SPIN

Skarga na komendanta straży miejskiej

Beata Głozak poniedziałek, 19 marca 2012, 14:55 Siedlce, Wydarzenia

„Ja wam k***a dam posiłki regeneracyjne, będziecie wp***ć razem z tymi brudasami w Kofedzie” – tak do jednego ze strażników miejskich miał zwrócić się komendant poproszony o posiłki regeneracyjne na zimę dla strażników pełniących służbę w patrolu pieszym. „

To tylko jedna z kilku sytuacji opisanych w skardze na „działalność Komendanta Straży Miejskiej w Siedlcach” jaka w minionym tygodniu trafiła w ręce radnych z komisji rewizyjnej. Skarga, o której mowa to 13 stron z opisanymi sytuacjami jakich świadkami mieli być siedleccy strażnicy miejscy. Wymienione są w niej nazwiska 10 funkcjonariuszy. Materiał nie zawiera informacji kiedy do wspomnianych sytuacji miało dojść. Skarga jest napisana w imieniu Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Straży Miejskiej w Siedlcach. „Błędy, uchybienia i niska skuteczność działań jaką zarzuca się często Straży Miejskiej w Siedlcach nie wynikają z winy doświadczonych i przeszkolonych funkcjonariuszy, ale z braku profesjonalizmu i wiedzy dotyczącej pragmatyki funkcjonowania SM oraz nieumiejętności współpracy i zarządzaniu zasobami ludzkimi, którymi wykazuje się Pan Komendant.” – czytamy w piśmie.

Zarzuty podnoszone pod adresem komendanta Sławomira Garuckiego to m.in.: brak współpracy z policją („funkcjonariusze SM mieli wyraźny zakaz realizacji zgłoszeń od dyżurnego Policji”), złe lokowanie patroli, brak szkoleń z zakresu zmiany obowiązujących przepisów prawa, brak nowych uprawnień dla strażników, naruszanie praw pracowniczych. Ponadto w skardze podnosi się kwestię dublowania dwóch stanowisk w straży: kierownika referatu interwencji i zabezpieczeń z zadaniami zastępcy komendanta, anulowania przez Garuckiego mandatów jakie nałożyli strażnicy i zawyżania z polecenia komendanta wyników strażników miejskich. W skardze pod adresem komendanta padają zarzuty „braku jakiegokolwiek poszanowania godności” a sytuację w komendzie przy ul. Świętojańskiej określa się mianem „patologii”. Jak czytamy taka sytuacja spowodowała, że zrodził się pomysł utworzenia związku zawodowego „do którego należy cała załoga i spróbować za pośrednictwem właśnie jego (związku – od red.) egzekwować godne traktowanie nas jako ludzi (…)”

Podczas posiedzenia komisji rewizyjnej na sali byli obecni komendant straży miejskiej Sławomir Garucki i kilku strażników miejskich. Komisja zdecydowała, że podczas posiedzenia będzie odnosić się tylko do osoby Garuckiego (w piśmie wielokrotne pojawia się nazwisko zastępcy komendanta i kierownika referatu interwencji i zabezpieczeń). Radnym rozdano odpowiedź komendanta na skargę po czym Garucki odniósł się do zarzutów jakie mu postawiono. Wcześniej stwierdził, że jego zdaniem sytuacja jest skutkiem zwolnienia pracownika, wiceprzewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność”. – Kontrole przeprowadzone przez komendanta wojewódzkiego policji a także oceny mojej pracy i pracy straży przez radę miasta zawsze były pozytywne zatem zarzut o niskiej skuteczności straży jest nieprawdziwy – powiedział Garucki. W sprawie złego lokowania patroli podkreślił, że miejsca w jakich się pojawiają zgłaszają radni i mieszkańcy Siedlec. Komendant odniósł się do zarzutu o anulowaniu przez niego mandatów – Nie anulowałem ani jednego. Było postępowanie w sprawie niedopełnienia przeze mnie obowiązków, ale zostało ono umorzone z braku znamion czynu zabronionego – przyznał. Garucki stwierdził również, że jakiekolwiek zgrzyty które miały miejsce między policją a strażą miejską były wynikiem nieprecyzyjnych porozumień między jednymi a drugimi i teraz nowe rozporządzenie wszystko określa. Garucki nie przyznał się również do wypowiedzi odnośnie posiłków regeneracyjnych, która miała paść z jego ust. Przekazał za to radzie oświadczenie jednego ze strażników, że to z jego ust a nie z ust komendanta padły takie słowa.

Godz. 01:46 Tekst został zmieniony i dzisiaj (wtorek)  będzie aktualizowany

bg

35 komentarzy

 1. . dodano 11 lat temu

  Nareszcie! Czas wziąć sie za tego pana Garuckiego! To niestety zwykły ch….m, butny i zarozumiały! Brak elementarnego wychowania…Dziwię się, że jak na siedleckie warunki tak daleko zaszedł;) Czas na zmiany w Straży miejskiej!

 2. mieszkaniec dodano 11 lat temu

  Mieszkancy naszego osiedla wielokrotnie przekonali się o braku współpracy SM z policją.Przyjeżdżają widzą,że kierowcy łamią przepis mówiacy o tonażu samochodu ,mówią ,że oni za to ukarać nie mogą,ale policji nie wzywają mimo tego że sprawa jest ewidentna.Mamy dzięki UM znak zakaz wjazdu na osiedle wielkich ciężarówek a jesteśmy bezsilni bo strażnicy przyjeżdzaja na interwencję podowcipkują z kierowcami ,zapiszą dane i tyle.Nawet nie proszą o wyjechanie.A naczelnik gospodarki komunanej mówił żeby w razie takich sytuacji dzwonic po SM.Błędne koło.

 3. czytelnik SPIN dodano 11 lat temu

  Już wiadomo, że głosami radnych PIS stosunkiem 4 do 3 projekt uchwały Komisji Rewizyjnej mówi o uznaniu skargi za bezzasadną.
  W tej chwili nie podam nazwisk PIS owców, którzy uznali, że żądanie pracowników straży miejskiej, by mogli pracować w godnych warunkach, bez naruszania ich godności jest żądaniem wygórowanym.
  Dam im szansę by pod własnym nazwiskiem pochwalili się, że skutecznie obronili swego kumpla Komendanta.
  Siedlecki PIS wzorem PO w wydaniu rządowym, syty i nakarmiony pieniędzmi podatników wyrósł ponad chmury i maluczkich, choćby prześladowanych nie dowidzi. Zobaczy przy następnych wyborach, podziękujemy mu.

 4. dominik dodano 11 lat temu

  szkoda, widać ma facio 'chody'…Porażka więc…

 5. sergio dodano 11 lat temu

  lud powinien szanować władcę , jeżeli go nie szanuje tzn ze król jest złym władca…..,..obalić władcę zanim lud wylegnie na ulice!!

 6. popieram czytelnika SPIN dodano 11 lat temu

  "Siedlecki PIS wzorem PO w wydaniu rządowym, syty i nakarmiony pieniędzmi podatników wyrósł ponad chmury i maluczkich, choćby prześladowanych nie dowidzi. Zobaczy przy następnych wyborach, podziękujemy mu"

 7. siedlczanin dodano 11 lat temu

  Jeżeli to prawda,że partyjne i osobiste układy wygrały z prawdą, to komendant urośnie tylko w piórka i dopiero teraz da popalić "krnąbrnym" strażnikom…
  Ale chłopaki nie powinni się poddawać, tylko spróbować jeszcze raz i jeszcze raz, pisać skargę za skargą, nie dać się zastraszyć!
  Przecież jemu (komendantowi) o to chodzi, żeby teraz byli cicho i nikt nie odważył się wychylić, bo on jest tak silny, że nikt mu nic nie zrobi.
  Chcecie pracować w atmosferze zastraszenia i terroru?! A może wszystkich "nieposłusznych" komendant teraz pozwalnia?
  Strażnicy nie dajcie się! Walczcie razem w słusznej sprawie! W jedności siła!
  Władze miasta powinny odwołać komendanta, zastępcę i kierownika referatu.
  Atmosfera i nieprawidłowości wewnątrz straży miejskiej przekładaj się przecież na działalność zewnętrzną. Jak więc strażnicy maja dobrze pracować, jak w mieście ma być porządek i bezpieczeństwo?!
  Może szanowna Rada i Pan Prezydent przemyślą to i zastanowią się głębiej, biorąc pod uwagę dobro ogółu!?

 8. gość dodano 11 lat temu

  wydaje się. iż Prezydent Kudelski powinien podziękować Panu Garuckiemu za współpracę i poszukać bardziej kompetentnej osoby na to stanowisko, może wtedy wszyscy przestaniemy narzekać na siedlecką straż

 9. ankh dodano 11 lat temu

  Może warto opisać w powyższym artykule sytuację, w której komendant odpytywał z pacierza jednego ze strazników, mając przy tym niezłą uciechę. Trochę mniej było to jednak zabawne dla wspomnianego strażnika, osoby bardzo wierzącej, który po tym zajściu nie mógł spać całą noc i poprostu płakał… zostawiam to do oceny mieszkańców miasta.

 10. siedlczanin dodano 11 lat temu

  Jak najbardziej odwołać Pana Garuckiego wraz z jego świtą i powołać osobę kompetentną, która nie byłaby emerytowanym żołnierzem..
  Wojsko jest specyficzna strukturą , rządzi się swoimi prawami, niekoniecznie sprawdzającymi się poza nim i dlatego lepiej byłoby i dla Straży Miejskiej i dla mieszkańców, żeby Komendantem była osoba cywilna, bezstronna i apolityczna.
  Oby władza przejrzała na oczy.

 11. laik dodano 11 lat temu

  Na wstępie jedno słowo wyjaśnienia, nie jestem Garuckim piszącym pod "przykryciem" ani członkiem jego rodziny !
  Czytając komentarze dotyczące skargi strażników na osobę p. Garuckiego mam wrażenie , że piszą je sami Strażnicy, członkowie ich rodzin lub osoby, które nigdy nie kierowały (nie były "szefem") jakiejś grupy pracowników.
  Skarga przedstawia ponoć przykłady naruszania praw pracowniczych i łamania prawa przez komendanta SM. Piszę PONOĆ bo co się okazuje ?
  „Ja wam k***a dam posiłki regeneracyjne, będziecie wp***ć razem z tymi brudasami w Kofedzie” – tak do jednego ze strażników miejskich miał zwrócić się komendant poproszony o posiłki regeneracyjne na zimę dla strażników pełniących służbę w patrolu pieszym. „ – nie powiedział tego Komendant, nie anulował żadnych mandatów i okaże się (lub już się okazało), że 90 parę % zarzutów nie ma pokryciaw w faktach !
  Pytam sie więc z jakiej przyczyny należy odwołać Garuckiego?
  On robi to za co bierze swoją pensję, ma kierować i wymagać od strażników właściwego wykonywania obowiązków !
  Strażnicy w swojej skardze piszą min. „Błędy, uchybienia i niska skuteczność działań jaką zarzuca się często Straży Miejskiej w Siedlcach nie wynikają z winy doświadczonych i przeszkolonych funkcjonariuszy, ale z braku profesjonalizmu i wiedzy dotyczącej pragmatyki funkcjonowania SM oraz nieumiejętności współpracy i zarządzaniu zasobami ludzkimi, którymi wykazuje się Pan Komendant.” – tak, w przykładzie opisanym przez
  "Czytelnika SPIN" widać jak na dłoni profesjonalizm i wiedzę strażników.
  To Komendant lub jego Zastępca przyjeżdza i dowcipkuje z kierowcami, spisuje dane i odjeżdza? Czy "profesjonalni i doświadczeni" strażnicy ???
  To pokazuje, że jeszcze za mało Garucki egzekwije zasady prawidłowego działania od strażników, tak ZA MAŁO.
  Czy w Straży Miejskiej są przestrzegane prawa pracownicze powinna skontrolować Państwowa Inspekcja Pracy. Instytucja bezstronna znająca się na problematyce prawa pracy.
  Jeżeli przedstawione zarzuty w skardze okażą się fałszywe to na miejscu
  p. Garuckiego , bez względu na to czy dalej pozostanie komendantem SM czy nie, wytoczyłbym proces cywilny podległym strażnikom za szarganie swojego dobrego imienia na forum publicznym i wobec swoich przełożonych, czyli Rady Miasta i Prezydenta Miasta.
  Szanowny "Siedlczaninie" to co robią członkowie związku zawodowego SM to nie jest żadna "walka w słusznej sprawie" tylko jawna anarchizacja instytucji Straży Miejskiej. Według Strażników Garucki byłby "dobry" gdyby dawał co miesiąc wysokie nagrody, nie gonił do pracy a przez 8 godzin posiedział z nimi na komendzie, popił kawę i pograł w karty, tak wtedy byłby OK.
  Jako bezstronny mieszkaniec Siedlec jestem zainteresowany tym by Straż Miejska pracowała dobrze i efektywnie, by w mieście był porządek i by było bezpiecznie. Straż Miejska nie jest przedszkolem, domem opieki społecznej czy instytucją gdzie pracują osoby wymagające specjalnej troski.
  Oczywiście MUSZĄ mieć zagwarantowane wszystkie warunki do wykonywania swojej pracy w jak najlepszych warunkach, ale to nie ONI mają wybierać lub odwoływać swojego przełożonego czyli komendata SM !!!
  Chociaż od zmiany systemu w Polsce minęło już prawie 23 lata to stare przyzwyczajenia "… czy się siedzi czy się leży 3 tysiące się należy …" nadal mają się dobrze.
  Problemem siedleckiej Straży Miejskiej nie jest komendant Garucki tylko mentalność siedleckich strażników.
  Czy po Garuckim przyjdzie Kowalski, Nowak , X czy Y, też będzie ZŁY jeżeli będzie od nich wymagał i starał się egzekwować dobre wykonywanie obowiązków, taka jest prawda a przykrywanie tego zarzutem "złej atmosfery" jest tylko wygodnym pretekstem. Na "dobrą" atmosferę pracują wszyscy razem, nie tylko komendat, zastępca, kierownik referatu ale też sami strażnicy. Źle to wróży siedleckiej Straży Miejskiej "… jeżeli to ogon będzie kręcił psem …".
  Na koniec rada dla pana Prezydenta Miasta, jeżeli sami zainteresowani dla dobra instytucji, w której pracują i z "której" żyją nie potrafią dojść do porozumienia, proponuję zwolnić WSZYSTKICH i ogłosić nowy nabór do SM, chętni się znajdą, zapewniam.

 12. echo dodano 11 lat temu

  Sprawa wymaga wyjaśnienia,lecz nie sądźcie naiwni,że gdy będzie tam rządził związek zawodowy to straż bedzie sprawna,zdyscyplinowana i
  skuteczna.

 13. mieszkaniec do laika dodano 11 lat temu

  Chyba nie do końca tak jest jak piszesz,bo zdarzało się nam,że już w czasie rozmowy z dyspozytorem nie raz usłyszeliśmy,że strażnicy przyjadą ale ukarać nie mogą bo za tonaż karze policja.To dlaczego nie zawiadamiają policji???Jeśli współpraca SM z policją wyglądałaby dobrze to nasze problemy by sie skończyły.

 14. laik dodano 11 lat temu

  Przepraszam za pomyłkę, sytuację z samochodami na osiedlu opisuje
  "Mieszkaniec" a nie "Czytelnik SPIN".

 15. ... dodano 11 lat temu

  a skąd laiku ta pewność, że nie powiedział cytowanych słów komendant?! On jest super a wszyscy strażnicy be?, wszyscy którzy są przeciwko niemu?!
  słowo komendanta przeciwko słowu kilku strażników?!
  Powinno się przeprowadzić bezstronne postępowanie wyjaśniające przed Radą Miasta z wysłuchaniem wyjaśnień wszystkich strażników, podkreślam wszystkich, w sposób który umożliwiłby strażnikom swobodną wypowiedź bez nacisków i obaw przed pracodawcą.
  Nie jest to normalne, aby w jakiejkolwiek pracy panowała opisywana powyżej atmosfera, nie mówiąc już ze wygląda to raczej na terror i mobbing. Nie wyobrażam sobie aby pracodawca zwracał się w ten sposób, czy akceptował takie zachowania. To nie wojsko z bezwzględnym posłuszeństwem dowódcy, bez względu na to czy ma rację czy nie, z "falą" i innymi patologiami…

 16. laik dodano 11 lat temu

  Do "wtorek".
  A skąd taka pewność, że nie powiedział ….
  Z treści tekstu – " … Garucki nie przyznał się również do wypowiedzi odnośnie posiłków regeneracyjnych, która miała paść z jego ust. Przekazał za to radzie oświadczenie jednego ze strażników, że to z jego ust a nie z ust komendanta padły takie słowa…".
  Podkreślam, OŚWIADCZENIE jednego ze strażników :).

 17. siedlczanin dodano 11 lat temu

  laik, wybrałeś sobie dobry nick, oddaje w pełni twoje pojęcie o tym co się dzieje w straży i proszę cię nie oddawaj życia za komendanta

 18. Jeżeli... dodano 11 lat temu

  Jeżeli Miasto będzie broniło tego gościa ……to będzie to powtórka z Sitnika. Garucki do niczego się nie przyzna. Radni dla wizerunku Miasta pewnie uznają że skarga to oszczerstwo na prawego człowieka. Wszystko łatwo przewidzieć.

 19. gość dodano 11 lat temu

  Uważam, że po jednej jak i drugiej stronie leży wina A może niech te dwie strony zwaśnione jako maksymę w rozwiązaniu tak trudnej i spornej sprawy wykorzystają słowa księdza Jerzego Popiełuszki " zło dobrem zwyciężaj". Każdy chce pracować i komendant SM i ten ,który został zwolniony i przeżywa dramat osobisty i rodzinny,i ci którzy pracują w w poczuciu niepewności co przyniesie dzień jutrzejszy.Może niech zbliżające się święta staną się aktem pojednania i wszyscy zaczną pracować od nowa w poszanowaniu drugiej osoby.Nikogo nie zwalniać wszystkich do ciężkiej SM przywrócić.Czekam na takie rozwiązanie

 20. Anonim dodano 11 lat temu

  Coraz bardziej mi wstyd za te władze,za tę koalicję co to niczego złego nie widzi,za ten syf na ulicach,za brak miejsca do spacerów,za wyrzucane w błoto pieniądze ,za durne pomysły władzy,która wiedząc że koalicja wszystko przegłosuje na "tak" pozwala sobie na totalny brak dbałosci o interes zwykłego mieszkańca.Najpierw sprawa programu E.Jaworowicz,później zagmatwane konsultacje w sprawie strefy PP,forsowanie na siłę pomysłu budowy ratusza/na co znowu pewnie trzeba bedzie brać kredyt/,no i jeszcze teraz sprawa aqaparku.Sypie sie wszystko jak domek z kart,a "koalicja" dalej uważa ,że wszystko jest ok.Czy warto sie pod tym podpisywać dla kilku stanowisk???

 21. tab1 dodano 11 lat temu

  "3tysiące się należy" akurat! mam kuzyna w siedleckiej SM i widziałam na kwitku z wypłaty to są wtedy, gdy się dwa miesiące zbierze do kupy…też nie wierzyłam, spierałam sie – myślałam że dostaje na rękę co najmniej dwójkę a jak mi pokazał to było mi łyso…

 22. gość dodano 11 lat temu

  Przywrócić zwolnionego strażnika do pracy

 23. gość2 dodano 11 lat temu

  Od przywracania do pracy to jest Sąd Pracy, a nie forum spin-u.

 24. gość 3 dodano 11 lat temu

  Tu nie potrzeba Sadu Pracy tylko trzeba dobrej woli z jednej strony

 25. siedlczanka dodano 11 lat temu

  ludzie dogadajcie się. Idą święta, niech komendant dogada sie ze zwiazkami a zwiazki z komendantem. przywrócić do pracy tego straznika, wspólnie sie zastanowić jak usprawnic siedlacką straż, wybaczyc sobie to co było i zaczac od nowa. napewno to bedzie z pożytkiem dla mieszkańców.

 26. komentator dodano 11 lat temu

  wnikliwie przeczytałem wszystkie komentarze.Z jednymi się zgadzam z innymi zaś nie. Nikt natomiast nie zauważył, że w skardze są tematy, które pachną prokuratorem.Chociażby zasygnalizowany w skardze temat fałszowania danych z działalności Straży Miejskiej do której nakłaniał Pan Komendant. Odnośnie posiłków profilaktycznych – to stwierdzam, że strażnikom należą się"jak psu zupa" i chamska odzywka Komendanta daje nim bardzo złe świadectwo. Jestem też ciekawy który ze strażników wziął na siebie wypowiedziane przez Komendata chamskie słowa.Wydaje mi się, że to jeden z kumpli, których zatrudnił tworząc stanowiska dublujące się kompetencjami zastępcy Komendanta. Zatem radziłbym Panu Prezydentowi aby skontrolował poprzez fachowców działalność straży odnośnie sprawozdawczości i wtedy Pan Ptrezydent będzie miał pełny obraz działania tej instytucji i pewność, że Komendant nie wpuszcza Pana w tzw.maliny i że nie popełniono w tym temacie przestępstwa. To na razie tyle uwag na temat skargi. Dcn…..

 27. do komentatora dodano 11 lat temu

  Komendant powiedział te słowa i to jest fakt potwierdzony. Dlaczego strażnik wziął to na siebie?, odpowiedź prosta – ze strachu i braku jaj. Prezydent już wysłał jednego OBIEKTYWNEGO OBSERWATORA, który zamiast rzetalnie przedstawić sytuację, próbował zastraszać strażników, żeby nie obciążali komendanta, bo mogą stracić pracę. Wiem to z pewnego źródła.

 28. Czak Noris dodano 11 lat temu

  slyszalem że w Siedlcach tylko komendant potrafi wymienic kliszę w aparacie cyfrowym;-)

 29. Bruner dodano 11 lat temu

  nie przepadam za tą strażą ale to co się tam dzieje to jakaś patologia, straznik też człowiek

 30. marek dodano 11 lat temu

  Panowie straznicy, teraz będzie jazda bez trzymanki. Z okolic pracowników Urzędu Miasta dowiedziełem się, że decyzje co do waszych losów już zapadły.
  Podobno siedleckie PO namówiło PIS owców,by pomogli im ratować Komendanta i na sesji będą głosowali, że jest niewinny, czysty jak łza.
  Argumenty wasze mają obie partie głęboko w d…szafie.

 31. PROFESJONALISTA dodano 11 lat temu

  Czytam te bzdury o Komendancie Garuckim i myślę, że żyję w Etiopii ! Pamiętam jak objął "Komenndanturę" i tę całą patologię wyprowadził na prostą. Skończyły się podróże samochodami służbowymi po zakupy dla tych nierobów, mantaty dla handlujących marchewką, SM zajeła się normalną pracą ! Zarzuty pod adresem tego człowieka, mają na celu jedno. Powrót do gawiedzi, która robiła co chciała bezkarnie – dosyć tego ! Albo ich wszystkich w…dolić, albo niech będzie porządek jak teraz. I w*** się wszyscy małorolni siedlczanie, kmioty i przy***** leni z SM. Do roboty. To my płacimy podatki na Wasze utrzymanie !!!

 32. do profesjonalisty dodano 11 lat temu

  Komentarz nie został zaakceptowany przez administratora ponieważ został uznany za obraźliwy

 33. gaść 5 dodano 11 lat temu

  Nadchodzą się święta i ja życzę sobie pojednania Pana Komendanta Straży Miejskiej ze strażnikiem zwolnionym dyscyplinarnie z pracy ze strażnikami pracującymi i rozpocząć ciężką służbę od nowa bez wytykania win

 34. nick dodano 11 lat temu

  ludzie dogadajcie się jakoś i ten strażnik chce pracować i komendant

 35. czytelnik dodano 11 lat temu

  Jak najbardziej odwołać Pana Garuckiego wraz z jego świtą i powołać osobę kompetentną, która nie byłaby emerytowanym żołnierzem..w dobie bezrobocja dac pracę młodemu człowiekowi zeby potrawił pogodzic na swoim podwórku uwazam sprawa powina być załatwiona na miejscu z pracownikami ,jezlei nie potrawi Pan Komendant zmienic dac szanse młodemu a emeryt wojskowy niech po ciezkiej słuzbie w armni odpocznie wraz z kolegami
  Wojsko jest specyficzna strukturą , rządzi się swoimi prawami, niekoniecznie sprawdzającymi się poza nim i dlatego lepiej byłoby i dla Straży Miejskiej i dla mieszkańców, żeby Komendantem była osoba cywilna, bezstronna i apolityczna.
  Władzo przejrzyj na oczy i osoby kontrolujące Pana Komendanta

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?