SPIN

Anna Religa będzie miała szczególny sentyment do „Medyka”

Beata Głozak piątek, 25 listopada 2011, 20:37 Siedlce, Wydarzenia

– Do tej szkoły będę miała podwójny sentyment – powiedziała Anna Religa o siedleckim „Medyku”, któremu dzisiaj nadano imię prof. Zbigniewa Religi. Uroczystość, która odbyła się CKiS zgromadziła kilkadziesiąt osób mniej lub bardziej związanych z placówką i samym patronem – światowej klasy kardiochirurgiem.

Nadanie imienia i sztandaru, 40 – lecie istnienia szkoły a także I Zjazd Absolwentów – uczniowie, absolwenci i władze siedleckiego „Medyka” miały dzisiaj wiele powodów do świętowania. Wśród zaproszonych na uroczystości gości nie mogło zabraknąć także żony zmarłego lekarza – siedlczanki Anny Religi.

Zofia Ciołczyk (dyrektorka Zespołu Medycznych Szkół Policealnych im. Zbigniewa Religi): Kobieta „poległa” przy profesorze

To ogromny honor nie tylko dla naszej szkoły, ale również dla miasta. Profesor Zbigniew Religa to niekwestionowana osobowość, słynna na całym świecie a wybrała go młodzież w demokratycznych wyborach. Spośród 11 kandydatów na patrona pan Religa wygrał z pielęgniarką Marią Tarnowską, która bardzo zasłużyła się dla Polski podczas pierwszej wojny światowej. Kobieta „poległa” przy profesorze. Kandydaturę i wybór został oczywiście poparty przez Zarząd Województwa Mazowieckiego a żeby tego dokonać musieliśmy mieć zgodę rodziny Religów. Pani Anna Religa jest rodowitą siedlczanką, absolwentką naszej „Królówki” i to był dodatkowy argument. Jako placówka jesteśmy stworzeni do kształcenia pielęgniarek i średniego personelu medycznego a kształcenie lekarzy pozostawiamy wyższym uczelniom. Pielęgniarki, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, opiekunki środowiskowe stoją ramię w ramię z wyższym personelem medycznym. To jeden zespół. Pan Religa nigdy nikogo nie wykluczał.

Anna Religa (żona Zbigniewa Religi): Szkoła z podwójnym sentymentem

To jest właściwie taki powrót do Siedlec, bo ja wyjechałam stąd bardzo dawno, może nie powiem kiedy… Jestem tutaj kilka razy w roku, ale teraz mam specjalną motywację żeby wracać częściej. Jestem bardzo zadowolona, że te związki z Siedlcami jeszcze się wzmocniły. A szkoła? Do niej będę miała niewątpliwie podwójny sentyment po pierwsze ze względu na nazwę a po drugie na miejsce, w którym się znajduje.

Wojciech Kudelski (prezydent Siedlec): Wybór patrona – super sprawa

Samo to, że jest tak dobra szkoła w naszym mieście jak „Medyk” jest powodem do dumy i dodatkowo jeszcze patron. Ten wybór to super sprawa. To także reklama dla miasta. Pan profesor Religa jest znany w całej Polsce, to był i jest przede wszystkim wspaniały lekarz a także polityk, człowiek – humanista, któremu nic co ludzkie nie było obojętne. Można się cieszyć tylko z tego, że jest patronem naszej szkoły poza tym ma też bliższe związki z naszym miastem. Wybrał sobie małżonkę z Siedlec. Nie da się ukryć, że pielęgniarki stoją jakby w cieniu lekarzy, ale trzeba podkreślać, że nie ma leczenia bez tak zwanego personelu białego.

no images were found

5 komentarzy

 1. koli dodano 9 lat temu

  ACH WRESZCIE ZDJĘCIA BEZ KLERU…….

 2. teka dodano 9 lat temu

  Może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego – opisany w poprzednim artykule – sztandar szkoły miał zostać poświęcony? Jakoś logicznego argumentu za "nie doczytałem" 😉

 3. No właśnie dodano 9 lat temu

  Jaki jest powód święcenia sztandarów i odprawiania mszy? Po co w wielu instytucjach mamy tylu darmozjadów (czytaj kapelanów)?

 4. Pan Pancerny dodano 9 lat temu

  Sztandar szkoły miał zostać poświęcony, bo taka jest tradycja: święcimy jajka, fundamenty, Biedronki, mieszkania itd., więc i sztandar miał zostać poświęcony, tyle, że prawdopodobnie jaśnie oświęcony pan Kiernikowski odczuwa niewytłumaczalną awersję do tej placówki oświatowej, bądź – co bardziej prawdopodobne – do Pana Profesora Religi (może dlatego, że Pan Religa – w przeciwieństwie do biskupa – osiągnął tytuł profesora z pożytecznej dziedziny).
  Moim zdaniem lepiej, że sztandar nie został poświęcony, dzięki temu "Medyk" będzie bardziej wiernie oddawał uniwersalne wartości jakie reprezentował swoją osobą Profesor Religa.

 5. obserwator dodano 9 lat temu

  Do zwolenników ateizmu.

  Żal mi was bo jesteście nie douczeni i na przegranej pozycji.
  Można mieć zwolenników i przeciwników w ostateczności i tak prawda zwycięży.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?