SPIN

Odblaski chętniej noszą dzieci

Aneta Borkowska wtorek, 24 stycznia 2012, 15:58 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj w Wiosce Dziecięcej SOS w Siedlcach odbyły się zajęcia z zakresu bezpieczeństwa na drodze, a zwłaszcza powrotu do domu po zmroku. Akcję przygotowali siedleccy policjanci z „drogówki” oraz pracownicy WORD.

Na początku wyświetlony został film o prawidłowym poruszaniu się po ulicy, bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię oraz zabawach blisko drogi. Potem rozegrane zostały konkursy. Dla starszych dzieci był to mini test, a dla młodszych zgadywanki. Najlepsi w swoich kategoriach otrzymali zestawy rowerzysty (kask, odblaski, kamizelkę, książkę „Kodeks młodego rowerzysty, smycz odblaskowa oraz oświetlenie do roweru). Pozostali otrzymali upominki w postaci gier edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wszyscy uczestnicy dzisiejszych zajęć dostali także odblaski na rękę.

Na koniec można było sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się jednośladem po mieście na  policyjnym symulatorze.

Jarosław Świerczewski, dyrektor Wioski Dziecięcej SOS w Siedlcach
Trwają ferie zimowe i staramy się organizować czas wolny tutaj na terenie naszej wioski i uatrakcyjniać pobyt w niej naszych dzieci. Staramy się, aby to nie były tylko zajęcia dotyczące rozrywki i przyjemności, ale również spraw edukacyjnych. Dzisiaj chodziło o bezpieczeństwo dzieci, głównie o bezpieczne poruszanie się po drodze. To jest bardzo ważne, zwłaszcza w tym czasie kiedy o godzinie 17 jest już ciemno.  Nie jest to pierwsza akcja tego typu u nas, ale takie rzeczy trzeba przypominać. Chętniej odblaski noszą dzieci młodsze, one oprócz nauki dobrze się podczas takich akcji bawią. My staramy się cały czas przypominać aby te odblaski nosiły też i starsze. Do tej pory w ciągu 13 lat funkcjonowania wioski mieliśmy tylko jeden taki przypadek, kiedy nasze dziecko uległo wypadkowi na drodze także uważam, że to jest sukces.

Jerzy Chmieliński WORD Siedlce
Dzisiaj dzieci młodsze wypadły lepiej w konkursach. Ale tak to jest, że ci młodsi bardziej się przejmują taką edukacją, przeżywają bardziej spotkania z policjantem, a starsze już troszkę zapominają. Dlatego organizujemy razem z policją takie spotkania, czy to tutaj czy w szkołach edukacyjne by przypominać o zasadach poruszania się po drodze.
W ostatnich latach takich spotkań jest więcej, bo rozwój motoryzacji na nas to wymusza. Pojazdów jest coraz więcej na drodze i zachowanie się pieszego czy kierowcy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Zaczynać taką edukację trzeba od przedszkola, ale trzeba przypominać też tym starszym. Zawsze oprócz upominków rozdajemy opaski na rękę, ale z noszeniem ich bywa już niestety różnie. Młodsi noszą, starsi często mówią, że to jest obciachowe. Rozdaliśmy w ubiegłym roku także kilka tysięcy kamizelek, ale ich na ulicy właściwie nie widać, pojedyncze osoby je noszą, a powinno być żółto na ulicach.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?