SPIN

Straż miejska. Likwidować czy zostawić?

Aneta Borkowska środa, 7 marca 2012, 23:45 Siedlce, Wydarzenia

Czy samorządy zaczną likwidację straży miejskich? Niektóre, jak Żory i Stalowa Wola już to zrobiły a w Gdańsku wciąż trwa dyskusja. Co czeka Siedlce? Czy stać nas na utrzymywanie tej służby? Kto jest za a kto przeciw jej likwidacji?

„Straż Miejska tylko czyha na źle zaparkowane auta, nie wiem czym jeszcze się zajmuje, ale cholera mnie bierze, że tylko tym się zajmują.” „Według mnie utrzymywanie straży miejskiej, to pieniądze wyrzucone w błoto. Chyba, że jej działanie polega na generowaniu dochodów od kierowców źle zaparkowanych samochodów.” To tylko część opinii jaka pojawiła się przy okazji tematów o siedleckiej straży miejskiej. Czy zatem jest sens utrzymywania tej służby? Ponad 1 mln 800 tys. zł władze miasta przeznaczyły w minionym roku na funkcjonowanie straży miejskiej. Rok 2012 to kolejne niemal 2 miliony. Wpływ do budżetu z mandatów jakie zostały nałożone przez strażników miejskich w roku 2011 wyniósł 100 tys. zł. Straż miejska się nie opłaca.

– Nie musi, bo nie jest maszynką do zarabiania pieniędzy – mówi Sławomir Garucki, komendant Straży Miejskiej w Siedlcach. Twierdzi, że ma wykonywać zadania wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego i tak robi. Przypomina jednocześnie, że te ostatnie ustanawiają radni miejscy. – Naszym zadaniem jest skupić się na tych aktach, czyli między innymi na egzekwowaniu od właścicieli nieruchomości zawierania umów na wywóz odpadów komunalnych, czipowaniu psów, numerach porządkowych nieruchomości. Mieszkańcy żądają od nas przede wszystkim tego, aby zwracać uwagę na zakłócanie spokoju w miejscach publicznych i spożywanie alkoholu.

Czy Garucki widzi jak nad siedlecką strażą zbierają się ciemne chmury? Czy przykłady innych miast mogą wskazywać na to, że dyskusja o likwidacji formacji jest tylko kwestią czasu? – Trudno mi powiedzieć. To mieszkańcy decydują o tym wybierając radnych a ci z kolei decydują o tym czy straż będzie czy nie i nie mi to oceniać – słyszymy od komendanta. Jak tłumaczy radni co roku oceniają pracę strażników i jeżeli ocena będzie pozytywna to znaczy, że są potrzebni.

Najczęstszym zarzutem jaki wobec straży kierują siedlczanie jest to, że zasypuje nas mandatami i zakłada blokady na koła. Garucki zaprzecza. – Mandat to raczej ostateczność. Najpierw jest pouczenie a jeśli chodzi o blokady to w naszym wyposażeniu są zaledwie cztery takie urządzenia – wyjaśnia. Nieprawdą jest też, że funkcjonariusze tylko czyhają na kierowców. – W minionym roku mandaty za wykroczenia drogowe stanowiły połowę wszystkich jakie zostały nałożone.

bg

Likwidować straż miejską czy nie?

Bogumił Kacprzak (PiS): Na dzień dzisiejszy niech zostanie

W Siedlcach straż miejska jest potrzebna. Ona spełnia swoje zadania, współpracuje i uzupełnia policję, która powinna działać i działa już przy przestępstwach, konkretnych sprawach. Sprawy porządkowe, sprawy parkowania w mieście – tego nie powinna pilnować policja tylko właśnie straż miejska. Inne samorządy zdecydowały się na likwidację lub o niej rozmawiają. Być może przeanalizowały ten problem i znalazły przesłanki finansowe do takich działań. Co zrobić z głosami mieszkańców, którzy uważają, że straż jest tylko od zakładania blokad i ganiania babć handlujących? Myślę, że może należałoby raczej uregulować to czym straż miejska powinna się zajmować, określić jej konkretne zadania. Te cytaty pojawiają się często, ale te blokady są wynikiem tego, że ktoś z mieszkańców nie respektuje prawa i parkuje nie tam gdzie powinien. Czy policja, która powinna ścigać przestępców zajmowałaby się takimi drobnymi rzeczami? Uważam, że w takim mieście jak Siedlce straż miejska ma co robić i miejsce dla niej jest. Należałoby jedynie poprawić zadania jakie ma do wykonania. Jeżeli będzie dyskusja w radzie? Na dzień dzisiejszy nie widzę potrzeby likwidowania.

Marek Kordecki (PO): Byłem i jestem na „NIE”

Kiedy powoływano straż miejską w Siedlcach byłem na „nie” i przez kilka lat ugruntowałem to stanowisko. Uważam, że powinna być jedna służba, czyli policja. Pieniądze przeznaczane na straż miejską powinny być wydane na policję. Dlaczego? Chodzi o to, że często kompetencje straży są mniejsze niż policji i sami mieszkańcy traktują ją troszeczkę z przymrużeniem oka. Swego czasu miałem informacje od mieszkańców, którzy mówili, że dzwonili do straży i spotykali się z odmową interwencji, bo usłyszeli, że mają dzwonić na policję. Jeżeli tak ma być to bez sensu jest utrzymywanie dwóch służb. Są też głosy mieszkańców, że policja to policja, a straż miejska to gania babcie handlujące pietruszką albo nakłada blokady. Mamy monitoring na ulicach i ludzie skarżą się, że wystarczy postawić samochód żeby za dwie minuty mieć blokadę. Siedlczanie zarzucają, że w czasie „siedzenia” na monitoringu ktoś będzie napadnięty i wtedy nikogo nie ma. To temat trudny. Trzeba na niego też patrzeć przez pryzmat miejsc pracy. Czy temat może być dyskutowany w Siedlcach? Myślę, że tak, bo na ustach mieszkańców straż miejska jest dość częstym tematem. I pewnie jest to kwestia czasu kiedy to się stanie.

Jarosław Głowacki: Nie musimy o tym rozmawiać

W Siedlcach wydaje mi się wszystko jest możliwe, bo jeśli znajdą się ważne i racjonalne argumenty to każda decyzja może być podjęta. Często spotykam krytyczne głosy dotyczące pracy straży miejskiej, ale to wynika chyba z pewnych oczekiwań kierowanych pod jej adresem. Mieszkańcy uważają, że w każdej sytuacji na każde wezwanie straż powinna reagować a musimy pamiętać, że ona ma swój plan pracy. Są oczekiwania, że powinna ścigać przestępców a moim zdaniem jest to służba bardziej porządkowa. Ma sprawdzać czy mamy podpisane umowy o wywóz śmieci, czy chodniki w zimę są odpowiednio utrzymane. Oczywiście jeżeli dzieje się coś złego to straż nie może nie reagować, ale w Siedlcach strażników jest 20 i jeżeli weźmiemy pod uwagę, że oni obsługują także monitoring to czynną służbę może sprawować tylko kilku strażników, więc nie jest to formacja liczna a aby spełniać wszystkie oczekiwania mieszkańców taką musiałaby być. Tutaj pojawia się aspekt finansowy, bo miasta nie stać na więcej. Myślę, że decyzje o likwidacjach straży są właśnie z tych powodów ekonomicznych. My w tej chwili nie musimy o tym rozmawiać, ale pewne sygnały są niepokojące.

30 komentarzy

 1. teka dodano 9 lat temu

  Ja "Panów" Strażników widuję jeszcze jak przeprowadzają bezpiecznie dzieci do szkoły… ale to też nie jest dochodowy interes… chociaż nie wiem dlaczego najwięcej ich jest koło SP11 a już brak na Jagiełły przy SP9? – obok innych szkół rano nie śmigam 😉

 2. może .... dodano 9 lat temu

  Może w wyniku wywołania tematu zajmą sie robota….a nie wozeniem swoich czterech liter słuzbowymi samochodamio, zakładaniem blokad i karaniem staruszek handlujących na chodniku. Ale to wielkie paniska.

 3. manieQ dodano 9 lat temu

  Powinno zostać przeprowadzone referendum, tak aby każdy mieszkaniec mógł się wypowiedzieć na ten temat. Oczywiście jestem za likwidacją straży miejskiej, a pieniądze zaoszczędzone w ten sposób powinny zostać zainwestowane w pensje dla osób które dorywczo by pracowały przy przeprowadzaniu dzieci przez jezdnię, reszta pieniędzy jako dofinansowanie dla policji.

 4. czytelnik SPIN dodano 9 lat temu

  Do może. Powiedz czy potrafisz przypomnieć sobie obrazek jak to starażnik miejski wlepiał mandat babci czy dziadkowi na targowisku. Raczej tego sobie nie przypomnisz, a więc jesteś bezmyslnym je….m powtarzającym zasłyszane, rzadko prawdziwe historie.

 5. bb dodano 9 lat temu

  te "biedne" babcie na chodnikach to cwane handlary. Maja racje, że ich gonią – ja tez nie slyszałąm, aby któras ukarana zostałą mandatem – sa miejsca wyznaczone do handlu. Co by było, gdyby wszyscy handlujacy rozłożyli swoj towar na chodnikach? Więc nie przesadzajmy w tym temacie. Natomiast myslę, że likwidacja SM pozwoli na lepszy kontakt mieszkańcow z dzielnicowym, bo teraz to nie wiem po co instytucja dzielnicowego wogóle istnieje.

 6. www dodano 9 lat temu

  Jeśli k…..l przepcha strefy płatnego parkowania w centrum miasta – a przepcha, to zatrudni jeszcze więcej strażników i dokupi im rowery żeby byli bardziej mobilni w mieście. Ludzie to jest duża kasa do budżetu.
  Pozdrawiam ziomali

 7. widziałem.... dodano 9 lat temu

  Widziałem NNNNNN razy jak wożący za nasze pieniądze swoje du…ska służbowymi samochodami zajmowali się babciami na 11 Listopada. To najłatwiej. Nic więcej nie potrafią, no jeszcze blokady na koła. Tak straż DO LIKWIDACJI.

 8. . dodano 9 lat temu

  Zlikwidować jak najszybciej.Tylko szukają pretekstu żeby nic nie robić i odsyłać do policji ze wszystkim, oczywiście poza nakładaniem blokad.

 9. xyz dodano 9 lat temu

  Mam kilku znajomych strażników, którzy mówią że głównym problemem ich skuteczności jest komendant ze swoimi chorymi pomysłami

 10. czytelnik SPIN dodano 9 lat temu

  Co druga wypowiedz mówi o grzechu Straży Miejskiej według nich największym tj. o zakładaniu blokad na koła. Moim zdaniem gdyby nie groźba założenia blokad, żaden niepełnosprawny nigdy nie znalazł by miejsca do zaparkowania. Celują w zajmowaniu miejsc dla niepełnosprawnych Ci sprawni chyba trochę inaczej z tablicą rejestracyjną zaczynającą się od WSI …..
  Brawo Straż miejska tak trzymać. Siedlce dla siedlczan.

 11. Zlikwidować dodano 9 lat temu

  Jestem zdecydowanie ZA.

 12. gosia dodano 9 lat temu

  Ludzie – jak byście nie łamali przepisów to nie byłoby blokad!!!!! Straż niech zostanie!!!! A wy jak macie problem z blokadami to na pole – rowerem po zagonach jeździć a nie w mieście lamentujecie. Ja mam prawko od kilku lat i nigdy blokady nie miałam, mandatu nigdy mi nie wlepiono. A wszystkim strażnikom i strażniczkom piszę WIELKIE DZIĘKI!!!!!!!!!!!!!!

 13. laik dodano 9 lat temu

  Widzę, że najbardziej krytykującym Straż Miejską nie podoba się, że pilnują by w mieście przestrzegano przepisów dotyczących zasad prawidłowego parkowania. Jeżeli ktoś świadomie (zakładam, że mając prawo jazdy zna znaki drogowe) parkuje tam gdzie nie można, to czego się spodziewa ???
  Nagrody, pochwały, dyplomu uznania? Czy to Straż Miejska każe łamać przepisy czy dominuje "cwaniackie" podejście a może się uda bez mandatu ?
  Sprawa handlu na chodnikach czyli tzw. "Babcie" … , osobiście nie widziałem i nie słyszałem o tym by Straż Miejska tylko na tym się koncentrowała.
  Osoby, które siedząc (stojąc) przy napisie ZAKAZ HANDLU chyba wiedzą, że łamią prawo? Jeżeli jedno, drugie, trzecie pouczenie nie działa to chyba oczywiste, że za n-tym razem mogą dostać mandat, czy to jest przejaw
  "uwzięcia się" Straży Miejskiej czy też jaskrawy dowód nie przestrzegania przepisów porządkowych i wręcz proszenia się o mandat?
  Zastępca PM pan Głowacki niechcący (takie odnoszę wrażenie, bo z treści jego wypowiedzi to nie wynika) postawił właściwą diagnozę, że Mieszkańcy Siedlec oczekują większego poczucia bezpieczeństwa i szeroko pojętego PORZĄDKU w mieście. Tylko jakimi siłami to osiągnąć ? Tymi 20 strażnikami ?
  Jak się powiedziało "a" (tworząc SM i ponosząc koszty na wyposażenie i rozwój monitoringu w mieście) to trzeba powiedzieć "b" (wprowadzić monitoring całodobowy w SM, ZWŁASZCZA w nocy natychmiast SM powinna powiadamiać Policję o rozbojach i aktach wandalizmu i po 3, 4 minutach jest reakcja Policji, podniesie się poziom bezpieczeństwa w mieście?) i przeznaczyć wcale nie olbrzymie środki na ztrudnienie dodatkowo kilku osób. Straż Miejska pracuje od 7 do 22 (mogę się mylić o godzinę czy dwie), w nocy nikt nie pracuje, to po co taki monitoring ??? Albo zlikwidować SM całkowicie, albo za cenę " 3 metrów basenu w AQP" będziemy mieli bezpieczne miasto.
  Ktoś z szanownych poprzedników proponował przeprowadzenie referendum, jestem za, proponuję pytanie o treści "… Czy chcesz w swoim mieście czuć się bezpiecznie nawet w nocy? Czy chcesz by kierowcy przestrzegali przepisów i parkowali tylko w miejscach dozwolonych? Czy chesz by w twoim mieście posesje i chodniki były czyste a bezpańskie psy nie stanowiły zagrożenia na ulicach? Czy chcesz by twój sąsiad nie palił plastików i innych odpadów u siebie w piecu? … " Treść pytania można jeszcze uzupełnić.

  Jestem bardzo ciekawy jak na takie pytanie odpowiedzą panowie Głowacki, Kordecki, "maniekQ", "teka" i inni ???

 14. siedlce dodano 9 lat temu

  Mnie natomiast dziwi wypowiedź Pana Vice Prezydenta Głowackiego, który jak zwykle ucieka od tematu. Niby jest za , ale i przeciw.
  Prezydent Kudelski tak nie ściemnia.

 15. efaster dodano 9 lat temu

  kuźwa, a co to za problem w ciągu 2-3 lat zwiększyć etaty do 50-60 osób ?? Kupić im więcej radiowozów, ten 15 letni (albo i starszy) WV Transporter oddać do Muzeum Techniki, albo strażakom na ćwiczenia pożarnicze. Kupić 2-3 fotroadary przenośne i niech "chłopaki" na siebie zarabiają. Coż najlepsze rozwiązania są najprostrze, no ale nasz UM nigdy mądrością nie grzeszył :((

 16. Realista dodano 9 lat temu

  efaster też nigdy mądrością nie grzeszył (

 17. urjo dodano 9 lat temu

  Są po to aby przestrzegać i pilnować prawa, ale ich podejście ( oczywiście nie wszystkich) jest nie do przyjęcia. Sama miałam z nimi do czynienia a szczególnie jeden z panów strażników to chamski cwaniak. i na dodatek posługuje się dziwnymi metodami podczas rozmowy. Wlepił mi mandat może i słusznie chociaż uważam że mogło by być upomnienie, ale przy okazji nastraszył że jak nie przyjmę to w sądzie na pewno przegram i zapłacę dużo więcej…. dodatkowo usłyszałam w kierunku mojej osoby dość mocne pomówienie . szkoda mi nerwów żeby się rozpisywać ale powinno się zlikwidować SM, albo zostawić ich właśnie po to żeby przeprowadzali dzieci przez ulicę 🙂

 18. młody dodano 9 lat temu

  zlikwidoać

 19. nowy dodano 9 lat temu

  młody sam się zlikwiduj.

 20. etna dodano 9 lat temu

  LIKWIDACJA – niedouczone, chamskie towarzystwo, dobrze zarabiające zaplecze /ponad 65 tys roczne/ nasze drogiej " bufetowej", całkowicie niepotrzebna służba, lepiej budujcie mieszkania , remontujcie ……….

 21. Anonim dodano 9 lat temu

  Panie i Panowie, ale będzie bomba.
  Oglądałem wczoraj wieczorem materiały przekazane siedleckim radnym, materiały dotyczące kontroli prowadzonej w Straży Miejskiej.
  Materiał moim zdaniem wybuchowy. Odpowiadający niektórym na pytanie dlaczego Straż Miejska jest taka, a nie inna. Pyszna jest tam część mówiąca o sposobie zarządzania strażnikami, a także opinia policji o jakości współpracy i przeszkodach w tej współpracy.
  Dziennikarze do roboty bo nie zarobicie na chleb.

 22. laik dodano 9 lat temu

  Do "Anonima" słów klka … ,
  proszę nie wprowadzać czytających w błąd !!!
  Jak czytam o "bombie" z kontroli przeprowadzonej w Straży Miejskiej, przypomina mi się powiedzenie, że "… nie ważne kto i jak głosuje tylko kto liczy głosy…".
  Odnosząc się do wspomnianej kontroli trzeba sobie zadać pytanie – kto prowadził kontrolę i z czyjej inspiracji kontrola się odbyła ???
  Ze źródeł zbliżonych do UM Siedlce wiem jak wygląda sytuacja w SM.
  Wygląda nie ciekawie, to fakt. Co jest zatem przyczyną, że Strażnicy Miejscy są zdesperowani i wszędzie narzekają na Komendanta SM ???
  Złe warunki pracy? Nie!
  Nie mają mundurów? Nie, mają.
  Niska pensja? Pewnie każdy by chciał zarabiać więcej ale na tle pozostałych zarobków w Siedlcach ich zarobki są dobre, a nawet bardzo dobre !!!
  Co więc nie pasuje siedleckim Strażnikom???
  Otóż Komendant każe im pracować, co tam pracować – tyrać !!!
  Nie dość, że człowiek zrywa się wcześnie rano czy desz czy słota, przeprowadzi przed godziną 8 dzieci do szkoły, to zapomnij o odpoczynku !!!
  On (Komendant) przez cały dyżur każe im patrolować, sprawdzać, ganiać psy, nawiązywać kontakty z mieszkańcami i tak w kółko – kontrolować, sprawdzac i rozmawiać. No ludzie !!! Ile tak można???
  Nie wytrzymała już dłużej "Strażnicka brać" tego wyzysku w biały dzień i :
  1) Założyła "Związek Zawodowy" co by ją chronił przed Komendantem Tyranem;
  2) Rozesłała listy (złośliwi nazwaliby je donosami, ale tych nigdy nie brakuje) do pana Prezydenta Kudelskiego, do pana posła Tchórzewskiego i innych osób i instytucji.
  3) Swoje krzywdy i wyzysk przedstawiła również panu radnemu Czyżkowi – prywatnie Przewodniczącemu siedleckiej "Solidarności" – któż lepiej zrozumie krzywdy ludzkie (pracownicze) niż "kolega związkowiec"?

  Jednym słowem w tej chwili obowiązuje hasło " … albo On (Komendant) albo My (Strażnicy) … ". Dlatego wszelkiej maści kontroli w siedleckiej SM pewnie długo nie zabraknie.
  Ciężko się przestawić, że skończył się POM (Powolny Obchód Miasta) a zaczęła praca przez duże "P" !!!
  Panowie Strażnicy, jeżeli nie chcecie, nie możecie sobie poradzić ze swoimi obowiązkami to odejdzcie !!! Nie ma przymusu bycia Strażnikiem Miejsim !!!
  Na Wasze miejsce znajdą się chętni, którzy za taką pensję będą pracować i nie marudzić !!!
  Mieszkańcy Siedlec chcą się czuć w swoim mieście bezpiecznie, by panował ład i porządek a Straż Miejska pracowała (a nie udawała pracę) efektywnie i z odddaniem.
  Panie Prezydencie Miasta !
  Z racji zajmowanego urzędu i posiadanego autorytetu (nie tylko formalnego),
  chyba najwyższy już czas, by pan zdecydowanie poparł działania Komendanta SM a tym Strażnikom, którzy czują się "wyzyskiwani" podziękował za pracę w tej instytucji ! Dla dobra Miasta i jego Mieszkańców.

 23. biegły dodano 9 lat temu

  do laika, prwdopodobnie komendanta…niech pan nie będzie sędzią we własnej sprawie…ocenią to inni

 24. mieszkaniec dodano 9 lat temu

  Nie ma przymusu bycia strażnikiem nie ma przymusu bycia Komendantem szczególnie gdy sie ma wysoka emeryture wojskowa.

 25. jestem za dodano 9 lat temu

  A ja jestem za tym żeby była Straż Miejska, raz dostałem od nich mandat, który w sumie należał mi się, ale miałem też taką sytuację gdzie żeby nie oni to dostałbym porządny wp….ol

 26. gość dodano 9 lat temu

  Zgadzam się Laik, jak oni mogli załozyć związek zawodowy i walczyć o normalną atmosfere w pracy przecież dostali mundury, czapki, buty a nawet rękawiczki na zimę

 27. Czak Noris dodano 9 lat temu

  słyszalem ze tylko garucki szybciej stoi niż strażnicy chodzą 😉

 28. tomasz dodano 9 lat temu

  Przejeżdżający patrol to czynnik psychologiczny, patrol pieszy podobnie, każda formacja, która przyczynia się do bezpieczeństwa mieszkańców jest potrzebna. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ilu przestępstw nie dokonano lub ile mniej wypadków było dzięki działaniom straży. W Waszym i już moim (przyjechałem do Siedlec "za żoną") mieście i tak jeździ się tragicznie… Ale mieszka mi się niż w rodzinnej Łodzi, tam niestety nie jest kolorowo. Tutaj jest OK. Poleciałem małym offtopem chyba, ale może wybaczycie przyjezdnemu 🙂

 29. Arek dodano 9 lat temu

  Ten pan Garucki chyba nie wie o czym mówi! Nie widziałem żeby ktoś za złe zaparkowanie dostał ostrzeżenie, a nie mandat. Oczywiście nie dziwie się wypisania mandatu, gdy ktoś zaparkuje w bezmyślny sposób. Niestety ci ludzie zwykle jak psiarnia, tylko szukają pretekstu do mandatu. Kiedyś zimą zaparkowałem samochód i okazało się że gdzieś głęboko pod śniegiem była trawa…. Otrzymałem mandat za parkowanie na trawniku. Myślę że takie bezsensowne czynności z powodzeniem mogą wykonywać rozpuszczane piesze pary policyjne, które szukają identycznych pretekstów do mandatu. Pobierają wynagrodzenie, więc zanim pójdą na emeryturę w wieku 40 lat niech pracują za straż miejską….

 30. Dawid dodano 8 lat temu

  Oto jak zlikwidować straż miejską w Siedlcach
  Piszcie do kongresu nowej prawcy ona zajmuje się akcją odwoływania straży miejskiej w miastach w Polsce , zbierają podpisy aby potem przeprowadzić referendum o zlikwidowanie straży miejskiej w danym mieście. Zacznijmy działać to z naszych podatków jest utrzymywana straż miejska i to my jesteśmy ich płatnikami .

  http://nowaprawica.org.pl/info/kontakt

  Oddział Siedlecki

  prezes: Paweł Wyrzykowski***
  spotkania oddziału w każdy czwartek o godz 19 knp.siedlce@gmail.com

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?