SPIN

Podziel się polskością, rusza Akcja Paczka

Aneta Borkowska niedziela, 4 grudnia 2011, 13:16 Siedlce, Wydarzenia

W Siedlcach po raz piąty rusza Akcja Paczka. Harcerze ponownie udadzą się na Ukrainę do Dowbysza, by tam spotkać się z Polakami oraz wręczyć im paczki z żywnością i polską literaturą.

Ludność żyje tam bardzo biednie. W małych domkach nie ma nawet łazienki, dwa pokolenia rodzin żyją bardzo często na 20 metrach. Nie ma pracy, młodzi wyjeżdżają do Kijowa albo Moskwy aby tam zarabiać na budowie. W większości domów mieszkają samotne kobiety.
– Mimo tych trudności serca tych ludzi są bardzo otwarte i życzliwe. Za każdym razem gdy pojawialiśmy się u mieszkańców pojawiały się w ich oczach łzy i niedowierzanie, że ktoś o nich pamięta – mówi Piotr Szczepaniak, jeden z organizatorów. – Przekazana żywność jest bardzo ważna i potrzebna, ale tak samo ważny jest dla nich kontakt z nami – dodaje.

Akcja Paczka jest akcją charytatywną organizowaną przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. W jeden z przedświątecznych weekendów harcerze prowadzą zbiórkę żywności w marketach, szkołach i parafiach w całej Polsce. Podobnie będzie w tym roku w Siedlcach. W dniach 9-12 grudnia w siedleckich supermarketach oraz w okolicznych szkołach i parafiach odbędzie się zbiórka żywności. Następnie zebraną żywność harcerze spakują do kartonowych paczek aby tydzień później wyjechać na Ukrainę. Tam wręczą paczki miejscowej polskiej ludności.
– Potrzeb jest bardzo wiele, nie tylko materialnych, ale także duchowych i intelektualnych. Dlatego też apelujemy aby wspierając naszą akcje przekazywać na rzecz tamtejszych Polaków polskie książki – wyjaśnia Szczepaniak.

Najważniejsza jest żywność o długim terminie ważności jak: mąka, cukier, makaron, przyprawy, kasza, ryż, sosy, słodycze. W sprawie przekazania książek można kontaktować się pod nr tel. 607315101. Żywność oraz polskie pamiątki można także dostarczać do siedziby Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Brzeskiej 37 do czwartku 13 grudnia. 

opr. ab

4 komentarze

 1. bb dodano 10 lat temu

  to wszystko prawda. Tam sie zyje naprawdę biednie. W kontekscie tego co jest na Ukrainie mówienie o 'biedzie' w Polsce to kpina.

 2. Niekryty krytyk dodano 10 lat temu

  Dobra, powiedzmy, że chciałbym rodakom na Ukrainie pomóc… Jaką mogę mieć pewność, że wszystkie datki, które otrzyma Duszpasterstwo Akademickie przekaże biednym adresatom? Dzwoniłem pod podany numer i nikt nie odbiera… Pytam się, gdyż nie jest tajemnicą sposób udzielania pomocy przez Caritas w kontekście przekazywanych pieniędzy (muszą swoje odleżeć w banku, aby był z nich procent – przez co na pomoc biedni muszą poczekać), a żadna katolicka inicjatywa nie jest skłonna publicznie się rozliczać na wzór Jurka Owsiaka.

 3. foris19 dodano 10 lat temu

  Nie Duszpasterstwo Akademickie (tam jest tylko magazyn) tylko harcerze z Siedlec (ZHR), i nic nie przelerzy na koncie bo nikt nie zbiera pieniędzy tylko żywność, książki i ubrania. Wszystko co udaje się zebrać zostaje zapakowane w autokar i zawiezione na Ukraine. Harcerze sami zanoszą paczki bezpośrednio do domów Polaków na Ukrainie. Zero pośredników.
  Do "Niekryty krytyk" proszę o maila na foris19@wp.pl to prześle linki do galerii foto i filmów z 4 ostatnich Akcji Paczka, udziele również odpowiedzi na wszystkie pytania.

 4. Niekryty krytyk dodano 10 lat temu

  Ideę niesienia pomocy w takiej formie jak najbardziej popieram! Mówiąc o pieniądzach podałem jako przykład, co oczywiście nie musi się odnosić do Waszej inicjatywy. Proszę wybaczyć za mój poprzedni ton, ale niestety jestem sceptycznie nastawiony do kościelnych instytucji zajmujących się gromadzeniem różnych środków w celach charytatywnych z tej racji, że nie ma możliwości "prześwietlenia" do kogo trafia pomoc i czy przypadkiem nie za późno.
  W chwili obecnej nie ma mnie w Siedlcach. Jak zdążę wrócić przed końcem Waszej akcji to z przyjemnością kupię trochę więcej produktów dla naszych rodaków na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?