Kamil: Najgorszym wyjściem jest ulica jednokierunkowa.

Według mnie zrobienie z 11 Listopada ulicy jednokierunkowej jest najgorszym rozwiązaniem. To ważna droga, bo korzysta z niej codziennie ogromna liczna kierowców rano i w okolicach godziny 16. Ma też znacznie, w którym kierunku miałaby być jednokierunkowa. Ta ulica jest mocno uczęszczana w obu, ale po godzinie 16 jadą nią po prostu tłumy. Jeśli będzie można nią jechać tylko w kierunku od Rynkowej do Świrskiego to ta masa samochodów będzie musiała gdzieś się podziać a po 16 ogólnie wszystko jest zapchane. Nie wiem czy przesunięcie pasa zmieni cokolwiek. Nie zmieni się przecież sposób jazdy kierowców po tej ulicy. Co do miejsc parkowania to nie widzę potrzeby ich malowania. Na tej ulicy zawsze stoją jakieś samochody i widać, że prawa strona ulicy – jeśli patrzy się w kierunku do ulicy Rynkowej – jest przeznaczona do parkowania. Wyznaczenie linii moim zdaniem nic nie zmieni, nie poprawi ale i nie pogorszy. Kierowcy świetnie sobie radzą z parkowaniem czy wymijaniem zaparkowanych samochodów. Dla mnie jako osoby jeżdżącej po niej i parkującej i na chodniku, i na jezdni nie ma to żadnego znaczenia nic się nie zmieni. Jeśli są jakieś wypadki to zdarzają się one na skrzyżowaniu z ulicą Rynkową. Nigdy nie widziałem stłuczki w głębi ulicy 11 Listopada a mieszkam tu ponad 2 lata. Pytanie jeszcze czy wyznaczenie miejsc do parkowania nie zmniejszy ogólnie miejsca do parkowania w stosunku do tego, co było przedtem.

Stefan: Miejsca do parkowania – tak.

Jeżdżę nią w tą i z powrotem do pracy i z pracy i faktem jest, że niebezpiecznie jest na skrzyżowaniu na przykład z ulicą Osiedlową. Jako kierowca usunąłbym zaparkowane w pasie jezdnym auta zatem pomysł z wyznaczeniem miejsc do parkowania jest moim zdaniem dobry. Ulica jest szeroka, ale myślę, że ludzie i tak będą na pamięć parkować po obu stronach. Czy kierowcy będą mieć problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania? Nie wiem. Sporo ludzi parkuje w garażach na przykład tylko zimą a jak jest pogoda to stoją, „pod chmurką”, bo im wygodniej.

bg

9 komentarzy

 1. bombeliks dodano 10 lat temu

  Wjazd z ul. Sokołowskiej do CHEMII.
  WSTYD jakich mało. Dlaczego UM nie zrobi tam kostki (chodzi o ok. 250 m2). Spółdzielnia już to uczyniła na swoim terenie (od Chemii do ul Sobieskiego). Teraz mieszkańcy korzystają z tego odcinka po zamknięciu skrzyżowania Sokołowska – Jagiełły jako objazd.
  Redakcja SPIN ma swoje biuro na przeciwko tego wjazdu. Proponuję zrobić zdjęcia i zamieścić artykuł.

 2. panie bezradny dodano 10 lat temu

  panie bezradny jakieś konkrety może dotyczące chociażby uregulowania handlu wokół rynku bo to jest problem aut a nie jak zwykle bicie piany dla rozgłosu. Nie głosowaliśmy na pana i nie potrzebujemy sztucznego zainteresowania

 3. efaster dodano 10 lat temu

  o może ja odpowiem, ten kawałek jest własnością prywatną nie należy do spółdzielni, ani do UM. Dla tego wygląda jak wygląda, bo właścicielowi się nie "opyla" tego remontować. Za "komuny" zrobili dojazd i parking do osiedla, ale zapomnieli o wywłaszczeniu gruntu. I stąd mamy takie kwiatki. UM już nie raz słał pisma do wściela z prośbą o remont tego odcinka. Ba z tego, co pamiętam to właściciel nie chce też tego terenu sprzedać miastu. I na razie nic nie wskazuje by miało się to zmienić.

  Co do "jednokierunkowości" ul. 11 Listopada, cóż mam mieszane uczucia już teraz jest jednokierunkowa od Świrskiego do Asłanowicza, więc jeśli była jedno kierunkowa w całości to pewnie dalej w tym samym kierunku. Osiedlowa też jest jednokierunkowa, Sobieskiego (odcinek z kostki) też, no może na obydwu ulicach są kawałeczki o ruchu dwukierunkowym. I teraz zakładamy, że 11 jest cała jednokierunkowa to, aby "wydostać" się bloku przy Sobieskiego trzeba by objechać całe osiedle do ul. Rynkowej i z niej albo w Czerwonego Krzyża albo Sokołowską, aby dojechać do centrum. Co do parkowania, to albo zlikwidować taką możliwość (zostawiając tylko parkowanie w wyznaczonym parkingu w obrębie chodnika) . Bo samochody stające za blisko skrzyżowania zasłaniają widoczność, ba przed skrzyżowaniem z Asłanowicza powinni wymalować pasy od strony Centrum, a na jedni wyznaczyć pasy ruchu na lewym strzałkę w lewo, na prawym strzałkę prosto i w prawo. To by usprawniło i uszeregowało ruch, przy tym odsłoniło widoczność na tym skrzyżowaniu. Dalej na skrzyżowaniu z Osiedlową i Sobieskiego aż prosi się o przejście na wysokości wylotu psa pieszego (z czerwonej kostki) w 11 listopada. No i na końcu ulicy zamiast tego "durnego serka" zrobić lewoskręt do Tesco. Bo nie raz staną tam "radiolką" za winklem i mandaty sypią. A miejsca na lewoskręt dużo ulica dosyć szeroka. Bo teraz trzeba zawracać na rondzie i na Jagiełły by nie dostać mandatu. Po co sobie życie utrudniać.

 4. siedlecki dodano 10 lat temu

  miasto już coś robi : http://www.spin.siedlce.pl/2011/11/01/chodniki-dla-przechodniow-miasto-uderza-po-kieszeni-handlarzy/

  teraz tylko ludzi trzeba jeszcze kultury jazdy i współżycia społecznego nauczyć

  p.s. ten kawałek przy Chemii jest (z tego co mi wiadomo) własnością prywatną, a właściciel ma to w głębokim poważaniu…

 5. al dodano 10 lat temu

  bombeliks masz sto procent racji, to wstyd, żeby taki kawałek zostawić. Redakcjo SPINU zainteresujcie się tym, może coś zdziałacie.

 6. kibic dodano 10 lat temu

  11 Listopada jednokierunkowa, wyznaczone miejsca do parkowania (pod warunkiem, że tylko dla mieszkańców) – no, no cóż za pomysł.
  Przed kilku laty zrobiono w końcu ulicę i chodniki i teraz takie pomysły. Mieszkam tu od dawna, miejsc parkingowych jak na lekarstwo – osiedle duże (po obu stronach ulicy), do tego przedszkola, przychodnia, pare sklepów no i oczywiście wtorki, piątki rynek. W dni targowe, jako mieszkanka tego rejonu, jestem wkurzona – trzeba czasem cudu żeby zaparkować i to bez znaczenia czy to 6 rano czy południe (w środku osiedla parkować nie można).
  Jeśli chodzi o prakowanie na chodniku to chyba tak nie do końca jest to tylko i wyłącznie chodnik – szerokość przygotowana pod parkowanie (z drugiej strony dużo węższy chodnik) i do tego nawet dwa kolory kostki, żeby było dokładnie wiadomo dokąd mogą stać samochody.
  Stłuczki rzeczwiście najczęściej są na skrzyżowaniu z Rynkową.
  Skrzyżowanie z Osiedlową jest na tyle niebezpieczne (jeśli chodzi o wyjazd), że to głównie rodzice, którzy dowożą dzieci do przedszkola stają tak blisko skrzyżowania, że wyjeżdżający z Osiedlowej włączając się do ruchu nie widzą dobrze ulicy – ale to tylko kultura kierowców jest nie na miejscu (martwią się tylko o siebie).
  No cóż tak to już u nas jest – pooglądajcie sobie czasem jak parkują kierowcy swoje samochody na nowych miejscach parkingowych po prawej stronie Rynkowej (w kierunku Sokołowskiej). Może tam postawicie znak jak parkować – tak jak na Osiedlowej (znaki były sobie a kierowcy parkowali tak jak im wygodnie i wywalczyli swoje).
  Jednokierunkowość tej ulicy zakorkuje Czerwonego Krzyża i dołoży troche więcej samochodów na Sokołowskiej, bo głównie tę ulicę omiją kierowcy jeżdżąc 11 Listopada

 7. bombeliks do efaster dodano 10 lat temu

  skoro teren prywatny (w 100% nieuzasadniona własność) należy uczynić podobnie jak w przypadku przedłużenia ulicy Popiełuszki (łącznik z Rynkową) … WYWŁASZCZYĆ. Trwa to kilka lat ale jeśli rozpoczęło by się procedurę kiedy dziury były już ogromne (ok. 10 lat temu) to temat byłby już zapomniany.
  A wcześniej "skręcić" kilka razy kostkę na tych dziurach, obciążyć obecnego właściciela kosztami leczenia, rehabilitacji itp. i odda za darmo teren

 8. efaster dodano 10 lat temu

  No mogliby wywłaszczyć, ale musieliby podać ważny powód np. że to ważny dla miasta ciąg komunikacyjny. Końcówkę Popiełuszki owszem wywłaszczyli, ale po dziś dzień trwają sprawy w sądzie o odszkodowanie dla właściciela gruntów. Co do odszkodowań za złamaną nogę czy skręconą kostkę, to trzeba by dochodzić roszczeń przed sądem z powództwa prywatnego. Długa i męcząca droga. Cóż ten kawałek dla miasta nie ma większego znaczenia, SSM swoją część wyremontowała, UM wyremontował Sokołowską, a ten kawałek no cóż to pozostałość po dawnych czasach (jak te kilka domów) które są klinem między ulicą Sokołowską a blokami.

 9. obserwator dodano 10 lat temu

  jeżdżę często ulicą 11 listopada i kierowcy sobie radzą i nie ma problemu. Ciekaw jestem co by sie działo na ulicy Sokołowskiej i Czerwonego Krzyza gdyby 11 Listopada stała sie jednokierunkową, KOSZMAR! Dobrze jest jak jest i faktycznie po co sztuczne problemy rozwiązywac na siłę.
  Co do parkingu przed Chemią to siedlecki koszmarek i nigdy tam nie wjeżdżam. A moze to sposób by był pusty parking to musi być dziurawy.
  Denerwuje mnie bardzo ulica Piłsudskiego od wiaduktu do centrum miasta, studzienki, nierówności, dziury, fałdy, robi to sie teraz najgorsza ulica w mieście a powinna być wizytówką. Moze radni by sie tym koszmarkiem zajęli?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?