SPIN

Będzie podwyżka cen biletów MPK, ale kto o tym zdecyduje?

Beata Głozak poniedziałek, 30 stycznia 2012, 13:11 Siedlce, Wydarzenia
Sławomir Marchel: To będzie urealnienie cen. Fot. AB

Sławomir Marchel: To będzie urealnienie cen. Fot. AB

Najprawdopodobniej podczas lutowej sesji zostanie podjęta decyzja o podwyżce cen biletów MPK i wprowadzeniu nowego biletu kupowanego u kierowcy. Taką informację przekazał podczas konferencji prasowej sekretarz miasta. Dlaczego w lutym? Z wypowiedzi wynika, że władze miasta chcą, aby decyzję o podwyżkach podjęli radni a nie prezydent. „Prezydent niechętnie widziałby taką swoją rolę”  – stwierdził Sławomir Marchel.

Podczas dzisiejszej konferencji zapytałyśmy prezydenta dlaczego nie podpisał jeszcze prośby dyrektora MPK o wprowadzeniu nowego biletu kupowanego u kierowcy. Jak się okazało zwłoka to kwestia odpowiednich przepisów prawnych. Jak twierdzi Marchel w ustalaniu cen biletów a także wprowadzeniu biletów specjalnych  możliwe są dwie drogi. Pierwsza wynikająca z ustawy o transporcie zbiorowym pozwala zrobić to prezydentowi a druga wynikająca z dotychczasowych przepisów radzie miasta. I tu pojawia się powód zwłoki…

– Mieliśmy ustaloną pewną ścieżkę, która szła w kierunku zarządzenia prezydenta, ale były pewne wątpliwości czy jest to droga prawidłowa – powiedział. – Między innymi na moją próbę podjęliśmy wstrzymanie tego zarządzenia. Sprawa nie jest popularna żeby prezydent podejmował takie decyzje a nasze prawo jest niejednoznaczne. To sprawa delikatna i ważna czy to kompetencje rady czy prezydenta a ponieważ ustalanie cen wiąże się z reguły z podwyższaniem cen pan prezydent niechętnie widziałby taką swoją rolę – przyznał wprost Marchel.

Dodał, że na razie wszystko oparte jest na opiniach i władze miasta są po uzgodnieniach z prawnikami. – Na dzisiaj odpowiem, że na 99 procent jest to kompetencja rady miasta. Ale musimy to dokładnie przeanalizować – wyjaśnił. Zapytany przez SPIN czy to znaczy, że prezydent spycha podejmowanie drażliwych decyzji na radę sekretarz zaprotestował. – O czymś takim nie ma mowy, bo już wielokrotnie podejmowaliśmy trudne decyzje. Ustalenie biletu specjalnego nie jest żadnym problemem. Musi być określone czyje to jest gestia, ale obojętnie jaką  drogą – bilet specjalny będzie. Tak samo jak musi być urealnienie cen biletów. Przecież sami tankujemy swoje samochody i wiemy ile zdrożała benzyna – powiedział.

Urealnienie, czyli podwyżka. – Takie słownictwo jak Pani tu użyła też jest zgodne z prawdą, ale ja wolałbym nazywać to urealnieniem cen. Teraz MPK siedzi cicho, bo ma komfort, że miasto w razie potrzeby mu dołoży,  ale takiej sytuacji nie można ciągnąć w nieskończoność – zakończył sekretarz.

bg

20 komentarzy

 1. jak to mozliwe ? dodano 9 lat temu

  W Warszawie bilet miesieczny na metro,tramwaje,autobusy – kosztuje 90 zł (normalny)

  W Siedlcach 86 zł !!! Tylko 4 zł taniej, a ile jest linii w Warszawie, jakie sa odlegosci do pokonania, itd

  Bilety jednorazowe, tez drogie, a zapowiadaja podwyzke !!!

 2. mieszkanka dodano 9 lat temu

  Zgłupieli czy co?Ceny jak w Warszawie a zarobki siedleckie i jeszcze pan prezydent boi się powiedzieć o podwyżce ,przecież Rada Miasta zagłosuje jak on każe , mamy tą durną koalicję ICH STAĆ -NAS MIESZKAŃCÓW NIESTETY NIE.
  Może niech sobie pensje i diety obniżą ,to miasto trochę zaoszczędzi.A murawa na stadionie grzeje czy nie???

 3. mr dodano 9 lat temu

  W Warszawie jest o wieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeleee więcej pasażerów, a przychody z biletów pokrywają ok. 30% kosztów komunikacji miejskiej. Siedlce nie mają tyle kasy na autobusy, więc dopłacają mniej, a przy tym muszą obciążać pasażerów. Ceny spadać nie będą.

 4. Marchel... dodano 9 lat temu

  Marcheel opwiada GŁUPOTY. Cała jego wypowiedź to oczywista nieprawda. Z

 5. mieszkanka dodano 9 lat temu

  Może dlatego jest wiecej pasażerów bo ceny są niższe lub porównywalne.Gdyby w Siedlcach miesięczny kosztował sporo mniej to i pasażerów byłoby znacznie wiecej a tak jest jak jest Błędne koło.T o stary dylemat handlujących -sprzedać drogo i mało czy tanio i dużo.Rachunek zysków wyszedł by ten sam a przy okazji byłoby wiecej miejsc do parkowania w mieście i mniej spalin,a to korzyści bardzo cenne.T o właśnie przy wysokich cenach biletów ludzie wybierają inne środki transportu lub piechotkę ,a MPK I UM traci.Czy to naprawdę takie trudne.

 6. ?????? dodano 9 lat temu

  Jeżeli Miasto nie wie, a na to wygląda, czyją kompetencją jest stanowienie cen biletów i ulg w komunikacji – to do WYMIANY NATYCHMIASTOWEJ są przynajmniej 3 osoby – Mrówczyński, Raczko i Marchel.

 7. kierowca dodano 9 lat temu

  podwyżka na realne płace Prezesów MPK…

 8. Co złego to nie Prezydent. dodano 9 lat temu

  Prezydent ma być tylko od przecinania wstęg i ogłoszenia swoich fantazyjnych wizji. Wszystkie niepopularne decyzje, mimo że ja jego aprobatą, podejmowane są przez inne organy. Cóż za marketing. Najlepsze jest to, że jest żywcem kopiowany od tak znienawidzonego w PISie Donalda Tuska.

 9. Ner dodano 9 lat temu

  Płatne parkingi więc większa liczba ludzi przesiądzie się na MPK więc jest okazja do nabicia kabzy .

 10. siedlczanin dodano 9 lat temu

  nie wiem dlaczego az taki bój idzie o tą naszą " tak naszą komunikację miejską" skoro to jest komunikacja wiejska, a tam bilet kupowany u kierowcy nie bedzie droższy jak sie domyslam,poniewaz te dopłaty 20gr obowiazywały tylko w mieście.Natomiast linie autobusowe to po za Nr3 i4 oraz 18 kurowanie jest nie wiem dla kogo, a co z linią miejską w ciągu ul Sokolowskiej i ul. Brzeskiej,przeciez tam autobusy kursuja co 1 godz lub jeszcze rzadziej ,a ruch samochodów osobowych jest tam duzy z uwagi na brak dogodnych połączeń autobusowych i co na to MPK, oczywiscie jak napisał wczesniej jeden z komentatorów ,lepiej mniej kursów,ale za wyzsza cenę i jest cacy -paliwa mniej,tabor przebieg ma mniejszy ,a ruch na ulicach i korki ,tak to skutki cywilizacji i wytlumaczenie jest.Może równiez mi ktos odpowie dlaczego kioski nie chca prowadzic sprzedarzy biletów MPK,przeciez dzisiaj kupic bilet w kiosku to prawie jak trafic 5 w lotto, czyli tak brak biletów w kioskach ,i bilet droższy u kierowcy równa sie wyzsze dochody dla MPK -rozumowanie wspaniałe tylko kto na tym zyska,a kto straci -odpowiedz jest jedna, zycze szczęścia i dalej tak pracujcie , bo my jak polacy umiemy tylko podnosic ceny ,a gdzie jest racjonalne myslnie to juz nie dla nas ,niech inni mysla.

 11. pasażer dodano 9 lat temu

  Siedlczaninie pisz za siebie. Korzystam z różnych linii i jestem w sumie zadowolony. Ja jeżdżę z kartą, ale mam znajomych którzy spokojnie kupują bilety w kioskach. Z tą piątką w lotto to totalna lipa.

 12. bzdury... dodano 9 lat temu

  Siedlczaninie nie pisz BZDUR. Po pierwsze – nikt nie zamierza podnosic ceny biletów. Bilety papierowe i elektroniczne są powszechnie dostepne. Ale ….baletnicy przeszkadza i ……..Typowy malkontent.

 13. siedlczanin dodano 9 lat temu

  widzę,że jak w słusznej sprawie zabierze się głos to zaraz sa bzdury -zobaczymy pożyjemy , tylko może mi te osoby odpowiedzą dlaczego pasażerowie korzystający z przejazdów na terenie miasta maja płacić haracz w postaci zwiększenia opłaty za bilet w wysokości 50 gr i czy to są bzdury ????????, dlaczego nie mogę jechać do szkoły przy ul Sokolowskiej autobusem który by pasował na rozpoczęcie się zajęć w liceum i powrócić z tej szkoły tylko oczekiwać na linię Nr 10 i 17 lub zafundować sobie spacer- czy to są bzdury??????Nim człowiecze puchu marny zaczniesz coś pisać to pomyśl ,że ktoś może i w twoim imieniu pisze w tej rubryce,a pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł, a nie krytykowaniu kogoś.skończyłem pisanie na ten temat, bo ja za bilet nie płacę i dla mnie to on może kosztować i 100 zł , więc życzę powodzenia w krytykowaniu.

 14. ????? dodano 9 lat temu

  Siedlczanin taj jak Marchel opowiada dyrdymały. Gdzieś dzwonią- tylko gdzie?. Nikt w Siedlcach nie planuje podwyżek cen biletów. Ot co.

 15. tu też dodano 9 lat temu

  Tu tez jak w TS działa cenzura????????????????????????????

 16. ania dodano 9 lat temu

  Siedlczaninie popieram Cię w 100 a nawet w 200 % !!!!!!!!!!

 17. andrzej dodano 9 lat temu

  i chcą, aby ludzie zostawiali samochody i jeździli autobusami, aby odkorkować miasto. Nie liczą się, że podwyżką cen biletów odgonią jeszcze większą grupę luszi.

 18. Mirolo dodano 9 lat temu

  Najprościej podwyższać bilety ale nikt nie pomyśli o zmianie rozkładu. Np 3 w niedzielę odjeżdża z ul. AK 30 minut po każdej godzi a pociąg z Warszawy przyjeżdża 31. Ten rozkład jest dla TAXI a nie dla pasażerów MPK. Co godzinę MPK traci minimum 10 pasażerów. Gdzie tu myślenie?????. Pewnie znajdzie się wiele innych absurdów w rozkładzie jazdy.
  Pisałem już we tej sprawie do dyr MPK nie zaszczycił mnie odpowiedzią za wysokie progi dla biednego podróżnego

 19. miniStrant dodano 9 lat temu

  Może społeczeństwo urządzi protest pod Urzendem Miasta. Fabryki zamkneli ludzie jeżdżą za chlebem, a zostali emeryci to Oni będą najwięcej płacili. Wstyd dla Rady Miasta zarabiać na najbiednieszych.

 20. NIE MA dodano 9 lat temu

  Nie ma i nie bedzie żadnych podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej. TO TYLKO BREDNIEEEEE MARCHELA.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?