SPIN

Mąka, cukier, plastelina. Zostań szlachetnym… Mikołajem

Aneta Borkowska czwartek, 24 listopada 2011, 22:48 Siedlce, Wydarzenia

Kasza, makaron, mąka, cukier, proszek do prania, szampon, pasta do zębów, mydło, plastelina i papier kolorowy. To nie lista zakupów na jutrzejszy dzień. To część prezentu pod choinkę o jakim marzy rodzina Beaty i Adama z Siedlec. Boże Narodzenie za miesiąc. Jak co roku rusza akcja „Szlachetna Paczka”.

– Takie rodziny żyją pośród nas, nie trzeba ich szukać 100 kilometrów od Siedlec. Być może mieszkają obok w sąsiednich drzwiach –  mówi Karina Janas, lider rejonu „Szlachetna Paczka” w Siedlcach. – To nie są rodziny patologiczne. Po prostu życie nie ułożyło się im tak jak nam. I takie rodziny zasługują na pomoc – dodaje.

W Siedlcach ruszyła właśnie najważniejsza część akcji „Szlachetna Paczka”. Akcji, dzięki której rodziny żyjące w biedzie dostają w Święta Bożego Narodzenia paczkę z rzeczami, o których na co dzień mogą tylko pomarzyć. Przez 1,5 miesiąca czterdziestu wolontariuszy ankietowało ponad 120 rodzin. 41 z nich zostało zakwalifikowanych do akcji i teraz czekają na swoich darczyńców.

Jedzenie na pierwszym miejscu

– Pomagamy rodzinom wielodzietnym, rodzinom w których są chore i niepełnosprawne dzieci. Pomagamy samotnym rodzicom, którzy nie mają oparcia w partnerze, bo albo zmarł albo nie bierze odpowiedzialności za swoje dzieci – mówi Karina Janas. – Warto zaznaczyć, że do systemu nie trafiają rodziny, w których dominuje alkohol czy inne używki, ani tam gdzie ludzie mają postawę roszczeniową, czyli „że im się należy”.

Pani Beata (42 l.) i pan Adam (46 l.) wychowują dwie energiczne córeczki Natalię (9 l.) i Karolinę (7 l.). Przyczyną trudnej sytuacji materialnej rodziny jest brak stałego zatrudnienia. Od kiedy dzieci rozpoczęły naukę rodzice czasami nie są w stanie zapewnić im nawet podstawowych przyborów szkolnych. (…). Kobieta jest zatrudniona dorywczo w charakterze pomocy sprzątaczki w szkole. Niestety dochód 300 zł miesięcznie jest tylko kroplą w morzu potrzeb. Pan Adam utrzymuje rodzinę z niewielkiej renty w wysokości 540 zł. Kompresyjne złamanie kręgosłupa oraz liczne operacje trzustki poważnie pogorszyły stan zdrowia Pana Adama, na tyle, że nie jest w stanie podjąć żadnej pracy fizycznej, a do innej nie ma odpowiedniego wykształcenia. Źródłami utrzymania rodziny są też zasiłki i dofinansowanie do mieszkania (razem 768 zł). Rodzice zakupili dziewczynkom komputer na raty – dając równą szansę potomstwu w rozwoju z rówieśnikami.

O czym marzą dzieci?

O czym marzą? Na pierwszym miejscu wymieniają: herbata, kakao, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, proszek do prania, płyny czyszczące, szampon, pasta do zębów, mydło, zeszyty, bloki, plastelina, papier kolorowy, klej oraz ubrania.

– Dzieci z takich rodzin marzą o kredkach, farbach, pościeli w samochody, płatkach śniadaniowych, bo dla nich jest to luksusowy produkt. Marzą o butach na zimę, o pierwszym samochodzie czy pierwszej lalce. Te dzieci mają około 9 lat – tłumaczy Karina. – To nie są wygórowane marzenia. Dla nas są to tak oczywiste rzeczy, że nigdy nie pomyślelibyśmy, że o zwykłych kredkach czy płatkach można w ogóle marzyć – dodaje.

Jak wybrać rodzinę…

Każda historia rodziny i każda potrzeba opisana jest na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl. Aby pomóc wystarczy „kliknąć” w województwo mazowieckie a potem w rejon Siedlce. Każdy darczyńca może przeczytać czego dane rodziny potrzebują i jeśli uzna, że jest w stanie zakupić wszystkie rzeczy po prostu ją wybiera. Trzeba zaznaczyć, że raz wybrana rodzina nie może być wybrana ponownie, więc darczyńca jest odpowiedzialny za to czego się podjął. Z każdym z nich skontaktuje się wolontariusz, który opiekuje się wybraną rodziną. Warto zaznaczyć, że paczkę może tworzyć grupa.

Finał akcji odbędzie się w dniach 10 i 11 grudnia i do tego czasu można wybierać rodzinę i przygotowywać dla niej szlachetną paczkę. W czasie finału paczki te przywieźć trzeba do magazynu, który znajduje się w Szkole Podstawowej nr 6 im. Władysława Broniewskiego przy ul. Sienkiewicza 49
– 9 grudnia w godz 16-18.
– 10 grudnia w godz. 10-19.
– 11 grudnia  w godz. 9-16.

ab / rysunki wykonane przez dzieci z rodzin obdarowanych paczką w ubiegłym roku

4 komentarze

 1. bb dodano 9 lat temu

  Z jednej strony rozumiem, że choroba, bezrobocie. Ale to są młodzi ludzie, może zamiast tej paczki pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Paczka jest raz w roku, a zyc trzeba przez 12 miesięcy. Odnosze tez wrazenie, że duzo rodzin korzystających z pomocy poddalo sie i nie próbuje zmienić swojej doli. Albo nie chce. Znam osobe, która na co dzień klepie biedę, korzysta z wszelkich możliwych pomocy, ale na propozycje zaopiekowania się starszą osobą za niezle nawet wynagrodzenie oburzyła się, bo ona nie będzie nikomu tyłka podcierała. Od tamtej pory sceptycznie podchodzę do takich akcji.

 2. . dodano 9 lat temu

  Ja też mam podobne zdanie. Nie popieram takich akcji…Przykro mi ale nie dlatego że naprawde ci ludzie nic nie robia bo tak sie przyzwyczaili. Tylko dzieci potrafia robić ! Rozumiem trudna sytuacje tylko w przypadku,gdy rodzic umiera lub jest naprawde chory nieodwracalnie.

 3. dziecko dodano 9 lat temu

  Dzieci są niczemu winne, że maja takich rodziców i rodziny. Bardziej bym się skupił na dzieciach i myśle, że idea szlachetnej paczki jest dla dzieci i patrzmy pod tym kontem. To są drobne dziecięce marzenia, które kształtują osobowość dziecka. Nie mówie tu o totalnym rozpieszczaniu, obdarowywanie daje radość obdarowywanym i obdarowującym.

 4. EKO dodano 9 lat temu

  Trzeba być w odpowiednim miejscu i usłyszeć co ma do powiedzenia organizator świątecznej paczki. Słowa płynęły jak rzeka , płynęły prosto z serca z miłości do ludzi potrzebujących. Żeby tak mówić, trzeba zauważyć ubustwo ludzi, których los skrzywdził. Podziwiam, popieram całym sercem, wlączm się czynnie w tą akcję.
  Siedlczaninie wyjdż ze swojej skorupy, potrzebujący jest obok CIEBIE, zobacz go i podaj mu rękę, zapewniam Cię, że to wraca ze zdwojoną siłą.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?