SPIN

Wyższe dodatki funkcyjne dla dyrektorów szkół

Beata Głozak sobota, 10 grudnia 2011, 01:18 Siedlce, Wydarzenia

W przyszłym roku dyrektorzy siedleckich szkół i placówek mogą spodziewać się podwyżki dodatków funkcyjnych. Projekt odpowiedniej uchwały został w tym tygodniu przyjęty przez radnych z komisji oświaty. Zgodnie z nią dodatki funkcyjne dla dyrektorów mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.

Najprawdopodobniej na najbliższej sesji miejskiej projekt wejdzie pod głosowanie całej rady.

Projekt określa tzw. widełki wysokości dodatku funkcyjnego i w porównaniu do obecnych kwot zakłada znaczne podwyżki. Dla dyrektora specjalnego ośrodka szkolno – wychowawczego obowiązująca teraz uchwała ustalała je na granicy 450 – 800 złotych a po zmianie mają wynieść 1000 – 2400 zł.

Naczelnik Wydziału Edukacji UM Siedlce Sławomir Kurpiewski zaznacza jednak, że dyrektorzy nie muszą osiągnąć kwot maksymalnych a uchwała daje jedynie możliwość regulowania wynagrodzeń w przyszłości. Jeżeli jednak projekt wejdzie w życie to dodatek funkcyjny nie będzie mniejszy niż najniższa stawka określona w widełkach. Poza tym naczelnik przypomina, że ostatnia podwyżka dodatku funkcyjnego miała miejsce w roku 2007 a obowiązki dyrektorów od tego czasu wzrosły.

Lech Poduch, przewodniczący komisji oświaty nie ukrywa, że podwyżka dodatku funkcyjnego ma kilka powodów.

– Na wysokość składają się lata pracy, warunki pracy a także, co wydaje mi się najważniejsze, osiągnięcia. Nie powinno być tak, że dyrektor, którego szkoła ma problem z rekrutacją, którą nie są zainteresowani kandydaci ma taki sam dodatek jak ten, którego szkoła jest oblegana.  To niesprawiedliwe. Dyrektorzy muszą się starać – twierdzi. – Poza tym głosy w sprawie podwyżek słyszeliśmy z ust dyrektorów już wcześniej. Doszło bowiem do sytuacji, że po podwyżkach dla nauczycieli mianowanych wynagrodzenie dyrektorów było niewiele wyższe – dodaje i przedstawia kolejny argument. – Na dyrektorów nałożono wiele nowych obowiązków i bycie dyrektorem powinno się opłacać, bo w przeciwnym razie nikt nie będzie chciał nim zostać. My projekt zaopiniowaliśmy pozytywnie, ale konkretne kwoty poszczególnym osobom będzie ustalał wydział edukacji a potem ostateczną decyzję podejmie prezydent.

Stanowisko Obowiązujące (2007)
Planowane (2012)
dyrektor przedszkola 300 – 500 700 – 1500
dyrektor szkoły, zespołu szkół, centrum kształcenia ustawicznego 500 – 1200 1000 – 2400
dyrektor centrum kształcenia praktycznego 400 – 900 1000 – 2200
dyrektor poradni psychologiczno – pedagogicznej 400 – 800 1000 – 2200
dyrektor specjalnego ośrodka szkolno – wychowawczego 450 – 800 1000 – 2400
dyrektor placówki doskonalenia nauczycieli 1000 – 2200

bg

6 komentarzy

 1. klient dodano 9 lat temu

  "Nie powinno być tak, że dyrektor, którego szkoła ma problem z rekrutacją, którą nie są zainteresowani kandydaci ma taki sam dodatek jak ten, którego szkoła jest oblegana" I dlatego nawet najnizszy dodatek bedzie wyzszy od obecnie mozliwego najwyzszego. Ot taka kara dla tych, ktorzy sie nie staraja 🙂 Zalosne tlumaczenie i traktowanie ludzi jak kretynow. A co do braku podwyzek – wiekszosc jesli nie wszyscy dyrektorzy tych placowek to nauczyciele dyplomowani ktorych pensja wzrosla w ciagu ostatnich 3 lat o jakies 2 tys.

 2. Pięknie dodano 9 lat temu

  Kryzys szaleje, miasto zadłużone do granic możliwości, a dodatki w górę. Przypominam żeby było jasne, że to tylko DODATKI, a nie pensje. Dodatki, nawet dwukrotnie wyższe od najniższej krajowej pensji, za którą wielu ludzi musi tyrać przez miesiąc. Ale dyrektorzy i ich zastępcy to w większości funkcjonarusze partyjni, więc władza musi zadbać o SWOICH.

 3. niezainteresowany dodano 9 lat temu

  To jest rozbój w biały dzień. Bywam od czasu do czasu w szkołach i widzę jak pracują dyrektorzy. Większość tzw. czarnej roboty wykonują nauczyciele. Jak ktoś wcześniej napisał, o funcyjnych członków partii trzeba dbać, bo czas szybko leci i niedługo znów wybory.

 4. siedlczanka dodano 9 lat temu

  Nie wiem, jaki problem mają moi przedmówcy. Nic nie robią, dużo zarabiają… Kto wam broni zostać dyrektorami placówek oświatowych? Ja nie jestem i nie chciałabym być. A jak mi się dobrze wydaje, to podczas ostatniego konkursu była szkoła, w której nie było kandydata na to stanowisko.
  A co do niezainteresowanego- skoro ten temat ciebie nie interesuje, to po co siejesz ferment?!

 5. ble ble ble dodano 9 lat temu

  W SOSZw to dyrektor ma jeszcze 30% dodatek więc niech nie narzeka

 6. zorientowana dodano 9 lat temu

  Z tego, co wiem, wszyscy nauczyciele w szkole specjalnej też mają dodatki (20-30%) …a nie tylko dyrektor…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?