SPIN

INFO PRASOWE: Na Mazowszu coraz więcej zakażonych wirusem HIV

Aneta Borkowska poniedziałek, 12 marca 2012, 13:56 Aktualnie, Wydarzenia

W ubiegłym roku według wstępnych danych Krajowego Centrum ds. HIV/AIDS na Mazowszu wykryto około 400 nowych przypadków zakażeń HIV. Jest to najwięcej w Polsce.

Odnotowano także 27 nowych zachorowań na AIDS. Obecnie na Mazowszu liczba zidentyfikowanych zakażonych liczy ok. półtora tysiąca. W rzeczywistości liczby te są jednak wyższe, ponieważ dane obejmują tylko osoby, u których przeprowadzono testy na obecność wirusa.
W związku z tym powołano zesół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Zadaniem zespołu będzie zapewnienie profilaktyki zakażeń, wsparcia i opieki nad chorymi, przeciwdziałanie dyskryminacji chorych oraz utrzymanie spadku zakażeń z matki na dziecko. Planowane są szkolenia, dzięki którym zwiększy się świadomość tematyki HIV i AIDS w grupach zawodowych: lekarzy, służb mundurowych, pracowników oświaty i socjalnych oraz służb ratunkowych.

Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV poprzez m.in.: zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji w zakresie profilaktyki, prowadzenie programów profilaktyczno-edukacyjnych, rozszerzanie sieci punktów wykonujących testy na obecność wirusa oraz promowanie projektów integracyjnych z chorymi.

Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?