SPIN

Ewa Błasik: Siedlce będą przykładem odwagi [aktualizacja]

Aneta Borkowska sobota, 10 marca 2012, 14:36 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj po południu nastąpiło odsłonięcie repliki Tablicy Smoleńskiej na ścianie Kościoła p.w. św. Stanisława. Odsłonięcia dokonali: Wojciech Kudelski, prezydent miasta oraz Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku.

Ewa Błasik
Dzisiaj, gdy upamiętnieni zostają wybitni Polacy, którzy swoje życie oddali na służbie ojczyźnie wzruszona jestem, że dane jest mi być w tym miejscu i brać udział w tej uroczystości.
Pamiętna data 10 kwietnia 2010 roku na zawsze już pozostanie w historii Polski i pamięci Polaków. Choć nie brakuje takich, którzy najchętniej wymazaliby ją ze świadomości naszych rodaków. Mówi się, że prezydent jest pierwszym obywatelem państwa i to prawda. Tak jest, a tym bardziej tak być powinno. Więc w momencie gdy pierwszy obywatel kraju jak w tym przypadku Lech Kaczyński  najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej oddaje życie, to takie wydarzenie powinno być upamiętnione przez naród w jak najgodniejszej formie.
Gdy zginął prezydent Gabriel Narutowicz bardzo szybko pojawiły się ulice, pomniki, obiekty, tablice poświęcone temu tragicznemu wydarzeniu. Tymczasem teraz gdy zginęło wielu wybitnych przedstawicieli narodu trzeba niemalże walczyć o jakąkolwiek formę upamiętnienia ich dorobku, zasług i tragicznej śmierci. To jest nie do zaakceptowania. Niech więc Siedlce będą przykładem odwagi dla innych miast byśmy ze śmierci tych wybitnych córek i synów ojczyzny umieli wyciągnąć wnioski i żyli w pełnym oddaniu Bogu i krajowi.

Wojciech Kudelski
Gdy parę lat temu przed tą świątynią pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki stanął prezydent najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, stanął oddając hołd naszym przodkom, którzy polegli na tej ziemi w obronie naszej ojczyzny powiedział wtedy: „Dzięki nim ta ziemia była Polska, Polska i jeszcze raz Polska”. My dzisiaj stajemy tutaj przed tablicą, którą ufundowało społeczeństwo po to żeby oddać hołd panu prezydentowi i wszystkim poległym, którzy lecieli z nim posłani przez nas do Katynia, żeby złożyć hołd ofiarom strasznej zbrodni. Po to by pokazać całej Europie że my nie zapominamy o naszych bohaterach. Dzisiaj my oddajemy hołd tym wszystkim, którzy będąc na służbie oddali swoje życie.
Ostatnie wiadomości podały wypowiedź prezesa Najwyższej Izby Kontroli, że ten lot właściwie nie powinien się odbyć, bo był źle przygotowany. I to stawia pytanie, jeśli pierwsza osoba w państwie, jeśli kwiat naszej elity politycznej był tak źle zabezpieczony to jak my jesteśmy zabezpieczeni. Niech śmierć tak bliskich nam ludzi nie pójdzie na marne, niech pobudzi do refleksji nasze władze, niech wypłynie z ich śmierci jak najwięcej dobra dla naszej ojczyzny.


bg/ab

14 komentarzy

 1. co???? dodano 9 lat temu

  Co za pierdoły plecie Kudelski???????

 2. siedlczanin dodano 9 lat temu

  Po co nam te tablice i robienie show przez naszego prezydenta… Stała sie targedia owszem ale nie wydaje mi sie ze byly to osoby wielce zasluzone dla Polski pelnili tylko funkcje zadnej spktakularnej rzeczy nie zrobili. Predzej bym nazwal imieniem Lecha Walesy on co najmniej zmiennil troche ustroj i dzieki niemi zaistnialy takie osoby jak Kaczynski… dla mnie tragedia to co robi nasz prezydent Wojtek miasto nie moze byc PiSowskie… mieszka tutaj wiele innych osob i wielu sie tym nie podoba mam nadzieje ze wrescie ludzie zrozumieja i zmiennia troche podejscie i nastepne wybory odmienia losy…

 3. bb dodano 9 lat temu

  Kudelski jako prezydent miasta ma chyba instrumenty, aby zadbać o ochronę jego mieszkańców? W końcu kto ma to nadzorować? Tusk ma osobiście zadbać o bezpieczeństwo Kudelskiego? Paranoja. Niech każdy robi to co do niego należy, gdyby ta zasada była przestrzegana, nie byłoby Smoleńska. Zmarły prezydent miał na swoje uslugi całą armię urzędników swojej kancelarii i co, nie dali rady sprawdzić, czy jest bezpieczny? Przecież cały czas udowadnia sie wrogość rządu wobec prezydenta, spiski i motania. To co robili jego urzędnicy, jego ministrowie? Co w kwestii bezpieczeństwa zwierzchnika Sił Zbrojnych zrobił gen Błasik? Zameldował, że można lecieć, bo wszystko gra. A jak okazuje sie teraz nic nie grało. I nie grało właśnie na podwórku gen. Błasika. A lizusostwo naszego prezydenta osiaga granice absurdu. Granice absurdu osiągneły tez dzisiejsze uroczystości, takie fety bardzo kojarzą mi sie z późnym Gomułką. Patrząc obiektywnie: z tragedii zrobiono farsę. Wielkie sa zasługi prezesa i jego partii w poniżaniu pamięci zmarłych (nie poległych, polec może żołnierz na wojnie, a nie politycy na wycieczce szumnie zwanej pielgrzymką) tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Nie mam nic do nazw ulic czy ronda, ale ze wstrętem patrzę na uprawianie polityki na trumnach, na wykorzystywanie tragedii wielu ludzi, wielu rodzin dla własnych politycznych celów. A tak właśnie zrobił dziś Kudelski.
  Nadanie nazw ulicom nastapiło już dawno, uczcic tragicznie zmarłych powinniśmy w ciszy, z modlitwa, bez podtekstów politycznych i akcentów nienawiści.
  Na koniec zapytam: czyżby wdowa po gen. Błasiku dopominała sie pomnika pamięci swojego męża – w jej mniemaniu – bohatera? Tak to niestety zrozumiałam, no ale może jestem juz stara i głupia.

 4. Wstyd mi za władze miasta Siedlce i wypowiedź pana Kudelskiego dodano 9 lat temu

  Pan Kudelski mówi: "Po to by pokazać całej Europie że my nie zapominamy o naszych bohaterach"
  .
  Szanowny Panie Kudelski, z całym szacunkiem, ale przedstawiciele Polski brali udział w uroczystościach w Katyniu kilka dni wcześniej. To tylko przez trudny do zrozumienia upór zmarłego Prezydenta L.K. pan Prezydent L. Kaczyński i jego "świta" polecieli do Katynia 10 kwietnia. Czyli logicznie rozumując zginęli na własne życzenie. Szkoda ludzi, to fakt, ale gdyby byli z delagacją rządową i premierem Tuskiem nic by się nie stało. Proszę o tym pamiętać i nie rzucać bezpodstawnych oskarżeń.

  To że lot był źle i niedbale przygotowany wiedziałem od początku, a Prezes NIK to potwierdził, mówi Pan: "Ostatnie wiadomości podały wypowiedź prezesa Najwyższej Izby Kontroli, że ten lot właściwie nie powinien się odbyć, bo był źle przygotowany."
  …..

  I o czym świadczy ta wypowiedź Panie Kudelski? Przpraszam zmarłych, ale kto przygotowywał lot, kto wprowadził takie właśnie warunki pracy i dbałości o najważniejsze osoby w państwie? Kto na to pozwalał? Kto to tolerował? Dlaczego Szef Kancelari Pana Prezydenta zrezygnował ze stanowiska nie mogąc patrzeć na bałagan w Kancelari? DLACZEGO Panie KUdelski?


  "…niech wypłynie z ich śmierci jak najwięcej dobra dla naszej ojczyzny."
  A z tymi słowami Panie Prezydencie Kudelski się zgadzam, tylko mam wrażnie, że inaczej je rozumiem. Uważam, że powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego całkowicie nieprzygotowanego lotu i odpowiednie stanowiska przeznaczać dla osób kompetentnych, a nie funkcjonariuszy partyjnych.

 5. czerwona hałastra bolszewicką pianę toczy bo gdyby tablicę Bieruta odsłaniano dodano 9 lat temu

  to by było dla nich OK.

 6. anty dodano 9 lat temu

  Przepraszam bardzo, ale z tego co pamiętam to Kaczyński w ostatnich czasach wychwalał PRL, jak to wtedy pięknie było i porządek i w ogóle. Jeżeli się mylę to przepraszam, a że wiem że się nie mylę więc nie przepraszam.
  Jak chcesz zobaczyć kogoś czerwonego to spójrz na Siedleckiego prezydenta podczas wypowiedzi publicznej.
  Jak już pisałem wcześniej, szanuję i czczę wszystkich zmarłych z katastrofy smoleńskiej, w swojej modlitwie też o nich nie zapominam.
  Ale szopki PISu z tego powodu to wielka przesada.

 7. Dłoń dodano 9 lat temu

  bb=efaster = cześć K.J

 8. Pasibrzuchy dodano 9 lat temu

  Przykro mi, ale ja oddzielam swoją wiarę od polityki grubą kreską. I ten kościół na tacę nie otrzyma ani grosza. Od jutra uczęszczam do kościoła bez symboli politycznych.

 9. robii dodano 9 lat temu

  Wielkie brawa dla Pana Prezydenta Siedlec. Niech inne miasta biorą przykład.
  Widać że mieszkańcy Siedlec w wyborach samorządowych dokonali najlepszego wybory. Prawdziwi patrioci

 10. do anty: protestuj może przeciw ulicy Armii Czerwonej w Siedlcach dodano 9 lat temu

  czy to ci nie przeszkadza? Jak wjechali w lipcu 44 ruscy do Siedlec wprowadzili większy terror niz niemcy, ale ich kochasz prawda? bo jakoś nie słyszałem żeby na forach krzyczano o tej skandalicznej nazwie siedleckiej ulicy!

 11. efaster dodano 9 lat temu

  do "dłoń"

  o sory ja się nie wypowiadałem, więc proszę mnie nie mieszać.

  PS.
  Ja zawsze podpisuje się swoim nikiem

 12. bb do dłoń dodano 9 lat temu

  szczerze – nie wiem o co biega. Chociaz znak rowności z efasterem, powiem szczerze nawet mi pochlebia. A co znaczy reszta?

 13. bb dodano 9 lat temu

  Kudelski jest żalosny. "Lecieli posłani przez nas do Katynia" Naprawde PIS wielkie ma zasługi w osmieszaniu tej tragedii.
  Do redakcji: z wypowiedzi pani Błasik usunięty jest "profesor" w odniesieniu do prez. Kaczyńskiego. Polecam film na TV Siedlce.

 14. BRAWO SIEDLCE! Miasto bez POpapranych towarzyszy z czerwonej ferajny dodano 9 lat temu

  Pozdr Polaków.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?