SPIN

Będzie podwyżka cen biletów MPK, ale kto o tym zdecyduje?

Beata Głozak poniedziałek, 30 stycznia 2012, 13:11 Siedlce, Wydarzenia
Sławomir Marchel: To będzie urealnienie cen. Fot. AB

Sławomir Marchel: To będzie urealnienie cen. Fot. AB

Najprawdopodobniej podczas lutowej sesji zostanie podjęta decyzja o podwyżce cen biletów MPK i wprowadzeniu nowego biletu kupowanego u kierowcy. Taką informację przekazał podczas konferencji prasowej sekretarz miasta. Dlaczego w lutym? Z wypowiedzi wynika, że władze miasta chcą, aby decyzję o podwyżkach podjęli radni a nie prezydent. „Prezydent niechętnie widziałby taką swoją rolę”  – stwierdził Sławomir Marchel.

Podczas dzisiejszej konferencji zapytałyśmy prezydenta dlaczego nie podpisał jeszcze prośby dyrektora MPK o wprowadzeniu nowego biletu kupowanego u kierowcy. Jak się okazało zwłoka to kwestia odpowiednich przepisów prawnych. Jak twierdzi Marchel w ustalaniu cen biletów a także wprowadzeniu biletów specjalnych  możliwe są dwie drogi. Pierwsza wynikająca z ustawy o transporcie zbiorowym pozwala zrobić to prezydentowi a druga wynikająca z dotychczasowych przepisów radzie miasta. I tu pojawia się powód zwłoki…

– Mieliśmy ustaloną pewną ścieżkę, która szła w kierunku zarządzenia prezydenta, ale były pewne wątpliwości czy jest to droga prawidłowa – powiedział. – Między innymi na moją próbę podjęliśmy wstrzymanie tego zarządzenia. Sprawa nie jest popularna żeby prezydent podejmował takie decyzje a nasze prawo jest niejednoznaczne. To sprawa delikatna i ważna czy to kompetencje rady czy prezydenta a ponieważ ustalanie cen wiąże się z reguły z podwyższaniem cen pan prezydent niechętnie widziałby taką swoją rolę – przyznał wprost Marchel.

Dodał, że na razie wszystko oparte jest na opiniach i władze miasta są po uzgodnieniach z prawnikami. – Na dzisiaj odpowiem, że na 99 procent jest to kompetencja rady miasta. Ale musimy to dokładnie przeanalizować – wyjaśnił. Zapytany przez SPIN czy to znaczy, że prezydent spycha podejmowanie drażliwych decyzji na radę sekretarz zaprotestował. – O czymś takim nie ma mowy, bo już wielokrotnie podejmowaliśmy trudne decyzje. Ustalenie biletu specjalnego nie jest żadnym problemem. Musi być określone czyje to jest gestia, ale obojętnie jaką  drogą – bilet specjalny będzie. Tak samo jak musi być urealnienie cen biletów. Przecież sami tankujemy swoje samochody i wiemy ile zdrożała benzyna – powiedział.

Urealnienie, czyli podwyżka. – Takie słownictwo jak Pani tu użyła też jest zgodne z prawdą, ale ja wolałbym nazywać to urealnieniem cen. Teraz MPK siedzi cicho, bo ma komfort, że miasto w razie potrzeby mu dołoży,  ale takiej sytuacji nie można ciągnąć w nieskończoność – zakończył sekretarz.

bg

20 komentarzy

 1. jak to mozliwe ? dodano 12 lat temu

  W Warszawie bilet miesieczny na metro,tramwaje,autobusy – kosztuje 90 zł (normalny)

  W Siedlcach 86 zł !!! Tylko 4 zł taniej, a ile jest linii w Warszawie, jakie sa odlegosci do pokonania, itd

  Bilety jednorazowe, tez drogie, a zapowiadaja podwyzke !!!

 2. mieszkanka dodano 12 lat temu

  Zgłupieli czy co?Ceny jak w Warszawie a zarobki siedleckie i jeszcze pan prezydent boi się powiedzieć o podwyżce ,przecież Rada Miasta zagłosuje jak on każe , mamy tą durną koalicję ICH STAĆ -NAS MIESZKAŃCÓW NIESTETY NIE.
  Może niech sobie pensje i diety obniżą ,to miasto trochę zaoszczędzi.A murawa na stadionie grzeje czy nie???

 3. mr dodano 12 lat temu

  W Warszawie jest o wieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeleee więcej pasażerów, a przychody z biletów pokrywają ok. 30% kosztów komunikacji miejskiej. Siedlce nie mają tyle kasy na autobusy, więc dopłacają mniej, a przy tym muszą obciążać pasażerów. Ceny spadać nie będą.

 4. Marchel... dodano 12 lat temu

  Marcheel opwiada GŁUPOTY. Cała jego wypowiedź to oczywista nieprawda. Z

 5. mieszkanka dodano 12 lat temu

  Może dlatego jest wiecej pasażerów bo ceny są niższe lub porównywalne.Gdyby w Siedlcach miesięczny kosztował sporo mniej to i pasażerów byłoby znacznie wiecej a tak jest jak jest Błędne koło.T o stary dylemat handlujących -sprzedać drogo i mało czy tanio i dużo.Rachunek zysków wyszedł by ten sam a przy okazji byłoby wiecej miejsc do parkowania w mieście i mniej spalin,a to korzyści bardzo cenne.T o właśnie przy wysokich cenach biletów ludzie wybierają inne środki transportu lub piechotkę ,a MPK I UM traci.Czy to naprawdę takie trudne.

 6. ?????? dodano 12 lat temu

  Jeżeli Miasto nie wie, a na to wygląda, czyją kompetencją jest stanowienie cen biletów i ulg w komunikacji – to do WYMIANY NATYCHMIASTOWEJ są przynajmniej 3 osoby – Mrówczyński, Raczko i Marchel.

 7. kierowca dodano 12 lat temu

  podwyżka na realne płace Prezesów MPK…

 8. Co złego to nie Prezydent. dodano 12 lat temu

  Prezydent ma być tylko od przecinania wstęg i ogłoszenia swoich fantazyjnych wizji. Wszystkie niepopularne decyzje, mimo że ja jego aprobatą, podejmowane są przez inne organy. Cóż za marketing. Najlepsze jest to, że jest żywcem kopiowany od tak znienawidzonego w PISie Donalda Tuska.

 9. Ner dodano 12 lat temu

  Płatne parkingi więc większa liczba ludzi przesiądzie się na MPK więc jest okazja do nabicia kabzy .

 10. siedlczanin dodano 12 lat temu

  nie wiem dlaczego az taki bój idzie o tą naszą " tak naszą komunikację miejską" skoro to jest komunikacja wiejska, a tam bilet kupowany u kierowcy nie bedzie droższy jak sie domyslam,poniewaz te dopłaty 20gr obowiazywały tylko w mieście.Natomiast linie autobusowe to po za Nr3 i4 oraz 18 kurowanie jest nie wiem dla kogo, a co z linią miejską w ciągu ul Sokolowskiej i ul. Brzeskiej,przeciez tam autobusy kursuja co 1 godz lub jeszcze rzadziej ,a ruch samochodów osobowych jest tam duzy z uwagi na brak dogodnych połączeń autobusowych i co na to MPK, oczywiscie jak napisał wczesniej jeden z komentatorów ,lepiej mniej kursów,ale za wyzsza cenę i jest cacy -paliwa mniej,tabor przebieg ma mniejszy ,a ruch na ulicach i korki ,tak to skutki cywilizacji i wytlumaczenie jest.Może równiez mi ktos odpowie dlaczego kioski nie chca prowadzic sprzedarzy biletów MPK,przeciez dzisiaj kupic bilet w kiosku to prawie jak trafic 5 w lotto, czyli tak brak biletów w kioskach ,i bilet droższy u kierowcy równa sie wyzsze dochody dla MPK -rozumowanie wspaniałe tylko kto na tym zyska,a kto straci -odpowiedz jest jedna, zycze szczęścia i dalej tak pracujcie , bo my jak polacy umiemy tylko podnosic ceny ,a gdzie jest racjonalne myslnie to juz nie dla nas ,niech inni mysla.

 11. pasażer dodano 12 lat temu

  Siedlczaninie pisz za siebie. Korzystam z różnych linii i jestem w sumie zadowolony. Ja jeżdżę z kartą, ale mam znajomych którzy spokojnie kupują bilety w kioskach. Z tą piątką w lotto to totalna lipa.

 12. bzdury... dodano 12 lat temu

  Siedlczaninie nie pisz BZDUR. Po pierwsze – nikt nie zamierza podnosic ceny biletów. Bilety papierowe i elektroniczne są powszechnie dostepne. Ale ….baletnicy przeszkadza i ……..Typowy malkontent.

 13. siedlczanin dodano 12 lat temu

  widzę,że jak w słusznej sprawie zabierze się głos to zaraz sa bzdury -zobaczymy pożyjemy , tylko może mi te osoby odpowiedzą dlaczego pasażerowie korzystający z przejazdów na terenie miasta maja płacić haracz w postaci zwiększenia opłaty za bilet w wysokości 50 gr i czy to są bzdury ????????, dlaczego nie mogę jechać do szkoły przy ul Sokolowskiej autobusem który by pasował na rozpoczęcie się zajęć w liceum i powrócić z tej szkoły tylko oczekiwać na linię Nr 10 i 17 lub zafundować sobie spacer- czy to są bzdury??????Nim człowiecze puchu marny zaczniesz coś pisać to pomyśl ,że ktoś może i w twoim imieniu pisze w tej rubryce,a pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł, a nie krytykowaniu kogoś.skończyłem pisanie na ten temat, bo ja za bilet nie płacę i dla mnie to on może kosztować i 100 zł , więc życzę powodzenia w krytykowaniu.

 14. ????? dodano 12 lat temu

  Siedlczanin taj jak Marchel opowiada dyrdymały. Gdzieś dzwonią- tylko gdzie?. Nikt w Siedlcach nie planuje podwyżek cen biletów. Ot co.

 15. tu też dodano 12 lat temu

  Tu tez jak w TS działa cenzura????????????????????????????

 16. ania dodano 12 lat temu

  Siedlczaninie popieram Cię w 100 a nawet w 200 % !!!!!!!!!!

 17. andrzej dodano 12 lat temu

  i chcą, aby ludzie zostawiali samochody i jeździli autobusami, aby odkorkować miasto. Nie liczą się, że podwyżką cen biletów odgonią jeszcze większą grupę luszi.

 18. Mirolo dodano 12 lat temu

  Najprościej podwyższać bilety ale nikt nie pomyśli o zmianie rozkładu. Np 3 w niedzielę odjeżdża z ul. AK 30 minut po każdej godzi a pociąg z Warszawy przyjeżdża 31. Ten rozkład jest dla TAXI a nie dla pasażerów MPK. Co godzinę MPK traci minimum 10 pasażerów. Gdzie tu myślenie?????. Pewnie znajdzie się wiele innych absurdów w rozkładzie jazdy.
  Pisałem już we tej sprawie do dyr MPK nie zaszczycił mnie odpowiedzią za wysokie progi dla biednego podróżnego

 19. miniStrant dodano 12 lat temu

  Może społeczeństwo urządzi protest pod Urzendem Miasta. Fabryki zamkneli ludzie jeżdżą za chlebem, a zostali emeryci to Oni będą najwięcej płacili. Wstyd dla Rady Miasta zarabiać na najbiednieszych.

 20. NIE MA dodano 12 lat temu

  Nie ma i nie bedzie żadnych podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej. TO TYLKO BREDNIEEEEE MARCHELA.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?