SPIN

Przyznano nagrody Benedyktowicza

Aneta Borkowska czwartek, 1 grudnia 2011, 16:07 Siedlce, Wydarzenia
Tegoroczni nagrodzeni Fot. Dariusz Dybciak

Tegoroczni nagrodzeni Fot. Dariusz Dybciak

Dzisiaj w Muzeum Regionalnym odbyło się uroczyste wręczenie nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. W tym roku otrzymali je: ks. bp Zbigniew Kiernikowski, Tadeusz Goc, Tadeusz Kowalski i Ryszard Kowalski. 

Nagrody przyznaje specjalna kapituła w dziedzinach: społeczno-patriotyczno-humanitarnej, szeroko pojętej sztuki, sztuki sakralnej i ludowej oraz literatury. Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza są jedynie tytułami honorowymi, niezwiązanymi z żadną gratyfikacją finansową.

Zbigniew Kiernikowski – odznaczony w dziedzinie społeczno-humanitarnej, kulturalnej i patriotycznej na rzecz regionu i jego mieszkańców oraz zaangażowanie w ratowaniu zabytkowych organów Joachima Wagnera. Nagrodę odebrał ks. Mateusz Czubak.

Tadeusz Goc – nagrodzony w dziedzinie społeczno-kulturalnej za kreowanie kultury studenckiej w Siedlcach.

Tadeusz Kowalski – w dziedzinie społeczno-humanitarnej za prawie czterdziestoletnie zaangażowanie i poświęcenie w pracy na rzecz dzieci.

Ryszard Kowalski – w dziedzinie naukowej i społeczno-kulturalnej za działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną, a zwłaszcza za organizację trzynastu edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.

źródło: UM Siedlce / Fot. Dariusz Dybciak

14 komentarzy

 1. czytelnik dodano 10 lat temu

  Wieczny laureat wszystkich konkursów Zbigniew Kiernikowski. Za co jeszcze dostanie nagrodę?- może za uśmiech, kolor butów albo kolekcję liści jesiennych. Brak słów.

 2. Siedlczanin - racjonalista do Redakcji SPIN-u dodano 10 lat temu

  Czy Szanowna Redakcja mogłaby uprzejmie zadać kapitule następujące pytania?
  1. Jakie konkretne zasługi biskupa znalazły jej uznanie tegoż gremia? Z informacji tej wynika, że uzasadnienie przyznania nagrody temu człowiekowi jest zbyt lakoniczne. Szczególnie interesuje mnie społeczno – humanitarna i patriotyczna sfera jego rzekomej działalności.
  2. Proszę o ustalenie kto zasiada w kapitule nagrody. Przymierzam się do napisania artykułu społecznościowego, którego tematem będzie sposób przyznawania siedleckich nagród.

  Chciałbym zaznaczyć, iż to już kolejna nagroda przyznana osobie, której zasługi budzą duże wątpliwości i nie mam tu na myśli głównie osoby duchowne. Do napisania artykułu społecznościowego ostatecznie przekonało mnie uzasadnienie ww. kapituły dla nagrody ks. bp Z. Kiernikowskiego. Nie jest tajemnicą, iż remont zabytkowych organów odbył się z pieniędzy publicznych, czyli z naszych podatków. Wszelka zatem wiarygodna informacja może okazać się przydatna.
  Pozdrawiam.

 3. laureat dodano 10 lat temu

  Widać wystarczy być biskupem w Siedlcach i wtedy wszystkie możliwe nagrody tego miasta będą przyznane biskupowi z urzędu. Taki biskup od razu gdy zostanie biskupem dostaje listę nagród jakie są tutaj przyznawanie i kwestia ułożenia kalendarza kiedy która. Tutaj pewne stanowiska i urzędy od razu są skazane na nagrody a bez znaczenia jest działalność nagradzanych ich osobowości itp.
  A tak na marginesie co to jest za nagroda ta Benedyktowicza i kto jest w kapitule? Nie interesowałem się nią i nie znam może ktoś powie więcej.

 4. do ,,czytelnika" dodano 10 lat temu

  daj nagrodę Dobijańskiemu.za dobijanie ludzi i pesymizm.

 5. stock dodano 10 lat temu

  Widać dużo wiecie o Siedlcach. Nagrody Benedyktowicza przyznawane są od 1987 roku. Uczepiliście się biskupa i podważacie wszystko w czambuł. Może trochę odwagi, zdejmijcie przyłbice, podpiszcie się pod swoimi sądami i opiniami i nie obrażajcie ludzi. Potępiając nagrodę krzywdzicie wielu wspaniałych ludzi, laureatów. Gdybyście choć trochę interesowali się tym co w Siedlcach się dzieje, to pewnie byście się dowiedzieli, że Pan Tadeusz Kowalski tak wiele uczynił dla siedleckich dzieci i nie dla żadnych zasług, ale z dobroci serca i zrozumienia drugiego człowieka. Pan Ryszard Kowalski stworzył w Siedlcach wspaniałą imprezę – Festiwal Nauki. Tadeusz Goc to chyba najbardziej napalony siedlecki animator kultury. Proponuję trochę pokory i szacunku dla ludzi, którzy nie tworzą małej i wrednej siedleckiej polityki.

 6. do "STOCK" dodano 10 lat temu

  A jak się zdejmuję przyłbice? Zademonstruj nam "nie odważnym" i podpisz się pierwszy. Zostaniesz BOHATEREM PORTALU SPIN . Chyba ,że Stock to twoje nazwisko ( "Stock" to między innymi także nazwa płynu z "rodzaju" C2H5OH.) . Sam obrażasz przedmówców panie STOCK

 7. Andrzej dodano 10 lat temu

  To, że nagroda jest przyznawana od 1987 roku i wielu wybitnych ludzi ją dostało to prawda. Ale kapituła tej nagrody jest tajna, nawet w googlu nic na ten temat nie można znaleźć. Może redakcja by się wysiliła i podała po dziennikarskim śledztwie.

 8. laureat dodano 10 lat temu

  Dajcie juz spokój, jaka ranga tej nagrody to i tacy laureaci oczywiście nie wszyscy. Niech sobie tam lokalnie rozdają co chcą tylko niech tak nie nagłasniają tego i nie robią z tego prawie Oskara.
  Potwierdzam, że remont zabytkowych organ był za pieniądze z urzędu marszałkowskiego czyli z naszych podatków.

 9. obserwator dodano 10 lat temu

  Proszę mi powiedzieć czy Pan Tadeusz Goc pracuje społecznie, czy też za swoją pracę ze studentami otrzymuje wynagrodzenie.

 10. laureat dodano 10 lat temu

  Jaka nagroda, jaka kapituła tacy laureaci oczywiście nie wszyscy. Niech sobie rozdają lokalnie co chcą tylko niech nie robią z tego siedleckiego Oscara i tak nagłaśniają.
  A co do remontu zabytkowych organ to na to pieniądze były z urzędu marszałkowskiego czyli z pieniędzy podatników a zabiegali o fundusze nasi lokalni politycy będący w sejmiku mazowieckim inni oczywiście też.

 11. bobo dodano 10 lat temu

  do "do 'czytelnika'": ja bym dorzucił Garbaczewskiego albo zaproponowałbym nagrode w duecie – > za to samo , za co ty wręczyłbyś nagrodę

 12. Siedlczanin - racjonalista dodano 10 lat temu

  Drogi Panie Stock

  Proszę nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Nikt w tym forum nie neguje, ani zasług Panów Goca i Kowalskich, ani też samej idei przyświecającej powstania tej nagrody. Nie może być zatem mowy o podważaniu zasług wszystkich obdarowanych osób. Tu chodzi konkretnie o jedną osobę, której działalność jest równie tajemnicza jak czarna dziura w kosmosie i dlatego istnieją wątpliwości, z którymi należy się dzielić. A wracając do tematu organów…

  Nie tylko Urząd Marszałkowski, ale i siedlecki magistrat dofinansował remont organów Wagnera. Z tego co pamiętam po lekturze uchwalonego budżetu miasta bodajże za 2009 rok była to kwota ok. 150 tys. zł.
  Aż się prosi o przypomnienie kampanii antyreferendalnej wymierzonej przeciwko inicjatorom przez władze Siedlec. We wszystkich lokalnych mediach wspominano, ile takie referendum kosztuje budżet miasta i podkreślano bezsensowność jego idei ilustracjami inwestycji, które magistrat mógłby dokonać za pieniądze przeznaczone na organizację referendum. Były to m.in. zdjęcia policyjnego wozu i sali operacyjnej, a w grę wchodziła podobna kwota. Mam nadzieję, że nasi włodarze przeczytają powyższe komentarze i wyciągną z tego odpowiednie wnioski. Łatwo jest wydawać publiczne pieniądze, gorzej, gdyby to chodziło o własne. Może zastanowią się nad tym głębiej kiedy dotrą do nich informacje o przychodach KK w Polsce, które ostatnio wyciekły do internetu. Są to sumy z rzędu kilkunastu miliardów zł. Ja rozumiem, że należy dbać o swój kapitał polityczny, ale można to robić trochę w mniejszej skali niż dotychczas. Tym, którzy nie wiedzą o czym piszę polecam Biuletyn Informacji Publicznej na stronie internetowej Siedlec, a dokładniej Sprawozdanie z budżetu miasta na dany rok kalendarzowy. Liczby mówią same za siebie!
  Pozdrawiam

 13. mieszkaniec dodano 10 lat temu

  do siedlcznina racjonalisty: "Mam nadzieję, że nasi włodarze przeczytają powyższe komentarze i wyciągną z tego odpowiednie wnioski". ja takiej nadziei nie mam, bo nasze władze mają gdzieś internetowe opinie mieszkańców, chyba że zanosi się na wniesienie skargi do prokuratury w "Obronie" nieskazitelnego imienia władzy siedleckiej.

 14. EWA dodano 8 lat temu

  Kto to jest , czy był Benedyktowicz ? Fajnie ,ze ludzie którzy coś robią dla społeczeństwa sa wyrózniani . Pan Koc , Pan Goc – zgadzam się coś robią w tym siedleckim grajdole . Ale skompromitowany Kiernikowski / .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?