SPIN

„1189°” – wystawa fotografii

Aneta Borkowska poniedziałek, 20 lutego 2012, 11:57 Kultura, Wydarzenia

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do Galerii FOKUS 23 lutego o godz. 18. na wernisaż wystawy fotografii „1189°” Jakuba Szymańskiego i Macieja Jencza.

W dobie wszechobecnej automatyzacji i wykluczenia człowieka z pracy fizycznej na rzecz wielkich fabryk i sterowanych komputerowo maszyn, niewielka manufaktura z południowego Podlasia staje się lokalną perełką. Jesteśmy świadkami, jak zwykłe przedmioty, są wykonywane w niezwykły sposób, przez prostych, ale nieprzeciętnych ludzi. To właśnie oni tworzą tę historię i sprawiają, że mała odlewnia żeliwa, nie jest jedynie zakładem pracy, lecz miejscem, w którym ma początek schyłek pewnej epoki.
Dawniej, takich przestrzeni było więcej. Dla tych, którzy w swoim życiu doświadczyli ciężkiej, fizycznej pracy i postkomunistyczne akcenty wywołują jedynie wspomnienia – nie będą niczym nadzwyczajnym. Jednak pokolenie młodych Polaków, przekraczając bramy tej odlewni wchodzi w inny świat – świat, gdzie brud staje się pięknem, światło wpadające przez dziurę w dachu czymś magicznym, a zwykli ludzie, z małych miejscowości odsłaniają swoją wyjątkową osobowość.

Jakub Szymański – rocznik 1989. Pochodzi z Białej Podlaskiej. Student PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. Swoją fotografię traktuje jako okazję do spotkania, a nie jako sam akt robienia zdjęć. Przede wszystkim liczy się portret, człowiek i miejska sceneria. Kibic FC Barcelony.

Maciej Jencz – urodzony w 1989 r. w Białej Podlaskiej. Słuchacz Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Na co dzień, poza fotografią zajmuje się grafiką użytkową i produkcją muzyczną. Robienie zdjęć jest dla niego szansą na przeżycie nowych przygód, nawiązanie wartościowych kontaktów i sposobem na odnalezienie spokoju ducha. W fotografii najbardziej interesuje go socjologia oraz relacja miejsca z człowiekiem.

Wystawa będzie czynna do 8 marca

źródło: MOK

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?