SPIN

Lajla czy Lena, czyli oryginalne i popularne imiona 2011 w Siedlcach

Beata Głozak wtorek, 10 stycznia 2012, 18:11 Siedlce, Wydarzenia
Jakub, Kacper czy Szymon? Fot. AB

Jakub, Kacper czy Szymon? Fot. AB

Jeżeli chcesz, aby Twoja córka lub Twój syn już na starcie byli oryginalni najlepiej zacząć od oryginalnego imienia. To nie będzie trudne, ponieważ w nadawaniu imion od kilku lat mamy swoje „pewniaki” i wszystko wskazuje na to, że nie chcemy z nich rezygnować. Na świat przyszło zatem najwięcej Julii i Jakubów.

Najczęściej nadawanym imieniem kobiecym od kilku lat jest w Polsce Julia. W przypadku chłopców bezapelacyjnie Jakub. Ten sam trend obserwujemy również w naszym regionie. W minionym roku na terenie działania Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach na 997 wszystkich noworodków płci żeńskiej w 70 przypadkach rodzice wybrali imię Julia.

O 13 LEN WIĘCEJ

W porównaniu do roku 2010 to o 19 Julii mniej. Kolejne miejsca w rankingu najczęściej nadawanych imion kobiecych zajęły: Lena (63), Maja (57), Aleksandra (44). W porównaniu z rokiem wcześniejszym częściej pojawiało się jedynie imię Lena (50 w 2010) straciły Maja (65 w 2010) i Aleksandra (57 w 2010). Przy tej okazji warto jednak zaznaczyć, że różnice te nie muszą wynikać jedynie z tego, że wymienione imiona przestają być popularne. Ważniejszym czynnikiem jest sam spadek ilości urodzeń, bo w roku 2010 na świat przyszło 1099 dziewczyn. Inne są też imiona oryginalne. W minionym roku były to w USC w Siedlcach Lajla i Karina. Wcześniej Adelina i Noemi.

Joanna mimo że o swojej ciąży dowiedziała się niedawno już wie spośród jakich imion będzie wybierała.
– Maurycy, Mikołaj, Melania i Manuela. To nie podlega dyskusji. Pozostaje mi przekonać tylko męża – mówi krótko i stwierdza, że o Julii nie pomyślała ani przez chwilę.

O 13 KACPRÓW MNIEJ

Mniejszy problem z wyborem imienia dla swojego syna ma Gośka. W rodzinie jej męża tradycją jest, że pierwszy mężczyzna w pokoleniu ma na imię Ignacy. – Krzysiek jak wskazuje jego imię nie był pierwszy, ale nasz syn już będzie, więc wybraliśmy – śmieje się. – Jakby prapradziadek był Szczepanem? To nie wiem. Nie chcę nikogo obrazić, ale mam wrażenie, że Szczepan musi być stary od urodzenia. Ignacy jeszcze jakoś ujdzie. Musiałabym negocjować.

O Szczepana nie pytam przypadkiem, bo w 2011 roku razem z Sylwestrem było to najrzadziej nadawane imię męskie na terenie działania USC w Siedlcach. W przeciwieństwie do Jakuba nadawanego 82 razy, czyli o  5 więcej niż rok wcześniej. 50 razy chłopcom nadano imię Szymon (53 w 2010) a 47 razy Kacper (50 w 2010). Bartoszów urodziło się 43 (50 w 2010). Najoryginalniejsze imiona męskie to Nataniel, Bruno, Brajan. Wcześniej byli nimi Iwo, Ziemowit, Ruben i Sambor. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do roku 2010 w minionym zarejestrowano więcej aktów urodzeń chłopców. Skok z 1122 do 1148.

**** Z danych USC w Siedlcach wynika, że w roku 2011 sporządzono 2145 aktów urodzeń (w tym 1148 chłopców i 997 dziewczynek). W stosunku do roku wcześniejszego, czyli 2010 gdy tych było 2221 jest to spadek o 3,42%.
W ubiegłym roku zarejestrowano 1275 zgonów (Siedlce – 1162, gmina Siedlce – 60, gmina Suchożebry – 21, gmina Paprotnia – 14, gmina Domanice – 18). W porównaniu do roku 2010 gdzie było ich 1297 zanotowano spadek zgonów o 1,7%.

bg

6 komentarzy

 1. kor dodano 9 lat temu

  Czy autor artykułu mógłby zamieścić pełne listy imion żeńskich i męskich nadanych w USC Siedlce w 2011r. ???
  Artykuł ciekawy, ale tej informacji brakuje.

 2. marek dodano 9 lat temu

  Popieram

 3. M-MMa dodano 9 lat temu

  Biedne te dzieci które mają tak szurniętych rodziców że wymyślają im takie imiona. Współczuję córce Joanny za te imiona co jej przypadły w udziale. I tak się czasem zastanawiam czy Ci rodzice to już zapomnieli jak wredne potrafią być inne dzieci i jak bardzo mogą dokuczać innym dzieciom w szkole tylko z tego powodu że te są inne – a imię typu Lajla na pewno piękne nie jest. Takich rodziców to wysłałabym do lekarza na terapię najpierw. Co niektórzy za dużo rożnych seriali się chyba naoglądali albo naczytali z brukowców o naszych rodzimych pseudo gwiazdach co tak szaleją z imionami dla dzieci i biorą z tego przykład. No cóż współczuję dzieciom, że potem przez całe życie będą się męczyć z takim imieniem.

 4. luke dodano 9 lat temu

  Wytłumaczcie mi, bo nie rozumiem. Jak można chłopca nazwać BRAJAN???!!!

 5. -kręcony- dodano 9 lat temu

  a ja nie rozumiem, jak komuś może przeszkadzać imię jakiegoś obcego dziecka. jeśli ktoś wymyślił swojemu dziecku imię, to miał jakieś ku temu powody. najczęściej – najzwyczajniej na świecie – takie imię się rodzicowi podoba. nie sądzę by specjalnie chciał dziecku zrobić przykrość. przykrość sprawić mogą inni ludzie, którzy próbują przekonywać, że dane imię jest brzydkie. co to kogo obchodzi?!
  a że inne dzieci będą się śmiać? no właśnie od tego są (inteligentni) rodzice, by wytłumaczyć swoim pociechom, że nie należy się wyśmiewać z innych. bardzo dużo dzieci wynoszą z domu. idąc np. do przedszkola spotykają się po raz pierwszy z wieloma imionami. i najczęściej przyjmują to najzwyczajniej na świecie – ten chłopiec nazywa się brajan, a tamten michał. i tyle. wytłumaczcie mi – na jakiej podstawie sądzicie, że trzylatka bardziej śmieszy "brajan" niż "michał"?

 6. Lajla dodano 7 lat temu

  Lajla to świetne imię, brzmi cudnie i jest oryginalne. Z resztą nie jest jakieś z kosmosu, tylko.. z zagranicy 😉

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?