SPIN

MOK bez ważnych imprez w przyszłym roku?

Aneta Borkowska wtorek, 20 grudnia 2011, 20:25 Siedlce, Wydarzenia
Hip Hop DAY 2011 Fot.AB

Hip Hop DAY 2011 Fot.AB

Wszystko wskazuje na to, że w siedleckiej kulturze zapowiada się niemała posucha. Dwa główne ośrodki kultury: MOK oraz CKiS już teraz są pewne, że za pieniądze jakie dostaną z miejskiej kasy na swoją działalność w 2012 roku nie będą w stanie zorganizować tylu imprez i na takim poziomie jak miało to miejsce do tej pory. Szczegółowego repertuaru jeszcze nie ma, ale jak powiedział nam Mariusz Woszczyński, dyrektor MOK bez ostrych cięć się nie obędzie.

–  Nasze plany musieliśmy dostosować do budżetu jaki otrzymaliśmy. Nie będę ukrywał, że musieliśmy dokonać bardzo rygorystycznych cięć. Niektóre imprezy mają zmniejszone budżety na swoją działalność a niektóre w ogóle wypadły z kalendarza – tłumaczy dyrektor. – Okrojone są również wydatki na wszystkie zespoły artystyczne i sekcje, które u nas działają – dodaje.

Zgodnie z obecną wersją budżetu MOK dostanie z kasy miejskiej ok. 2 mln 900 tys zł. Po odliczeniu kosztów stałych jak: utrzymanie 4 budynków oraz wynagrodzeń dla pracowników, które będą wynosiły około 2 milionów 200 tysięcy na organizację imprez zostanie ok. 700 tysięcy. Do tego należy doliczyć dochody własne MOK (wpływy z biletów, wynajmu sal, nagłośnienia, oświetlenia sal). Niestety, jak zapowiada dyrektor to nie wystarczy, aby dać siedlczanom kulturę i rozrywkę na dotychczasowym poziomie.

Na jakie więc imprezy mieszkańcy mogą liczyć? Niezagrożone w tym momencie są na pewno dwie, czyli Zaduszki Jazzowe i Festiwal Teatrów Ulicznych, bo jak zapewnia dyrektor na to pieniądze są zabezpieczone. Niestety w repertuarze nie znalazło się już miejsca na Noc Kabaretową, Hip-Hop Day czy Rock Fest.

– Na pewno nie będziemy bierni. Będziemy jeszcze próbowali jakoś ratować się dodatkowymi działaniami artystycznymi, pozyskiwaniem sponsorów czy pisaniem wniosków do różnych instytucji gdzie jeszcze można pozyskać na te imprezy finanse – mówi dyrektor.

Nie wszystko musi malować się w tak ciemnych barwach. Władze samorządowe mają mimo wszystko nadzieję, że w ciągu pierwszych 6 miesięcy przyszłego roku pojawią się dodatkowe pieniądze także na działalność ośrodków kultury.

ab

4 komentarze

 1. odkrywca??? dodano 9 lat temu

  Woszczyński odkrył Amerykę. Twierdzi, że plany jednoski musi dostosować do budżetu. To stwierdzenie go KOMPROMIUTUJE. Czy on mysli iz MOK będzie klepał impreziki a siedleccy podatnicy beda na to łożyć w coraz wiekszym zakresie i to w tak trudnych czasach. Wczesnij "płakał" Orzełowski. Ale udali się Dyrektorzy Prezydentowi Kudelskiemu. A sprawa jest prosta. NATYCHMIAST połaczyć MOK i CKiS i to już na poczatek da efet ekonomiczny. Dalej, postawić na czele nowej jednostki profesjonalny Zarząd wyłoniony w transparentny sposób, dający możliwość ubiegania się o stanowisko zawodowcom. A pamiętamy że angażując Orzełowskiego uniemożliwino innym ubieganie się o to stanowisko.

 2. Nie będzie już dodano 9 lat temu

  miejsca na Hip-Hip, Rock Fest czy Noc Kabaretową , ale spokojnie na pastorałki , kolędy i inne religijne dzieła (o LUZ-ie nie wspomnę!) 70 tysięcy wystarczy . 2 mln na utrzymanie rozdymanego zaplecza to skandal. Sala Podlasie to bubel budowalny z fotelami zasłaniającymi widoczność i malutką estradą. Nadaje się tylko na wiece "polityczno-religijne" co jest zawsze nierozerwalną całością w Siedlcach. Połączenie MOK i CKiS nic nie zmieni chyba ,że nazwę na KOK i wtedy napewno znajdzię się "profesjonalny Zarząd" w sutannach.

 3. Masakra jakaś!!! dodano 9 lat temu

  Coraz bardziej mnie mierzi ta zgraja darmozjadów wyciągających tylko łapę po kasę podatników. Najwyższy czas nauczyć się zarabiać!!!

 4. kk dodano 9 lat temu

  Gmina Siedlce was wspomoże, przecież dyr.GOK w Chodowie ma też utrzymanie i w MOK i w CKiSz, przetrwacie spokojnie …

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?