SPIN

Z nowy rokiem … droższym krokiem. Podwyżki 2012

Aneta Borkowska piątek, 16 grudnia 2011, 20:16 Siedlce, Wydarzenia
Adam Jonczyk, prezes PWiK. Fot. AB

Adam Jonczyk, prezes PWiK. Fot. AB

Nie ma szans na to, żeby siedlczanie nie odczuli w portfelach nadchodzącego roku. Dwie miejskie spółki: Przedsiębiorstwo Energetyczne i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie pozostawiają wątpliwości – będą podwyżki. 

Wszystko wskazuje na to, że najszybciej wzrosną ceny w PWiK. Prezes Adam Jonczyk nową taryfę przedstawi radzie miasta już w styczniu przyszłego roku.

– Obciążenie czteroosobowej rodziny pobierającej na osobę 3 metry nie powinno wzrosnąć więcej niż 5,5 złotych na miesiąc. Nadal będzie to nas sytuowało poniżej średniej wojewódzkiej i krajowej – twierdzi. Zdaniem prezesa na cenę wody składają się: podatek od majątku, amortyzacja, koszt energii, koszt wynagrodzenia, opłata środowiskowa. W związku z nowymi inwestycjami majątek Przedsiębiorstwa wzrasta a co za tym idzie wzrasta od niego podatek.

Nieco później na niemiłą niespodziankę należy przygotować się ze strony PEC-u. Niemiłą podwójnie, bo i podwyżka cen może być dwukrotnie większa niż ta deklarowana przez prezesa spółki Krzysztofa Figata jeszcze we wrześniu.Wtedy była mowa o 4-5 proc.

– Pewne jest to, że nie podniesiemy cen od pierwszego stycznia a później. Może to być w okolicach 7-10 procent wzrostu cen ciepła – informuje Figat. Przekonuje również, że robi co może, aby podwyżki opóźnić w czasie, ale naciski „idą od góry”. – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek, w którym żąda podwyżki na poziomie 15%. Jesteśmy po rozmowach z dyrektorem Urzędu Regulacji Energetyki i w zasadzie od skali podwyżek jakie będą zatwierdzone PGNiG-owi będzie zależała nasza podwyżka, bo gaz też u nas jest w tej chwili głównym paliwem – wyjaśnia. Jak podkreśla spółka będzie starała się, aby siedlczanie jak najmniej odczuli skutki wzrostu surowców w swoich portfelach.

bg

7 komentarzy

 1. bb dodano 10 lat temu

  A co tu komentować?

 2. Foto amator dodano 10 lat temu

  Czy fotograf był trzeźwy? Czy zrobienie prostego zdjęcia jest takie trudne?

 3. obserwator dodano 10 lat temu

  Na tym polega sukces Prezydenta.
  Czas powrotu do studni kopanych – własnych.

 4. dziekujemy Donkowi i Pawlakowi za najdroższy gaz w Europie - Polaków stać dodano 10 lat temu

  odszkodowania dla żydów – Polaków stać
  zrzutka dla bogaczy unijnych – Polaków stać…
  kiedyś wywożono Polaków przymusowo na roboty, dzisiaj dobrowolnie wyjeżdżają, a to dopiero początek…

 5. Andrzej 26 lat dodano 10 lat temu

  Kiedy Polacy przejrzą na oczy czy rzeczywiście ockną się jak już nic na talerzu nie będą mieli? Węgiel jest najtańszym surowcem energetycznym, a my jesteśmy jego potentatem to nie zamknęli kopalnie bo się nie opłaca, a Czesi je kupili i im się opłaca u nas wydobywać węgiel o to ci zagadka? Ale nie lepiej było nas uzależnić od ruskiego gazu i bulić ile wlezie. Polaki biedaki….

 6. Polska to bogaty kraj. dodano 10 lat temu

  Polski emeryt dostający jałmużnę (czyt. emeryturę) średnio ok. 1 tys. zł. pomoże grekowi, który dostanie ok. 4 tys zł. emerytury. Biedny polak będzie pracował kilka lat dłużej,bo chce wspierać bogatego Włocha.

 7. M-J dodano 10 lat temu

  Skąd pan prezes wytrzasnął takie dane o przecietnym zużyciu wody na osobę w Siedlcach? W mojej rodzinie, i jak zauważyłem, również u sąsiadów, zużywa sie zwykle 4 -4,5 m3/osobę na miesiąc (łącznie ciepłej i zimnej). Przy mniejszej ilości człowiek będzie niedomyty i zwyczajnie śmierdział. Pewnie jakby przyjął prawdziwe statystyki to podwyżka nie wyglądałaby już tak "różowo" :/ A w ogóle, skąd taka skala podwyżki jeżeli inflacja za ubiegły rok wynosiła nieco ponad 4%?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?