SPIN

Urząd płaci dziesiątki tysięcy na PFRON. Czy to się zmieni?

Beata Głozak wtorek, 22 listopada 2011, 15:43 Siedlce, Wydarzenia

Ponad 110 tys. zł wpłacił do PFRON-u w ubiegłym roku siedlecki magistrat za to, że pracuje w nim za mało osób niepełnosprawnych. Czy to się zmieni? 26 listopada tego roku wejdzie w życie nowa ustawa o służbie cywilnej. Zgodnie z nią osoby niepełnosprawne będą miały zagwarantowane zatrudnienie w urzędzie jeśli znajdą się w 5 najlepszych kandydatów.

W minionym roku Urząd Miasta Siedlce tylko dlatego, że zatrudniał za mało osób niepełnosprawnych wpłacił na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ok. 112 tys. zł. W październiku tego roku z tego tytułu do PFRON powędrowało 4200 zł. Żeby uniknąć odprowadzania składek w siedleckim magistracie liczba pracowników niepełnosprawnych musiałaby wynieść minimum 6 proc. Jak powiedział nam Paweł Mazurkiewicz, rzecznik UM Siedlce w tej chwili na 258 zatrudnionych osób 13 ma orzeczenie o niepełnosprawności co daje 5 proc.

Żeby spełnić ustawową normę należałoby zachowując obecną liczbę pracowników zatrudnić jeszcze 3 pracowników niepełnosprawnych. Czy można zatem powiedzieć, że urzędom opłaca się nie zatrudniać niepełnosprawnych?

– Nie można tego traktować w kategoriach „opłacalności”. W magistracie obowiązuje pewna specyfika pracy jak obsługa interesantów a osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mają skrócony czas pracy, odpowiednie warunki i dłuższy urlop – twierdzi Mazurkiewicz.

W tym miejscu warto jednak dodać, że magistrat może wpływać na zmniejszenie składki na PFRON niekoniecznie poprzez zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Jak? Dokonując zakupów w zakładach pracy chronionej co też, jak powiedział nam rzecznik, robi np. Urząd Stanu Cywilnego.

– Nie analizujemy ile osób z orzeczeniem niepełnosprawności zgłaszało się do naszych konkursów. Ale nie może być ono traktowane jako coś co jest przeszkodą. Jeżeli jest ogłaszany nabór na wolne stanowisko w urzędzie miasta to przede wszystkim brane są pod uwagę kwalifikacje. Jeżeli należy przestrzegać dodatkowe przepisy czy normy to my je przestrzegamy i będziemy przestrzegać – tłumaczy nam Paweł Mazurkiewicz.

Nowe przepisy pojawią się już za kilka dni. 26 listopada br. wejdzie w życie nowa ustawa o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustawach. Zagwarantuje niepełnosprawnym zatrudnienie w urzędzie. Zgodnie z nią podczas przeprowadzania konkursu na wolne stanowisko urzędnicze komisja konkursowa ma wyłonić nie więcej niż 5 kandydatów. Jeżeli wśród nich znajdzie się osoba o stwierdzonej niepełnosprawności przysługiwać jej będzie pierwszeństwo w zatrudnieniu. Warunek jest jeden – musi chodzić o urząd, który nie spełnia wymaganych 6 proc. zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W przypadku wyższego stanowiska urzędniczego komisja ma wyłonić 2 osoby a jeżeli wśród nich będzie osoba niepełnosprawna to ona dostanie zatrudnienie.

bg

*** Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest mniejszy niż 6 proc. musi płacić składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?