SPIN

Kuria: „TAK” dla mszy. „NIE” dla sztandaru

Beata Głozak poniedziałek, 21 listopada 2011, 21:23 Siedlce, Wydarzenia
Fot. UM Siedlce

Fot. UM Siedlce

„Tak” dla mszy św. „Nie” dla sztandaru. Do naszej redakcji napłynęło kilka e-maili z prośbą o wyjaśnienie czy prawdą jest, że biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski nie wyraził zgody na celebrację mszy św. i poświęcenie sztandaru siedleckiego „Medyka”, któremu nadane zostanie imię prof. Zbigniewa Religi. Zdaniem siedleckiej kurii informacja jest półprawdziwa.

W najbliższy piątek 25 listopada Zespołowi Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach zostanie nadane imię wybitnego polskiego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religi. Szkole przekazany zostanie także nowy sztandar. Msza św. zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siedlcach. Parafia ta nie należy do diecezji siedleckiej a Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Dlaczego tak się stało skoro opiekę duszpasterską nad placówką sprawuje diecezja siedlecka?

KURIA ODPOWIADA JAK JEST

Pojawiły się nieoficjalne informacje, że biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski nie wyraził zgody ani na odprawienie mszy ani na poświęcenie sztandaru, bo Zbigniew Religa deklarował się jako ateista. Pytania o prawdziwość tych słów dotarły również do naszej redakcji. Jak jest w rzeczywistości? Rzecznik prasowy kurii siedleckiej ks. Marek Paluszkiewicz w rozmowie z nami twierdzi, że informacja ta jest… półprawdziwa, bo odmówiono jedynie poświęcenia sztandaru.

– Nieprawdą jest, że biskup siedlecki nie wyraził zgody na celebrowanie mszy świętej w kościele katedralnym ani w żadnym innym kościele na terenie naszego miasta. Prawdą jest natomiast, że był wyrażony sprzeciw na pobłogosławienie sztandaru szkoły. Nie możemy bowiem zgodzić się na błogosławieństwo sztandaru z wizerunkiem osoby, która deklarowała się jako ateista – mówi. – Zasługi profesora cenimy, ale musimy dać wyraźny znak społeczeństwu, że inaczej postąpić nie można. Byłoby to sprzeczne z misją Kościoła, a więc z głoszeniem prawdy – dodaje.

A OPIEKĘ SPRAWUJE DIECEZJA SIEDLECKA

Czy faktycznie odmowa ze strony biskupa dotyczyła jedynie poświęcenia sztandaru? Rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. płk Zbigniew Kępa twierdzi, że proboszcz parafii wojskowej został poproszony przez dyrektorkę „Medyka” tylko o odprawienie mszy dziękczynnej.

– Proboszcz Parafii Wojskowej w Siedlcach ks. prał. płk Andrzej Dziwulski spełniając prośbę odprawi Mszę św. 25 listopada w kościele garnizonowym o godz. 9. W przesłanym piśmie nie ma prośby o poświęcenie sztandaru. Pragnę dodać, że opieka duszpasterska nad gronem pedagogicznym szkoły i jej uczniami sprawowana jest przez diecezję siedlecką. Sprawę poświecenia sztandaru szkoły należy uzgadniać z duszpasterzami tejże diecezji – napisał nam ks. Kępa.

Wicedyrektorka „Medyka” Bożena Leszczyńska we wtorek powiedziała nam, że rozmowy na linii kuria – szkoła są wewnętrzną sprawą szkoły.

**** Siedlecki „Medyk” nie jest pierwszą szkołą, która przyjmuje imię znanego kardiochirurga. W minionym roku taką nazwę nadano Szkole Policealnej w Olsztynie o profilu medyczno – społecznym a nawet mimo wcześniejszych obiekcji poświęcono sztandar. Jak dowiedziałyśmy się w placówce dokonał tego arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz. Stało się tak ze względu na ogromne zasługi Zbigniewa Religi w dziedzinie ratowania ludzkiego życia.

bg

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Decyzja o tym, że Medyczne Szkoły Policealne wchodzące w skład Zespołu przyjęły nazwę Medyczna Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi w Siedlcach, oraz Medyczna Szkoła Policealna dla Dorosłych im. prof. Zbigniewa Religi w Siedlcach zapadała 1 września br. na posiedzeniu Zarządu Województwa Mazowieckiego. 25 listopada oprócz nadania szkole imienia i przekazania nowego sztandaru odbędzie się również I Zjazd Absolwentów.

Profesor Zbigniew Religa jest niekwestionowanym autorytetem dla naszej młodzieży. Jego działalność medyczna i społeczna, jednoznaczne i priorytetowe cele przywracania zdrowia ludziom chorym, są ponadczasową wskazówką dla młodego pokolenia wkraczającego w świat medycyny. (…) Osobowość i zasługi Profesora zadecydowały, że społeczność szkolna postanowiła wybrać właśnie Jego na swojego patrona. Ważny jest dla nas również fakt, iż Profesor był emocjonalnie i rodzinnie związany z miastem Siedlce i jego regionem. Żona Pana profesora Pani Anna Wajszczuk Religa jest rodowitą Siedlczanką. Państwo Religowie brali ślub w Kościele pw Świętego Stanisława a w Katedrze Siedleckiej chrzcili swoje dzieci. Byli częstymi gośćmi miasta i jego mieszkańców. Posiadanie Patrona w osobie Pana profesora jest ponadpokoleniową wizytówką naszej szkoły i miasta Siedlce – czytamy na stronie internetowej „Medyka”.

Zbigniew Religa (1938-2009) był wybitnym kardiochirurgiem i pionierem polskiej transplantologii. W 1985 roku przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Był rektorem uczelni, senatorem i posłem RP, ministrem zdrowia, marszałkiem seniorem, kawalerem i członkiem Kapituły Orderu Orała Białego.

źródło: Medyk/opr. bg27 komentarzy

 1. efaster dodano 10 lat temu

  kurio, Biskupie WSTYD !!!!!!!

  Tyle mam im do powiedzenia, nic dziwnego, że coraz więcej ludzi odchodzi od kościoła katolickiego. Róbcie tak dalej a niedługo kościoły będą świecić pustkami.

  Kiernikowski nigdy nie był dobrym biskupem, a tą decyzją potwierdził to jeszcze bardziej.

 2. pytanie dodano 10 lat temu

  Jak się wypisać z kościoła katolickiego ? pytam poważnie!

 3. Siedlczanin - racjonalista dodano 10 lat temu

  Należy zgłosić się do swojej parafii i oświadczyć księdzu, że ma się zamiar złożyć na jego ręce akt apostazji. Myślę, że odpowiednie druki powinny być dostępne w kancelarii proboszcza. Oczywiście osoba taka będzie straszona całkowitym wykluczeniem z życia kościoła (w wiejskich parafiach można nawet spotkać się z groźbą wykluczenia z lokalnego społeczeństwa – co na szczęście bardzo rzadko się sprawdza), brakiem dostępu do sakramentów i zwalaniem winy na nią, w przypadku gdy będzie miała zamiar uszczęśliwić swoją ukochaną osobę i wstąpić na jej prośbę w związek małżeński tzw. konkordatowy. Takiej możliwości apostata nie będzie już posiadał. Sakramentalne restrykcje spotkają także jego dzieci. Można spotkać się również z takim argumentem, że ksiądz ma prawo odmówić pochówku apostaty na miejscowym cmentarzu.

  O ile kwestia sakramentów jest perspektywą jak najbardziej realną, o tyle w sprawie pochówku będzie się w sposób bezczelny wprowadzanym w błąd. Odrębne przepisy nakładają na proboszcza parafii obowiązek pochowania ciała na cmentarzu katolickim, jeśli w danej miejscowości nie ma cmentarza komunalnego. A jeśli chodzi o sakramenty chrztu, komunii, bierzmowania, małżeństwa itp. to jeśli apostata będzie na tyle zdecydowanym, aby spełnić wolę swojego wierzącego partnera o ślubie konkordatowym wówczas niestety, ale datę tej uroczystości będzie trzeba przesunąć o rok, bowiem tyle trwa tzw. rehabilitacja w postaci "syna marnotrawnego" po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku. Odrzucenie takiego wniosku prawo kanoniczne nie przewiduje. Udany powrót w łaski kościoła skutkować będzie możliwością otrzymania sakramentów przez dzieci apostaty. Pozdrawiam.

  Jeśli ktoś jest stanu panieńskiego lub kawalerskiego i nie wyklucza możliwości kościelnego małżeństwa dla ukochanej osoby to radziłbym wstrzymać się z tym aktem apostazji. Może bowiem okazać, że w ramach ww. rehabilitacji duchowej będziemy zmuszeni codziennie uczestniczyć we mszach św., a potem składać w kancelarii parafialnej podpis, że się było. Nie trudno zatem będzie o wrażenie, iż jest się traktowanym tak samo jak przestępca z prawomocnym wyrokiem ograniczenia wolności. Pozdrawiam.

 4. Obiektywnie dodano 10 lat temu

  Nie jestem zwolenniczką księży a tym bardziej powszechnie panujacego nam biskupa Kiernikowskiego. Jednak w tym przypadku stanę w obronie biskupa…Na cos trzeba sie zdecydowac drogie panie ze szkól medycznych…Jesli wybieracie na patrona osobe nie wierząca to po co Wam biskup do święcenia sztandaru z wizerunkie tej nie wierzacej osoby? Naprawde biskupowi nawet nie wypada tego robić! Mogłyście drogie panie o tym pomyślec wczesniej! Ale nie myslałyście z tego wynika. Przeciez jedno drugie wyklucza…A w ogóle czy wszysto musi święcić biskup czy tam inny ksiądz???Ludzie opanujcie się w końcu!!! Będzie za to przepiekna uroczystośc w CKiS – Giganci piosenki z Marcinem Sójka w roli glównej! Zobaczycie jak bedzie pięknie! Byłam dwa razy na tym koncercie- nic piekniejszego jutro Was nie spotka! Ręczę! Pani Zofio Ciołczyk- prosze nie przezywać tak tego biskupa! Szkoda zdrowia i w ogole…:D

 5. koli dodano 10 lat temu

  MISJA KOŚCIOŁA? GŁOSZENIE PRAWDY?

 6. zacny człwiek nie?????? dodano 10 lat temu

  Kuria mówi tak zacnemu Polakowi NIE. To dlaczego Katolickie Radio Podlasia hołubi panią Prządkę /posłanka SLD/ Przadka to chyba były członek PZPR. Tego nie mozna zrozumieć. Biskup stał sie POLITYKIEM.

 7. siedlczanin dodano 10 lat temu

  Powiem krótko ,ale jak leczył to wyznanie się nie pytał i tyle mam do powiedzenia.

 8. (nie)wierny dodano 10 lat temu

  Trzeba wprowadzić nową świecką tradycję nie zapraszania wszystkowiedzących czarnych panów na uroczystości nie związane z kościołem.
  P.S. Kiernikowski podobno wezwał wszystkich katechetów uczących w szkołach i obarczył ich winą za wejście Palikota do Sejmu:D jeśli to prawda to chyba nie trzeba tego komentować

 9. gg dodano 10 lat temu

  normalnie, apostazji musisz dokonać

 10. przepisz sie na islam albo judaizm będziesz wtedy wiedział pacanie co znaczy religia dodano 10 lat temu

  nikt was nie trzyma

 11. miniStrant do Racjonalisty dodano 10 lat temu

  Aby wypisać się z KrK proszę zgłosić się po odpowiedni dokument do przedstawicieli Partii RACJA PP 08-119 Siedlce skr.poczt.9 podając tel konontaktowy do usłyszenia

 12. miniStrant dodano 10 lat temu

  Wchodzą w temat religii to każda religia jest opium dla każdego narodu (Marx) Nie wiem, czy tu chodzi o religię rzymskokatolicką. Religia ta postała z dogmatów, popartymi inkwizycyjnymi zbrodniami. Torturując ludzi, którzy mieli inne poglądy niż wyznawcy katolicyzmu. W czasie tortur stał krzyż, a narzędzia tortur polewali święconą wodą . Były też wyprawy krzyżowe (7), które zapoczątkował papież Innocenty III ( Lotarrio dei Conti di Segni) zwanym też najpotężnieszym papieżem wszech czasów. Oprócz wypraw krzyżowych były też dwie wyprawy dzięcięce. Teraz religia ta ukrywa zbrodnie księży pedofili i przekręty finasowe. Polska została wyklęta przez papieża Grzegorza XII ( Andgelo Correr)za walkę ze świętym zakonem krzyżackim. Polak Karol Wojtyła pełniący funkcję papieża Jana Pawła II jej nie zdiął. Klątwa ta w/g Prawa Kanonicznego jest ważna do dzisiaj. Jak z tego wynika w/g prawa kościoła tej religii w Polsce nie powinno być. Zapraszam do przestudiowania historii kośiołów jak i Prawa Kanonicznego to wtedy możemy coś nie coś porozmawiać o religiach. Wytykanie islamu nie znając swojej religii to wielka przesada. Islam religia nazwana przez samego Boga za pośrednictwem Proroka i Qur"anu Mahomet. Bóg mówił mu co to oznacza w języku polskim i wybrałem dla was islam jako religię. Islam oznacza pełne podporzątkowanie się i posłuszeństwo. Na tym zakończę i mam nadzieję, że aby podejmować dyskusję należy znać temat.

 13. miniStrant dodano 10 lat temu

  Dobrze, że szkoła medyczna otrzymała imię ateisty. Co na to Prezydent Kudelski i bis.Kiernikowski????

 14. miniStrant dodano 10 lat temu

  Jeszcze poruszonym Judaiźmie . Sam JP II powiedział, że są to Starsi bracia w wierze składają wizytę w Synagodze. ,,Spraw Panie Boży by nasza Ojczyzna zawsze była wolna od ludzi z piekła rodem. Taki napis ukazał się na jednym z kościołów w Deggendorfu przypominającego rześ żydów w dniu30.09 1337 roku. Żydzi są zabiani przez chrześcijan okazujących gorliwość prawdziwemu Bogu. Jedynym argumentem nienawiści do żydów jest odpowiedzialność za śmierć Jezusa.Żydzi będąc narodem wybranym wiązało przymierze z Bogiem, do którego mieli pretensje chrześcijanie. Judaizm jako religia jest dużo starszy niż chrześcijaństwo. Chrześijaństwo powstało na bazie judaizmu. Żydzi już świetują w piątek po południu przed sabatem. Sobota jest ostatnim dniem tygodnia. Chrześcijanie przyjeli niedzilę bo tak ustanowił Konstantyn Wielki w 325 roku. Konstantyn Wielki ustanowił też święta chrześcijanom data narodzin Jezuza jest taka sama jak Boga Mity, który też nie miał biologicznego ojca. Zanaczam Komstantyn Wielki był nie wierzący i narzucił święta kościołowi. Natomias żydzi nadal czekają na proroka.

 15. Realista dodano 10 lat temu

  Czytając tytuł pomyślałem, że kościół zmądrzał i ma dość tych cyrków z mszami przy byle okazji. Niestety ….

 16. obserwator dodano 10 lat temu

  Bardzo się cieszę , że mam konsekwentnego ks.Biskupa.
  Natomiast w tym przypadku jest brak konsekwencji ze strony organizatorów
  którzy za patrona szkoły wybrali zadeklarowanego ateistę.

  To Pan Religa wybrał taką drogę swojego życia i proszę uszanować stanowisko kościoła i nie obrażać ks. Biskupa.
  Należy również uszanować wolę patrona szkoły .
  A może trzeba było wcześniej po prostu pomyśleć.

 17. bb dodano 10 lat temu

  Prof. Religa ratując zycie ludziom niem dzielił ich na wierzących i nie wierzących. Leczył chorych, księży, biskupów również. Ciekawe czy bp. Kiernikowski lecząc się w Bydgoszczy z ciężkiej choroby wymagał od leczących go wyznania wiary? Uważam sie za katoliczkę, ale trudno mi pojąć taką hipokryzję. A teraz co: szkoła mająca takiego patrona jest wykluczona z diecezji? Nie powinno tam przeciez byc nauki religii, no bo jak – tu katecheza, a patron ateista? Nie wiemy co nas czeka na tamtym brzegu, może w lepszym miejscu znaleźć się ten "ateista", ale wspaniały czlowiek, niż ten co bije sie w piersi co niedzielę, a na co dzień żyje jak poganin. Bp. Kiernikowski rządzi diecezja jak dyktator, bardzo szkoda mi bp. Tomasika, radomianie sa szczęśliwi, że jest u nich.

 18. obserwator dodano 10 lat temu

  Do bb

  Myli Pani pojęcia.
  Jako deklarująca się katoliczka powinna Pani bardziej poznać zasady naszej wiary.
  Zwrócę uwagę np. na Encyklikę Papieską nakładających ekskomunikę na tych wiernych którzy uczestniczą w związkach masońskich.
  Pan Religa zadeklarował się jako człowiek niewierzący.
  W tym konkretnym przypadku nie chodzi przecież o poświęcenie szkoły czy też uroczystej Mszy Św.z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.

 19. medel dodano 10 lat temu

  Szanuję ks. Biskupa za odmowę (jeśli to prawda oczywiście) poświęcenia sztandaru i odmowę katolickiej ceremonii nadania szkole imienia Prof. Religi. Myślę, że jest to zachowanie konsekwencji w utrzymaniu zasad religii chrześcijańskiej. Szkoda, że nikomu z autorów tych komentarzy nie przyjdzie do głowy , że Biskup jest jednocześnie jedną z nielicznych osób, która w ten sposób uszanowała osobę i poglądy Pana Profesora. Pan Profesor był wartościowym człowiekiem, jasno i szczerze określił swoje poglądy więc nie święćmy go po śmierci skoro sobie tego nie życzył – kto jest katolikiem może by się w jego intencji pomodlił i podziękował Bogu, że Profesor był, a kto nie jest katolikiem to nich weźmie przykład z Profesora i zachowa konsekwencję w działaniu – jestem katolikiem znam zasady wiary i wg nich postępuję, nie jestem – to nie zabiegam o sakramenty, nie obchodzę świąt itp. Proszę Państwa tu o wiarę chodzi, o wiarę, a nie o księży, katechezę, zwyczaje, cz o to kto kogo leczy itp.

 20. bb dodano 10 lat temu

  do obserwatora
  Nic nie mylę. Idąc takim właśnie tokiem rozumowania, szkoła jako nosząca imię ateisty powinna zostać objęta tą ekskomuniką. Zatem: ulica Piłsudskiego – socjalisty – kuria czym prędzej powinna zmienić adres. Takich absurdów znalazło by sie na pewno więcej. Mnie boli to, że wielki i wspaniały człowiek prof. Religa dla biskupa jest mniej wazny od kamienia na "śmierdziuchu" i wielu, wielu innych. Może i jestem złą katoliczką, ale myśle samodzielnie i nie lubie obłudy.

 21. . dodano 10 lat temu

  rzeczywiście MEDEL ma rację. Jedynie biskup uszanował wole i poglady Profesora Religi.

 22. obserwator dodano 10 lat temu

  Do bb

  I znowu nic Pani nie zrozumiała.
  To ni ateiści są objęci ekskomuniką tylko masoneria.
  Ateiści mają szansę nawracania się.Pan Religa z tej szansy nie skorzystał.

 23. bb dodano 10 lat temu

  Obserwatorze: skoro jesteś tak oczytany to dlaczego w osobie prof. Religi pomyliłeś masona z ateistą. Ja nie dzielę ludzi na wierzących, niewierzących, "masonów", lewaków itd. Dzielę na porządnych, uczciwych i odwrotnie.
  Wielu z tych co uważają się za "prawdziwych katolików" nie dorastało prof. do pięt. I jeszcze jedno: w tej sprawie nie chodziło o poświęcenie "wizerunku" prof. Chodziło o sztandar szkoły, o jej całą społeczność. Gwoli ścisłości: profesor nie był wojującym ateistą, w Aninie (za jego kierownictwa) była kaplica, odprawiały sie msze św. kapelani odwiedzali chorych, wisiały na salach krzyże, nie walczył z tym, nie zabraniał i sądzę, że osobiście spawa poświęcenia sztandaru, czy tez nie byłaby mu obojętna. Ale w kontekście udzielania sie biskupa w święceniu różnych błahych przedsięwzięć odmowa w tym temacie jest groteskowa.

 24. Siedlczanin - racjonalista do obserwatora dodano 10 lat temu

  Skoro tak bronisz zaciekle decyzję biskupa, a negujesz z zawziętością decyzję szkoły o wyborze patrona to jak wytłumaczysz fakt poświęcenia sztandaru przez arcybiskupa warmińskiego Edmunda Piszcza dla Szkoły Policealnej w Olsztynie, której patronem jest również prof. Zbigniew Religa? W mojej ocenie nasz biskup zbyt pochopnie podjął decyzję o odmowie. Powinien brać wzorce od hierarchów stojących wyżej niż on. Jestem pewien, że gdyby patron siedleckiego Medyka specjalizował się również w zakresie onkologii, wówczas nasz szanowny biskup nie patrzyłby czy prof. Religa jest wierzący, czy nie i bez wahania położyłby się na jego stole operacyjnym. Nie trudno odnieść wrażenie, iż odmowa poświęcenia sztandaru miała być swojego rodzaju karą za to, że wybrali ateistę na patrona. To wręcz bezczelne, znając zasługi profesora obwiniać winą członków szkoły za decyzję biskupa. Zastanów się chłopie o czym Ty w ogóle piszesz. Mit o nieomylności hierarchów kościelnych minął wraz z reformacją w XVI w. Najlepiej to żeby wszystkie szkoły w Polsce oraz ulice nosiły imię jakiegoś duchownego – najlepiej katolickiego – no nie?

 25. magda dodano 10 lat temu

  (nie)wierny: piątek, 25 Listopad 2011, 08:41 Trzeba wprowadzić nową świecką tradycję nie zapraszania wszystkowiedzących czarnych panów na uroczystości nie związane z kościołem.
  P.S. Kiernikowski podobno wezwał wszystkich katechetów uczących w szkołach i obarczył ich winą za wejście Palikota do Sejmu:D jeśli to prawda to chyba nie trzeba tego komentować
  (nie)wierny-to, co piszesz w P.S. jet prawdą, znajoma katechetka mi o tym opowiadała.

 26. obserwator dodano 10 lat temu

  Do bb i siedlczanina.

  Do kogo macie pretensję , że zmarły profesor chciał pozostać ateistą.
  Kogo i do czego chcecie zmusić .
  Czy nie rozumiecie że na pewne sprawy trzeba sobie zasłużyć i że nie wszędzie występuje rozdawnictwo.
  Przestańcie obrażać po przez własne widzi misie.
  A poza tym szanuję stanowisko ks.Biskupa.

 27. rycerz111 dodano 9 lat temu

  jak mało wam potrzeba żeby wypisać sie z kościoła a może ruszcię mózgiem
  komu na tym zależy i sieje zamęt słabym duszom kościół to nie biskup
  jest w nim mnóstwo wspaniałych duszpasterzy niestety pan kiernikowski nim nie jest

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?